Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Krótka historia fotografii

No description
by

Dominika Kapel

on 19 January 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Krótka historia fotografii

1839
1990
Starożytność
1861
Krótka historia fotografii
Camera obscura
Pierwsze zdjęcie
Pierwsze zdjęcie przedstawia widok z okna, a dokładnie oświetlone słońcem zabudowania. Wykonał je francuski wynalazca Joseph Nicephore Niepce a użył do tego wypolerowanej cynkowej płytki pokrytej asfaltem syryjskim - rodzajem substancji światłoczułej. Proces trwał aż osiem godzin, a do historii fotografii przeszedł pod nazwą heliografii, czyli - jak sam określił Niepce - obrazów namalowanych światłem słonecznym.
Degerotyp
Louis Jacques Daguerre wynalazł proces zwany dagerotypia. Materiałem światłoczułym tej technice fotografowania była warstewka jodku srebra na powierzchni polerowanej i posrebrzonej płytki miedzianej. Na tej właśnie płytce powstawał obraz zwany degerotypem.
Ty naciskasz guzik, my robimy resztę
Do popularyzacji fotografii zbliżonej do tej, którą znamy współcześnie przyczynil się pewien pomysłowy Amerykanin. George Eastman spopularyzował wynalazek błony fotograficznej - pierwowzór kliszy filmowej - i w 1888 wprowadził na rynek aparat Kodak. Nazwa miała nawiazywać do charakterystycznego dźwięku aparatu przy naciśnięciu guzika. Aparat wszedł na rynek ze sloganem reklamowym: "You press the button, we do the rest". Hasło nieoficjalnie stało się sloganem, pod którym w XX wieku popularyzowana była fotografia.
Fotografia kolorowa
Pierwsze trwałe zdjęcie kolorowe zostało zrobione w 1861 roku przez szkockiego fizyka Jamesa Clerka Maxwella. Artysta nadał mu tytuł "Tartanowa wstążka".
Fotografia cyfrowa
W momencie, kiedy za pomocą pikseli zaczęto określać rozdzielczość obrazu, rozpoczęła się era fotografii cyfrowej. Zamiast utrwalać obraz na chemicznym nośniku światłoczułym zaczęto zapisywać go cyfrowo. Pierwszy aparat cyfrowy stworzony został w 1975 roku przez inżyniera Steve’a Sassona z Kodaka.
Photoshop
19 lutego 1990 roku pod banderą Adobe narodził się jeszcze mało wówczas znany program do edycji zdjęć - Photoshop 1.0. Został stworzony przez dwóch braci Thomasa i Johna Knoll, którzy zamiłowanie do fotografii odziedziczyli po ojcu. Od 1990 roku program przeszedł przez wiele zmian i ulepszeń. Obecnie jest uważany za najlepszy program do obróbki grafiki.
Camera obscura, zwana także kamera otworkowa, została wynaleziona na długo przed właściwa fotografia przez Ibna al-Hajsama. Urządzenie to zbudowane jest z poczernionego wewnątrz pudełka. Na jednej ściance znajduje się niewielki otwór spełniający rolę obiektywu, a na drugiej matowa szyba lub kalka techniczna. Promienie światła wpadające przez otwór tworzą na matówce odwrócony i pomniejszony obraz.
1826
1888
1925
Leica
Pierwszy aparat marki Leica skonstruował Oskar Barnack w 1913 roku. Pomysłem autora było użycie w aparacie fotograficznym około 2 metrów perforowanej taśmy kinematograficznej, w celu uzyskania 40 klatek na jednym odcinku błony. Z nastaniem aparatów "Leica" rozpoczął się okres nowoczesnego reportażu fotograficznego. Dzięki rozmiarom i poręczności tego sprzętu fotoreporter mógł znajdować się w centrum wydarzeń.
1975
Obecnie fotografia nie służy tylko celom dokumentacyjnym i artystycznym. W czasach gdy każdy może pozwolić sobie na kupno aparatu, a telefony sa wyposarzone w funkcje wykonywania i obróbki zdjęć, fotografia stała się także sposobem komunikacji. Zjawisko to można zaobserwować na portalach społecznościowych takich jak facebook czy tweeter.
XXI wiek
Full transcript