Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Tworzenie i redagowanie tekstu ćw3

Graficzna obróbka tekstu
by

Anna Linkowska

on 19 March 2012

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Tworzenie i redagowanie tekstu ćw3

Grafik

Zanim grafik zabierze się do pracy powinien znać treść tekstu i jego zawartość. Musi wiedzieć czy mają się tam znaleźć ramki, grafiki, przypisy. Powinien znać też materiał fotograficzny jaki będzie w tekście użyty, bo jego charakter i kolorystyka często dyktuje wygląd całości.

Uporządkowanie wszystkiego, co dotyczy materiału to czasem godziny żmudnych dyskusji. Praca nad wyglądem tekstu nie jest więc pracą dla ludzi przywiązanych do swoich koncepcji i nie uznających kompromisów.
W profesjonalnych redakcjach nad składem gazety czuwa cały zespół. To co finalnie widzimy to efekt pracy nie tylko grafika, ale i jego ścisłej współpracy z redaktorem oraz fotoedytorem.


Praca projektanta stron ma dziś w sobie więcej z techniki niż grafiki ale wymaga
jednej
podstawowej rzeczy której będę wymagać także od Państwa –
spojrzenia na cały tekst jak na obraz.
Jeśli chodzi o współczesną prasę, jej skład i łamanie odbywa się przeważnie na specjalnych programach. Dwa najpopularniejsze to
Quark i InDesign.

Korzystając z podstawowego programu do edycji tekstu możesz jednak też osiągnąć całkiem niezłe rezultaty.
Zasady kompozycji tekstu są identyczne, wszystko jedno na jakim sprzęcie pracujesz, czy tworzysz do prasy, piszesz stronę internetową, gazetkę szkolną czy wysyłasz promo swojego zespołu do mediów.


Nie używaj kolorów „dających po oczach”. To po prostu w złym guście. Staraj się dobierać paletę barw do zdjęć które prezentujesz lub do tematyki artykułu.

Spokojne barwy dominują w prasie kobiecej, agresywne energetyczne to domena pism dla panów, sportowców, muzyków.

Używaj kolorów konsekwentnie i oszczędnie. Jeśli decydujesz się dać kolorowy śródtytuł to późniejsze też rób w tym samym kolorze, tej samej wielkości i tej samej czcionki.

Przeważnie na jednej stronie używa się dwóch, maksymalnie trzech kolorów.
Podkreślenia i zaznaczenia tła w kolorze też mogą też się przydać po warunkiem, że podkreślamy nimi to co najważniejsze a nie wszystko jak leci. Wybierając cytat z tekstu, który chcemy podkreślić warto zastanowić się co jest np. sednem naszego tekstu, co go najlepiej podsumowuje, i to właśnie wyróżnić.

Do wyróżniania możemy użyć pochylenia, pogrubienia, zmiany wielkości czcionki lub jej innego kroju. Starajmy się jednak nie używać wszystkiego naraz. Dwa elementy z powodzeniem wystarczą.

Warto wiedzieć, że jednolite tło pod czcionkę nazywamy
aplą
, a czarne tło, lub takie które wymusza zmianę czcionki na jasną to
kontra lub blenda.
Obecnie zdjęcia często stanowią nawet całe tło publikacji. Wypełnianą sobą
tytułowe strony ograniczając tekst do minimum podpisu pod obrazem. Kultura obrazkowa wdarła się na łamy nie tylko tabloidów, ale i poważnych magazynów naukowych.


Jak to ustawić zdjęcie w tle? Po wstawieniu zdjęcia kliknij je dwa razy i wybierz menu „opływania”. Tam możesz zdefiniować, czy zdjęcie ma ustawiać tekst z prawej, czy z lewej strony oraz to, czy ma stanowić jego tło.

Dobierając zdjęcie do tła pamiętaj o tym, by tak dobrać kolor tekstu by był on na nim widoczny.
Nie ma nic złego w zdjęciach wypełniających całą stronę, jeśli są one uporządkowane i nie sprawiają wrażenia wciśniętych w tekst. Zdjęcie powinno mieć od tekstu stosowny odstęp.

Dziś odchodzi się już od ramek przy zdjęciach, jednak czasem, gdy zdjęcie ma przecinać kolumny mogą okazać się konieczne, choćby po to by wymusić odstęp przy opływaniu tekstu. Jeśli wówczas nie chcemy by były widoczne, ustawiamy je w kolorze tła.

Czasami dobór niewłaściwej czcionki potrafi zepsuć całą konwencję tekstu. Niema nic gorszego niż poważny tekst napisany frywolnymi zawijaskami lub gazeta studencka pisana urzędową czcionką.

Starajmy się unikać czcionek oklepanych – nie kojarzą się one dobrze.

Times New Roman
jest postrzegany jako nudny, stosowany głównie w pismach urzędniczych lub przez niedoświadczonych redaktorów. Podobnie
Arial
– prosty font o nijakim kroju.

Jednak jednym z fontów najbardziej znienawidzonych przez edytorów jest
Comic Sans.
Od lat w sieci toczy się batalia jego zwolenników i przeciwników.
Jak sama nazwa wskazuje stworzony został do komiksów i praktycznie tylko tam powinien mieć zastosowanie. Popularność tego fonta i używanie go zupełnie niezgodnie z przeznaczeniem (np. w poważnych urzędowych ogłoszeniach) przyczyniła się do tego, że stał się po prostu symbolem obciachu.
Czasem można krojem czcionki podkreślić charakter napisu np. tytułowa czcionka filmu Hans Kloss, czy ociekające krwią czcionki w starych horrorach jednak starajmy się nie robić tego łopatologicznie.

Jeśli napiszemy „ogień” płonącymi literkami, a w napisie „śnieg” użyjemy czcionki przykrytej śniegiem to nie będzie to ani szczególnie pomysłowe, ani oryginalne.
To czy dana czcionka nam się podoba czy nie, to czasem kwestia gustu. Unikajmy jednak zestawiania czcionek klasycznych w kroju z bardzo ozdobnymi, udziwnionymi; pisanych z technicznymi itp.

Starajmy się by ogólna konwencja wszystkich zastosowanych czcionek pozostała taka sama i była spójna z charakterem tekstu.

Jeśli dzielimy tekst na kolumny to starajmy się aby mieściły one co najmniej 7 słów na wiersz. W jednym wierszu powinno zmieścić się nam krótkie zdanie, a nie długie słowo. Tak poszatkowany tekst czyta się po prostu tragicznie, nie dobrze też wygląda.

Unikajmy też wstawiania zdjęć bezpośrednio w kolumnę. Starajmy się raczej łamać nimi wyznaczone przez tekst podziały. Powinniśmy wręcz wstawiać je odrobinę "na bakier", uciekając od znienawidzonej przez współczesny druk sztywnej zasady symetrii.

Im bardziej przeładujemy stronę tekstową różnego rodzaju ozdobnikami tym mniej będzie ona czytelna. Wszelkiego rodzaju animowane dodatki są zmorą szczególnie prac internetowych, ale i w tekstach drukowanych można znaleźć różnego rodzaju koszmarne szlaczki czy kliparty.

Jeden czy dwa takie elementy mogą urozmaicić monotonię tekstu, jednak gdy jest ich zbyt dużo zniechęcają do czytania.
Wobec kryzysu pism drukowanych rynek prasy elektronicznej rozwija się bardzo dynamicznie. W sieci jest więc dostępnych mnóstwo tytułów o interesujących nas tematach.

Jeśli piszemy o filmie, modzie czy muzyce sprawdźmy wpierw jak robią to najlepsi. Nie chodzi o to, aby kopiować czyjeś pomysły, ale by czerpać dobre wzorce i do nich równać.
projektant wizualnej strony tekstu
czyli co zrobić aby zaoszczędzić czas sobie i innym
Przed pracą
profesjonaliści czy amatorzy
Zasady są te same
jak dobierać paletę barw
Kolory
ustal hierarchię ważności
Wyróżnienia
obraz to dziś połowa przekazu
Zdjęcia
Nie tylko podczas robienia zdjęć
Właściwa ekspozycja
Ustawiając zdjęcie na całą stronę pamiętajmy by go nie zniekształcić, i zachować względnie dobrą rozdzielczość. Niema nic gorszego dla ostatecznego efektu niż pikselowate fotografie.
czyli po prostu czcionki
Fonty
czyli umiejętnośc doboru
Krój = charakter
kwestia gustu
Dobre zestawienia
podstawy dzielenia tekstu
Kolumny
czyli żelazna zasada redakcji
Mniej znaczy lepiej
ale bądźmy w tym kreatywni !
Podpatrujmy innych
No ale o tym już w Waszym zadaniu.
Full transcript