Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Verbāla saskarsme

No description
by

Sanita Zagare

on 23 May 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Verbāla saskarsme

Verbāla saskarsme
Verbālā saskarsme ietver sevī divas prasmes - prasmi klausīties un prasmi runāt. Nav nosakāms, kura no šīm prasmēm ir svarīgāka, - tās atrodas tik ciešā mijiedarbībā, ka pilnīgi droši var teikt: zaudējot vienu no tām, cilvēks vairs nespēj pilnvērtīgi izmantot arī otru. Prasmīgi klausoties, ir iespējams labāk saprast partnera būtību un paaugstināt savu reitingu viņa skatījumā. Prasmīgi runājot, mēs spējam pārliecināt partneri par sava viedokļa pareizību un panākt sev nepieciešamo. Taču cilvēki šīs prasmes diemžēl pārzina daudz sliktāk, nekā tas būtu nepieciešams, un tas vērojams arī mūsu pagaidām nestabilajā sabiedrības struktūrā. Laba šo prasmju pārvaldīšana atbrīvotu cilvēku no daudzu stundu nevajadzīga darba un liekas informācijas studēšanas, vienlaikus pārvēršot saskarsmi par vieglu un patīkamu norisi. Kāpēc gan cilvēki pieļauj iepriekš minēto paradoksu?
1. Cilvēkiem bieži vien trūkst uzmanīgas attieksmes pret apspriežamo tēmu vai saskarsmes partneri negatīvās emocionālās reakcijas dēļ, ko viņš ir izraisījis.
2. Cilvēki domā par iespējamo atbildi uz partnera ierosinājumu, nevis klausās vai arī pārāk aizņemti ar savām problēmām, rūpēm un pārdzīvojumiem.
3. Cilvēkiem trūkst informācijas par sarunu objektu, un viņi vienkārši nesaprot, par ko tiek runāts. Tomēr viņi piekrīt teiktajam, lai izskatītos, ka viss ir kārtībā, kaut gan īstenībā risina pilnīgi citas domas.
4. Cilvēkiem traucē kāda no saskarsmes vai komunikatīvajām barjerām. Tādejādi vismaz kļūst skaidrs - cilvēkiem ir jāapgūst prasme klausīties.
Parasti verbālajā saskarsmē izmanto nerefleksīvo un refleksīvo klausīšanos, un svarīgi ir apgūt abus šos paņēmienus, jo katru no tiem lieto tikai noteiktā gadījumā.
Nerefleksīvo klausīšanos, kas apzīmē spēju uzmanīgi ieklausīties, neiejaucoties partnera monologā ar savām piezīmēm un komentāriem, parasti izmanto tikai tādos gadījumos, kad partneris ir emocionāli nelīdzsvarots vai atrodas kāda dziļa pārdzīvojuma varā. Šādā stāvoklī viņam mūsu refleksija (uzskati, pārdomas) vispār nav nepieciešama, jo viņš dzird vienīgi pats sevi, un vienīgais, ko panāksim ar savu aktīvo iejaukšanos viņa monologā, būs dusmas un aizvainojums. Savu atbalstu tādam saskarsmes partnerim varam izrādīt, izmantojot vienīgi neverbālās saskarsmes līdzekļus.
Savukārt refleksīvā klausīšanās nozīmē aktīvu līdzdalību sarunā, izmantojot pēc iespējas vairāk atklāto jautājumu un verbāli parādot savu interesi par partnera teikto. Refleksīvā klausīšanās dod iespēju paust visdažādāko attieksmi pret partnera domām - no labvēlības līdz asai kritikai.
Cilvēki kā sazināšanās līdzekli izmanto valodu. Valoda ir zīmju sistēma, kurā zīme ir vārds. Runa ir dzīvā valoda. Svarīgi ir ne tikai, ko pasaka, bet arī – kā pasaka.
Ir svarīgi katram no mums apgūt saskarsmes mākas pamatus. Tas nepieciešams, lai ietekmētu partnera darbību, uzvedību, emocijas, attieksmi un aktivitāti. Saskarsmes iemaņas ir vienas no svarīgākajām cilvēka dzīvē un profesionālajā karjerā.
Saskarsmes mākas apguvei, tāpat kā jebkuras profesijas vai nodarbes veida apguvei, ir nepieciešams:
• noteiktas attieksmes,
• noteiktas zināšanas,
• noteiktas iemaņas un prasmes,
• noteikti palīglīdzekļi
Full transcript