Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Stresi dhe shendeti

No description
by

mel wilson

on 3 June 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Stresi dhe shendeti

Stresi eshte reagimi i trupit kundrejt cdo ndryshimi qe kerkon pershtatje ose pergjigje. Trupi reagon nepermjet pergjigjeve fizike, mendore dhe emocionale.
Cfare eshte stresi...
Stresi i tejzgjatur e rraskapit organizmin ne pamundesi per te pushuar. Prandaj ne cdo organ te tij shkakton deme.
Simptomat e tij mund te jene te ndryshme.
Pasojat negative te stresit...
Semundje qe mund te shaktoje stresi
Si te luftojme stresin nepermjet hapave shume te thjeshte...
Kostot e stresit ne jeten tone dhe si ta luftojme ate
Stresi dhe shendeti
Stresi...
... eshte pjese e zakonshme e jetes sone. Ai shaktohet nga ngjarje dhe evente qe ndodhin rreth nesh ose qe mund t’i shkaktojme edhe vete.
Faktoret qe e bejne kete mund te jene...
Mjedisore
Fiziologjike
Psikologjike
Shkaqet me normale jane...
Puna dhe shkolla
Problemet ne marredheniet shoqerore
Problemet financiare
Te qenit shume i ngarkuar

Simptomat ne sjellje

te ngrenit me shume ose me pak
te fjeturit me shume ose me pak
izolimi i vetes nga te tjeret
te neglizhuarit te pergjegjsive
perdorimi i alkoolit duhanit ose shume ilaceve per t’u qetesuar
vese nervoziteti si psh. te ngrenit e thonjve

Simptomat fizike

dhimbje ne shume pjese te trupit
diarre ose bark
ndienje te vjellti
dhimbje ne kraharor dhe rrahje te shpejta te zemres
grip i shpeshte

Simptomat emocionale

merzitje
irritim
pamundesi per t’u relaksuar
ndienje vetmie dhe izolimi
depresion dhe palumturi e pergjithshme

Simptomat mendore

probleme me memorien
pamundesi per t’u perqendruar
gjykim i dobet
te parit vetem anen negative
shqetesim konstant

Semundjet e zemres
Kerkues dhe studiues prej kohesh dyshojne se stresi i larte perben nje rrezik te madh per presionin e gjakut dhe problemet e zemres. Stresi e shton presionin e gjakut ne menyre direkte dhe shkakton rritjen e kolesterolit dhe trigligerides ne sistemin e qarkullimit te gjakut.

Astma
Shume studime kane treguar se stresi e perkeqson astmen. Shume prova sugjerojne se stresi kronik i prindit mund edhe te rrisin mundesin e zhvillimit te astmes tek femijet. Kjo sidomos kur nenat kalojne gjendje stresante te zgjatura gjate shtatzanise.
Obeziteti
Stresi shkaton nje problem psikologjik i cili na detyron qe gjate situatave te renda te konsumojme me shume ushqim.
Dhjami i tepert rreth barkut paraqet nje problem shendetsor me te madh sesa tek kembet dhe vithet. Dhe cuditerisht eshte pikerisht tek barku ku njerzit e stresuar e depozitojne ate. Shkaku eshte hormoni i kortizolit.

Diabeti
Stresi e perkeqson diabetin ne dy menyra. Si fillim ai rrit veset jo te mira si psh. te ngrenit e tepert ose e ushqimeve jo te shendetshme. Por gjithesesi ai mesa duket rrit nivelin e glukozes tek njerezit me diabet te tipit 2 ne menyre direkte.
Dhimbjet e kokes
Stresi eshte arsyeja me kryesore qe shakton dhimbjet e kokes ku perfshihet edhe migrena.
Vdekja e parakohshme

Nje studim shume i kujdesshem eshte bere mbi efektet e stresit tek njerezit qe kujdesen per familjare shume te semure (njerez te cilet ndeshen me nje stres te tejzgjatur). Mesa duket ky studim thote qe keta njerez kane 63% me shume mundesi per nje vdekje te parakohshme sesa pjesa tjeter e njerzve.

Cfare te shmangim
Mendoni sa me pozitivisht dhe mundohuni te qeshni sa me shume te mundni
Beni sa me shume shetitje ne ajer te paster
Kaloni sa me shume kohe ne natyre dhe ne gjelberim
Komunikoni sa me shume me miqte tuaj dhe hapuni me ta per cdo problem
Beni ushtrime gjimnastikore
Mbani nje ditar. Kjo eshte nje nga menyrat me efektive per ta kanalizuar stresin jashte trupit
Luani me nje kafshe shtepiake
Degjoni muzike
Hani ushqime te shendetshme dhe te fresketa
Mos rrini gjithe diten para televizorit ose kompjuterit. Pavarsisht se ato na dhurojne argetim, koha e gjate shkakton stres
Shmangni ushqyerjen e tepert te ushqimeve te demshme dhe pa vlera
Mos perdorni kafeinen
Shmangiuni ambienteve ku konsumohet duhani
Mos perdorni ilace kunder stresit. Sipas studimeve nuk kane asnje lloj efekti
Punuan
Kejsi Veselagu
Stela Buca
Greis Kuci
Oliverta Hoxha
Full transcript