Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

DİJİTAL SANAT TARİHİ

No description
by

Serpil Meram

on 13 January 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of DİJİTAL SANAT TARİHİ

YENİLİKLERİ-KATKILARI DİJİTAL SANAT TARİHİ Dijital sanat,bilgisayarın gelişmesi ve grafik işleme yazılımlarının artmasıyla gerçekleşen bilgisayar devrimi sonucu doğmuştur. Bilgisayar teknolojisi, sadece baskı, resim, fotoğraf,
video, müzik ve heykel gibi sanatların yanı sıra internet sanatı, yazılım sanatı, dijital sergilemeler ve sanal gerçekçilik gibi yeni sanat alanlarını da beraberinde getirmiştir. Bu yeni sanat anlayışı ile sergileme anlayışıda elbet değişecekti. Günümüzde sanatçılar, internet üzerinde sergi açacak mekan sınırlamasına bağlı kalmaksızın aynı anda tüm dünyaya ulaşabilecekti.Dünyanın her yeriyle bilgi ve sanatsal aktarım sağlanabilecekti. Bazı sanatçılar kendi dosyalarından sadece bir tek baskı almış, böylece tek bir asıl baskıya sahip olurlarken, başka sanatçılar kendi eserlerinden sınırlı sayıda çoğaltmışlardır.
Bazıları isede herkesin dilediğince kullanabilmeleri için kopyalar hazılamışlardır. Bilgisayarın gelişmesi ile gerçek anlamda uygulama alanı bulan dijital sanat, başlangıçta yaygın olmadığı için daha çok bilim adamlarının eser verdiği bir alan olarak geçmiş.

1966'da New york'ta Amerikan Sanat ve Teknoloji Deneyleri adlı bir kuruluş oluşturulmuştur. Daha sonra ise Jhon Whitney çalışmaları
dikkat çekmiştir.Deneysel filmler üreten sanatçı sanatsal amaçlarını gerçekleştirmek için gerekli teknolojik ve matematiksel yeteneklerini geliştirmiştir. Dijital sanatın ilk öncülerinden sayılan Amerikalı matematikçi ve sanaçı Ben Laposky 1950'li yılların başında dalga formlarından elektronik görüntüler yaratmıştır.
Kübizim ve Fütürüzim den esinlenmiş kendi çalışmalarının arasında op sanatı da göstermiştir. Dijital sanatın tarihine bakarsak, fotoğraf ve görsellik alanında çok güçlü bir okul olan Alman Stuttgart Teknik Yüksek Okulu, ilk kez New York'ta Howard Wise Gallery'de bilgisayar sanatı sergileri açılmaya başlamıştır. 1968'de ilk kez Londra Çağdaş sanatlar Enstitüsünde Avrupa'da bilgisayar sanatı sergisi açılmıştır. 1986'dan sonra Paint programı kurulmuş.
1987 ise dijital çalışan sanatçılar için oldukça kullanışlı olan Photoshop programı Thomas knoll tarafından geliştirilmiştir. dijital sanat özgün görüntü ortamlarından heykel sanatına, dijital entalasyondan performansa, video, müzik ve ses, dijital sanat ortamını genişletmiştir. Türkiye'de Dijital Sanat nasıl?
Bizi dijital sanatla ilk tanıştıran kişi Özcan Onur'dur.Eserlerini İstanbul'da ve Paris'de 1986 yılında "Elektropentür" isimli sergisinde izleyiceye sunmuştur.Hamdi telli'nin katkıları büyüktür dijital sanatı ülkemizde kullanan önemli kişliklerden biri. Op art, optik resim olarak da bilinen 1960'ların bir resim akımıdır. Renk, çizgi gibi öğeler göz yanılsamaları yaratmak için kullanılır. Eserler genelde soyut olup, pek çok durumda siyah-beyazdır. op art Op Sanat eserleri, görsel ikilikten yararlanarak retinayı güçlü biçimde etkilemekte ve optik yanılsama yoluyla titreşim, yanıp sönme ve hareket duygusu yaratmaktadır. Hazırlanan çalışmada Op Sanat akımı irdelenmekte ve dijital teknolojiler yardımıyla da bu sanatın dijital ortamda da sunulmasını sağladı. Pop art, 1950'lerde, özellikle ABD ve İngiltere'de soyut dışavurumculuğa tepki gösteren genç sanatçıların 1960'larda bir akım haline getirdikleri sanat türüdür. İngiltere ve ABD'de değişik koşullarda ve birbirinden bağımsız olarak ortaya çıkmıştır.Pop art tuval üzerine yağlıboya tekniğine karşı olarak fotoğrafik bir görüntü sunav ve dijital sanata geçişi gösterir.Andy Warhol öncülerindendir. pop art microsft Microsoft Corporation ABD merkezli büyük yazılım ve bilim şirketidir.2 üniversite öğrencisi tarafından kurulmuştur o iki genç ise Bill Gates ve Paul Altair'dir.1975'te kurulmuş ve ilk uluslararası 1978'de Japonya'da açtı. Microsoft artık sadece bir yazılım değil ayrıca iş ve eğlence dünyası için geliştirdiği donalımlar sayesinde adından söz ettirmiştir. İlk kez 1983'le IBM marka bilgisayarlarda kullanılmak üzere yapıldı.1987 yılında 2. sürümü çıktı ve çok satış yaptı bu dönemde de Excel ve Word programlarını sisteme dahil etti ve ofis kullacınalarına sundu. 1 Nisan 1976 tarihinde, Steve Jobs'un evinin garajında kurulan küçük bir şirket olan Apple, küresel bir şirket haline gelerek, dünya çapında ismi duyulan marka oldu.Bu yıl 35. yaşını kutlayan Apple, dünyanın en büyük teknoloji şirketi konumunda. Apple, 35 yıllık tarihine sayısız başarıyı ve ilkleri sığdırdı. APPLE
Full transcript