Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Sistem Koruyucu Bakım

No description
by

tugce ismailoğlu

on 25 March 2015

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Sistem Koruyucu Bakım

Sistem Koruyucu Bakım
Bilgisayarın Çevreye Zararları:

Toplumsal çevreyi olumsuz etkiler.
İnsanın anti sosyal bireyler olmasını sağlar ve çevresindekilere karşı ilgisiz kalır.
Bilgisayardan dinlenen yüksek sesli müzik çevre kirliliğine neden olur.
Bilgisayar bağımlılığı doğanın ve çevrenin güzelliklerine karşı duyarsız olmaya iter.
Bilgisayarın kullanılmayan parçaları atık olarak çevreyi kirletir.
Ortam Güvenliği ve Sunucu Odası için Yönergeler
Bilişim altyapısında en önemli unsurlardan biri hiç kuşkusuz ki kesintisiz olarak çalışması gereken sistem odalarıdır.

Sistem odasına giriş çıkışlarının belli bir yetkilendirme ile yapılması, her isteyenin buraya girememesi gibi kısıtlamalar mutlaka uygulanmalıdır. Sadece yetkili personelin girmesi sağlanmalıdır.


Çevresel Yönergeler
Teknoloji dediğimiz şey öncelikle yeniliklerin ve gelişimlerin insan hayatını kolaylaştıracak biçimde uygulanması anlamını içeren genel bir kavramdır.

Teknoloji ürünlerinin neredeyse tamamı elektrikle çalışmaktadır. Elektrikle çalışan her alet bir elektromanyetik alan oluşturur.
Bu nedenle günlük hayatta kullandığımız her elektrikli cihaz mutlaka bizi olumsuz etkilerler.
Sistem odasının büyüklüğüne oranla problem ya da arıza durumlarında, sorundan etkilenen kullanıcı sayısı artacak, üzerinizdeki baskı ve stres de problemin çözülmesinde size engel olmaya çalışacaktır.

Bu sebeple sistem odasını tasarlarken tüm dış faktörler düşünülmeli, oluşan sorunlara mümkün olan en erken sürede müdahale edilmesini sağlayacak sistemler, imkânlar dâhilinde kullanılmalıdır.
Dışarıdan gelip de sistem odasında çalışma yapacak kişilerin yanında da mutlaka kontrol, bilgilendirme ve uyarı amacıyla bir yetkili personel bulundurulması oluşabilecek zararların önlenebilmesi için önemlidir.

Oda içinde yapılan değişiklikler veya güncellemeler kayıt altına alınmalı ve ilgili kişilerde bunlardan haberdar edilmelidir.

İnternet sistem odalarında daha fazla kısıtlamalara gidilmeli, kabin bazında erişim yetkilendirmeleri yapılmalıdır.
Sunucu odası için dikkat edilmesi gereken hususlar;
1. Sıcaklık
Günümüzde birçok işlemci, 70º ve üzeri sıcaklıkta çalışamayacağı için, bu ısıya ulaşan sunucular üzerindeki sensörler aracılığıyla kendini kapatır.

Bu nedenle ortam sıcaklığının mümkünse yedeklenmiş klimalar aracılığıyla optimum çalışma derecesinde tutulması gerekmektedir (10º ve 40º arası kabul edilir).


Her ihtimale karşı sistem odasının birkaç noktasına, e-posta, sms ya da telefon çağrısı aracılığıyla bilgilendirme yapan ısı sensörleri konumlandırmanız, sisteminizi ısıya karşı tüm risklerden koruyacaktır.
2.Nem

Ortamdaki nem oranının eşik değerlerinin altına düşmesi elektronik devre elemanlarının statik elektrikle yüklenmesine,üstüne çıkması ise sıvı oluşumlarına neden olur ki bu da cihazlarınızın kullanabileceğinden fazla elektrik taşıması ya da kısa devre nedeniyle bozulmasına sebep olacaktır.3.Hava özellikleri
Sıcaklık kontrolü ile ilgili olarak sistem odası içerisindeki hava dağılımını doğru sağlamak da çok önemlidir.
Hava sirkülasyonunu doğru sağlamak için sunucuların ön yüzleri birbirine bakacak şekilde konumlandırılmalıdır. Sunucular soğuk havayı önden çeker ve sıcak havayı arkadan dışarıya iter.
Soğuk havanın sunuculara ön yüzden ulaşması sağlanmalı, dışarıya verilen sıcak havanın ise soğutma tesisatının girişine ulaşacak şekilde yapılandırılması gerekmektedir. Yükseltilmiş zemin yardımıyla birbirinden izole edilmiş iki ortam, sunucuların ön yüzüne soğuk havayı ulaştırmak için bize gerekli ortamı sağlayacaktır.
4.Duman
Dumanın kaynağı, hava kirliliği, arızalı cihazlar, jeneratör ya da bina ısıtmasında kullanılan yakıt gibi çeşitli kaynaklardan gelebilir.
Duman, bilgisayar disklerinin, optik disklerin ve ayrıca teyp sürücülerinin okuyucu/yazıcı kafalarına olumsuz etki eder. Dumanın etkilerinden korunmak ve zamanında müdahale edebilmek için sistem odalarına yükseltilmiş taban ve alçaltılmış tavan aralarına duman algılama detektörleri yerleştirilmesi gerekmektedir
5.Toz
Sistem odanızı toza karşı korumak için, sistem odanıza girişlerde ayakkabınızdaki tozları tutacak günümüzde daha çok sağlık sektöründe kullanılan protectamat isimli zemin kaplaması kullanılmalıdır.

Havalandırma sistemleri kurulurken toz filtreli ürünler tercih edilmeli, ürün ambalajları mümkün olduğunca sistem odası dışında bırakılmalıdır. Sistem odasında yapılacak çalışmalarda ise ortaya çıkacak kablo ve metal parçalarına karşı belirli periyodlarda temizlemelidir.
6. Yangın ve Yangından korunma
Oda içinde çıkabilecek yangınlara karşı duman detektörleri kullanılarak oda sürekli kontrol altında tutulmalı, olası bir yangında cihazlara zarar vermeyecek temiz gaz diye adlandırılan FM200 söndürme sistemi kurulmalıdır.

7. Su Baskını
Su baskınlarına karşı alınabilecek önlemler, yükseltilmiş zemin ve su detektörüdür.

8. Patlama

Sistem odaları, özellikle doğal gaz ve yanıcı bileşenlerin depolandığı yerlerden uzakta tesis edilmelidir. Patlama riskine karşı sistem odaları duvarları dayanıklı hale getirilmelidir.

9.Böcekler

Her türlü haşarat sistemlerinize zarar verebilirler.İlaçlama ya da tabletlerle böceklere karşı önlem alabiliriz.
10. Elektriksel Gürültü

Motorlar, fanlar ve bazı hizmet birimleri ürettikleri elektriksel gürültü nedeniyle diğer bilgisayar sistemlerine zarar verebilirler.

Bilgisayar sistemlerinize güç sağlayan devre üzerinde büyük bir başka cihazın çalışmamasını garanti ediniz. Tüm kabinlerinize ayrı güç ve toprak kablolaması yaptırınız.
Sistem odanızı, paratoner sisteminin geçtiği kablolamadan etkilenmeyecek bir yere kurunuz. Binanızı paratoner ya da paratoner çerçeve sistemleri ile kaplayınız. Özellikle çelik konstrüksiyon üzerine kurulmuş olan binalarda konstrüksiyonların her köşesini topraklama yaparak kafes sistemi oluşturarak yıldırımlara engel olabilirsiniz.
12.Yiyecek ve İçecekler
Yiyecekler, özellikle yağlı olanları, insanların parmaklarına yapışarak manyetik disklere kolayca taşınabilir. Yiyecek ve içecekler sebebiyle meydana gelebilecek bir kazayı önlemenin en güzel yolu, sistem odasına hiçbir biçimde yiyecek ya da içecek sokmamaktır.

11.Yıldırımlar
13.Sunucu Durumunu İzleme
Her gün sistem odasına giriş yapıp hangi cihaz hata vermiş ya da bozulmuş şeklinde kontrol etmek yerine SNMP destekli cihazları bir izleme yazılımı üzerinden kontrol etmek ve arıza durumunda size e-mail yoluyla bilgilendirme yapacak bir sistem inşa etmek daha doğru yaklaşımdır. Bu iş için Microsoft’un System Center Operation Manager (SCOM) ve HP’nin System Insight Manager (SIM) ürünlerini kullanabilirsiniz. HP SIM kullanarak bakım paketi anlaşması ile garanti kapsamındaki cihazlarınız için donanım arızası durumunda otomatik çağrı açılmasını ve arızalı parçanın değişim sürecinin otomatik olarak başlatılmasını sağlayabilirsiniz.

Zararlı Maddelerin Elden Çıkarılması
Pil/Akü Kullanımı, Atık Piller ile Akülerin Zararları ve Elden Çıkarılmaları

Pil kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine direk olarak dönüştürerek, depolayabilen bir aygıttır.

Kullanım ömrünü tamamlamış ve uğramış olduğu harici hasar veya kısa devreler sonucunda kullanılamayacak duruma gelmiş olan pillere atık pil denilmektedir.
Atık piller ile ne yapılmamalı?

Ev/iş yerlerinde kullanılmış (atık) piller evsel çöplerle kesinlikle karıştırılmamalı ve rastgele sokaklara atılmamalıdır.
Atık piller toprağa gömülmemelidir.
Atık piller denize, akarsulara, göllere veya kanalizasyona atılmamalıdır.
Atık piller ateşte yakılmamalıdır.
Atık pillerde bulunabilen nikel-kadmiyum-cıva vs. gibi ağır metaller insan sağlığına oldukça zararlıdır.
Atık piller ile ne yapılmalı?

Atık haldeki piller ayrı bir yerde (naylon torba, kutu, kavanoz, vs.) biriktirilmelidir.
Evinizde veya işyerinizde atık haldeki piller uzun sürelerle muhafaza edilmemelidir.
Atık piller bulunduğunuz yere en yakın mahaldeki atık pil toplama kutusuna atılmalı veya satın alındığı yere götürülmelidir.
Atık pillerin bünyelerindeki bazı metallerin geri kazanılabileceği unutulmamalıdır.
Atık pillerin toplanması için düzenlenecek kampanyalara gönüllü olarak katılmaya çalışınız.
Atık pil toplama noktalarının nerelerde olduğunu araştırınız.
Çevrenizde pil kullananları yukarıda anlatıldığı şekilde davranmaya davet ediniz ve onlara örnek olunuz.
Pillerin Özellikleri
Pil Kullanımı ve Bakımı
Cihazınızın imalatçısının belirttiği doğru boyutta ve tipte pil kullanınız.
Pilin kontak yüzeylerini ve pil yuvasının kontaklarını pilleri her değiştirme işleminde bir temiz kurşunkalem silgisiyle veya sağlam bir bezle temizleyiniz.
Birkaç ay kullanmayı düşünmediğiniz bir cihazdaki pilleri çıkarınız.
Şebeke elektriğine (AC) bağlı bir cihazdaki pilleri çıkarınız.
Pilleri cihazınıza yerleştirirken + (artı) ve - (eksi) kutupları doğru yerleştirdiğinizden emin olunuz.
Pillerle İlgili Yapılması Gerekli Çalışmalar
Kullanım ömrünü tamamlamış piller içerisinde Cıva, Kurşun, Kadmiyum gibi zehirli maddeler bulunduran her çeşit pil, İnsan sağlığı açısından tehlikelidir bu sebepten çevreye rastgele atılmamalıdır. Biten Pillerinizi mutlaka PİL TOPLAMA KUTULARINA bırakınız.
Piller ve Aküler kesinlikle toprağa gömülmemelidir, Dış tarafları çelik olmasına rağmen bir süre sonra çürüme sebebiyle eriyerek içerisindeki zehirli maddeler toprağa karışacaktır. Buradan da zamanla yeraltı sularına karışarak insan sağlığı için tehlike oluşturacaktır.
Piller ve Aküler Akarsulara, Göllere veya Denizlere atılmamalıdır.
Piller veya Aküler yakılarak imha edilmemelidir ve ateşe atılmamalıdır, Patlama riski vardır ve zehirli gaz çıkartabilir.
Piller veya Aküler rastgele Hurdacılara verilmemelidir, Kesinlikle Pil veya Akü toplama merkezlerine teslim edilmelidir.
Pillerin Kullanımı Sırasında Güvenlik Önlemleri
Pil kullanırken ne yapmalı?
Piller hiçbir şekilde ısıtılmamalı, ateşe atılmamalı ve devamlı güneş ışığı alan yerlerde tutulmamalıdır.
Piller sökülmemeli, içleri açılmağa çalışılmamalı, delinmemeli ve ezilmemelidir.
Pillerin artı ve eksi uçları herhangi bir metal iletkenle birleştirilip, kısa devreler oluşturulmamalıdır.
Şarj edilmeyen piller ve özellikle lityum türleri kesinlikle şarj işlemine tabi tutulmamalıdır. Aksi takdirde aşırı ısınma, şişme, gaz çıkışı, alevlenme ve hatta patlama görülebilir.
Farklı gerilimlere sahip, farklı yapılardaki piller ve şarjlı/şarjsız piller aynı cihaz içeresinde kullanılmamalıdır.
Pillerin seri veya paralel bağlantıları uzman kişilerce yapılmalıdır.
Full transcript