Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

School Lunches: Prices and Nutrition

No description
by

jordan elizabeth

on 29 April 2010

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of School Lunches: Prices and Nutrition

Recent News: Jamie Oliver's Food Revolution Unhealthy Eating Habits:
Despite a government madate that school lunches and breakfasts meet federal dietary guidlines, school-provided lunches have the highest fat content of the school food offerings examined in a recent study. Budget cuts substitute unhealthy foods for school lunches. A high school in Montgomery country sold 440 servings of french fries, 360 fully prepared lunches, 187 snack cakes, 118 slices of pizza, 56 bags of potato chips, and only 3 bowls of soup and 3 fresh salads The average school lunch price has increased from $1.25 to $1.50, raising the overall food budget from 5 million to 5.2 million dollars Solution Option 1:
Small cut backs can make a huge difference.
Examples: replacing individual bread rolls and cherry tomatoes with slices of french bread and whole tomatoes that can be bought in bulk. Solution Option 2:
Schools should introduce lower fat versions of popular foods, reduce the price of low-fat items, intoduce more low-fat eating options and creatively market low-fat foods to students in order to bring down the overall fat consumption In the new show, Jamie Oliver's Food Revolution, the celebrity chef aims to improve America's eating habits with some good old fashion education. Prices: Gas prices, grocery products, and school lunches as well. Unhealthy foods cost less. Multiple schools claim they are taking all possible actions in order to create a healthier lunch menu, but since fat and sugar foods seem to be most popular in schools, it provides a high consumer rate at a low cost to the school. School Lunches:
Mahtomedi's school lunches cost $2.50 Why is this an issue?
Since costs have increased, school lunches have become an issue for the school, students, and parents.
Schools: Supplying a healthy lunch at a low price has become difficult due to the economy.
Parents: Increasing prices have made lunch money hard to hand out.
Students: Considering the limited exercise students have during school and unhealthy lunches consumed, obesity has become a large problem for the student body. What does the school have to say?
Many school administrations have stated that increasing prices is something that cannot be avoided...although many people are unhappy, it's the economy and it's something that is beyond the schools control.
Also, officials have pointed out that even with higher prices, students are still getting a good deal compared to bringing a cold lunch from home or going out for lunch.
Examples: Going out for lunch and buying a Caesar salad alone would cost around 6 to 7 dollars. Purchasing a lunch through the school includes the salad, fruit, bread, and milk. Parents views on the issue:
When asked what the “top thing” is that they would like their child’s school to do to improve nutrition, 69% of parents responses fell into two major categories:
• Offer and serve better/more healthy foods (44%); responses included:
– Offer healthier, nutritional options
– More fresh fruit and vegetables
– Better tasting/appealing/hot food
– Better selection/more variety
• Eliminate or limit unhealthy foods (17%); responses included:
– Eliminate/limit junk food
– Limit high fat/high carb/fast foods
Bibliography
http://extension.oregonstate.edu/marion/sites/default/files/documents/ParentSurveyresults.pdf
http://www.albionmonitor.com/0301a/junkfoodschools2.html
http://findarticles.com//articles/mi_m0BUE/is_11_135/ai_n18615412/
http://www.nytimes.com/2008/08/25/education/25lunches.html?_r=1&pagewanted=print
Full transcript