Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Historyczne centrum Krakowa

No description
by

Monika Pawlik

on 14 March 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Historyczne centrum Krakowa

Historyczne centrum Krakowa Światowe dziedzictwo UNESCO Położony w południowej Polsce nad Wisłą. Jest jednym z najstarszych miast Polski o ponadtysiącletniej historii z wieloma obiektami architektonicznymi.
Do 1795r. Kraków był stolicą Polski, obecnie jest stolicą województwa małopolskiego.
Kraków postrzegany jest jako "duchowe i naukowe serce Polski". W 1978r. to historyczne centrum Krakowa zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Główne atrakcje turystyczne Krakowa:
- Zamek Królewski na Wawelu
*Katedra Wawelska
- Stare miasto
*Rynek Główny
*Sukiennice
*Kościół Mariacki
- Kazimierz
*Cmentarz Remuh Katedra Wawelska Miejsce koronacji królów Polski i ich pochówku. Pochowani są tutaj między innymi św. Stanisław ze Szczepanowa i inni biskupi krakowscy aż po czasy współczesne, prawie wszyscy królowie od Władysława I Łokietka do Stanisława Leszczyńskiego (łącznie 17 królów wliczając Jadwigę i Annę Jagiellonkę) i członkowie rodzin królewskich oraz wodzowie, przywódcy polityczni i wieszcze narodowi. W 2010 pochowano tam Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego z małżonką.
W czasie ostatniej wojny (1939-1945) Niemcy zamknęli kościół, a wiele zabytków zniszczono i zagrabiono. W katedrze znajduje się: Wieża Zygmuntowska z dzwonem Zygmunta, Skarbiec, Wieża Zegarowa, Wieża Srebrnych Dzwonów, wiele kaplic i ołtarz główny. Rynek Główny Historia Rynku sięga XIII wieku, jest największym placem Krakowa, a także jednym z największych rynków w Europie.
Na Rynku Głównym i w jego sąsiedztwie znajdują się ważne zabytki Krakowa, takie jak Kościół Mariacki, Sukiennice, Kościół św. Wojciecha czy Wieża Ratuszowa. Z Rynkiem Głównym związane są liczne legendy:
o gołębiach
o hejnale
o Twardowskim
o nożu w Sukiennicach Sukiennice Handlowy budynek, w którym znajdowały się kramy najczęściej z suknem (stąd nazwa). Zazwyczaj umieszczano je na środku rynku w europejskich miastach, które leżały na szlakach handlowych. Kościół Mariacki Kościół archiprezbiterialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny jest jednym z największych i najważniejszych, po Katedrze Wawelskiej, kościołów Krakowa, od 1962 posiadający tytuł bazyliki mniejszej. Jest kościołem gotyckim, budowanym w XIV i XV w. W kościele znajduje się słynny ołtarz Wita Stwosza.

Fasada świątyni ujęta jest w dwie wieże:
Wieża wyższa - z wysokości 54 metrów, grany jest co godzinę Hejnał Mariacki. Jest on jednym z symboli Krakowa.
Wieża niższa - przeznaczona jest na dzwonnicę kościelną. Cmentarz Remuh Najstarszy cmentarz żydowski w Krakowie i jeden z najstarszych w Europie, założony w 1535r. Smok Wawelski Pomnik zlokalizowany u stóp wzgórza wawelskiego, upamiętniający legendę o mitycznym Smoku Wawelskim zamieszkującym jamę.

Autorem odlanej z brązu i osadzonej na dużym głazie rzeźby jest krakowski artysta Bronisław Chromy. Wewnątrz zamontowana jest instalacja gazowa na gaz ziemny, pozorująca zianie ogniem. Ogień bucha co pięć minut, lub po wysłaniu SMSa. Lajkonik Ludowa zabawa, która odbywa się w Krakowie co roku w pierwszy czwartek po święcie Bożego Ciała (w "oktawę Bożego Ciała"). Główny bohater zabawy – lajkonik, (konik zwierzyniecki, tatarzyn) – brodaty jeździec w pseudoorientalnym stroju poruszający się na sztucznym koniku przytwierdzonym do pasa, przemierza tradycyjny szlak ze Zwierzyńca na Rynek Główny w Krakowie w towarzystwie kapeli Mlaskotów oraz orszaku włóczków odzianych w stroje krakowskie i "tatarskie". Wykonały: Monika Pawlik i Magdalena Sobel ;) kl.IIIb
Full transcript