Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Fransa iqtisadiyyatı

No description
by

Aysel Memmedova

on 21 December 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Fransa iqtisadiyyatı

Fransa iqtisadiyyatı
Fransa dünyada ümumi iqtisadi göstericilerine göre 5ci ve Alıcılıq qabiliyyeti pariteti göstericisine göre ise 9cu yerdedir.Avropada umumi iqtisadi göstericilerine göre Almaniyadan sonra ikinci yerde durur. Bunun esas sebebi Fransa iqtisadiyyatının dinamik senaye strukturuna esaslanmasıdır. Milli maliyye paytaxtı Parisde Iqtisadi Emekdaşlıq ve Inkışaf Teşkilatı OECDnin baş qeregahı yerleşir
UDM göstericisi üzre Fransa Avropanın ikinci ve dünyanın 5ci en geniş iqtisadiyyata malik ölkəsi olmuşdur.2010 cu ildəki hesablamalar gösterir ki, Fransa ehalisinin 3.9faizini teşkil eden 2.6 million milyonçusu ile Avropanın 1ci ve dünyanın 4cü en varlı ölkesi kimi Global Vvealth hesabatına inteqrasiya olunmuşdur.

Agriculture
Kend teserrüfatı
Şimali Fransa – geniş buğda fermaları.Un memulatları,donuz ei,toyuq eti ve alma istehsalına göre Cenubi Fransa ve mal etine göre Merkezi Fransa ,meyve,terevez istehsalına ,üzümlüklere göre Cenubi Fransa ixtisaslaşıb .Fransa kend teserrüfat mehsullarının istehsalına ve ixracına göre de seçilen ferqlenen ölkelerdendir.Meşe ve balıq senayesi de burda inkişaf etmişdir. Fransa ABŞdan sonra dünyanın ikinci geniş kend teserrüfatı ixracatçısıdır. Paylanmanın 49%ni Avropa birliyinin başqa ölkelerine ixracat teskil edir.Hemcinin de Afrikanin erzaq qitligi ile uzleşmiş olkelerini de oz mehsullari ile temin edir.Esas ixracat mehsullari bugda,mal eti,donuz eti ve un memulatlaridir.Bldiyimiz kimi Fransa oz pendirile dünyaca meshurdur.Her regionunun ozunemexsus pendir novu var ve 246dan cox pendir novu var (esas:preslenmiş,mavi,yumşaq pendir novleri)
Fransada Turizm
Fransa hem coğrafi, hem de tebii şeraitinin müxtelifliyine göre ferqlenir. Fransanın geniş deniz serhedleri veAvropanın en iri neqliyyat magistralı Reyn çayının onun erazisinden axması, ölkenin iqtisadi elaqelerinin inkişafında olduqca elverişli şerait yaratmışdır. Faydalı qazıntılarla, xüsusile yanacaq resursları ile kasad olmasına baxmayaraq (uran istisna olmaqla), Fransa zengin hidroenerji servetlerine (Alp ve Prineyde), mehsuldar torpaqlara, mülayim ve subtropik iqlime malikdir.
Hökumet
Idaretme forması prezidentli respublikadır.Ali qanunverici orqan - ikipalatalı parlament (Milli məclis və Senat) Ali icraçı orqan - Nazirler Soveti Baş nazir - Frensua Fiyon (16 may 2007)
Ehalsinin 94%ni fransizlarin teşkil etdiyi Fransa vicdan azadliginin konstitusyada eksini tapdigi dünyevi bir olkedir.
Tehsil
Fransanın müasir tehsil sistemi sonuncu 200 ilde teşekkül tapmış ve dünyada en qabaqcıl tehsil sistemlerinden birine çevrilmişdir. Onun başlıca xüsusiyyeti dövlet tehsil müessiselerine sahib olmasıdır. . Daha bir xüsusiyyeti ise tehsilin eyaletlerde de paytaxtda olduğu kimi keyfiyyetli olmasıdır.
Sonuncu melumatlara göre, Fransada şagird ve telebelerin sayı 15 mln. yükselib ve bu da ölkedeki ehalinin 4/1 teşkil edir. Ölkede 7 min kollec ve2600 lisey var. Her il dövlet büdcesinden tehsile 21 faiz vesait ayrılır.
Fransadakı tehsil sistemi çox aydın ifade edilen milli xüsusiyyetlere malikdir. Bu ölkede silklere bölünme, diplom ve tehsil alma derecelerinin xüsusi sistemleri var. Dövlet tehsil müessiselerinde verilen diplomlara qarşı xüsusi yanaşma olur: bele ki, onlar diger özel mekteb ve universitetlere nisbeten daha yüksek qiymetlendirilir.
Environmental Problems in France(etraf muhit problemleri)
Fransada esas qanun 1964 cü ilde su resurslarinin mühafizesile bagli imzalanib.Su cirklenmesine esas sebeb senaye cirklendiricilerinin axintilari ve seherlerin berk tullantilarinin axidilmasidir.(yarim ile 18.7mln ton berk tullanti)Fransadaki 180 kub km berpa olunan su resursunun 73%i senaye meqsedile istifade edilir.!994cu ile kimi Fransa meşelerinin 20%i turşulu yagıçlar ve başqa cirklendiricilerin tesirnden zerer cekmişdir.Hava cirklenmesi Fransada en muhum problemlerden biridir. ve 1992 ci ilde C2Oemisiyalarinin yuksek seviyyesine göre dünyanın 11ci olkesi olmuşdur.
2013 cü ildə Fransa adambaşına düşen gelire göre 44.0995$ lıq göstericisilə dünyanın 20ci ölkesi olmuşdur.2010 cu ilde ınsan inkişafı indeksine göre ise Birleşmiş Milletlerin siyahısında 14 cü ölke kimi qeyde alinib Fransa dünyada 500 en böyük şirkəetin 31 inin burda yerleşmesile dünya ölkeleri sırasında 4cu yerdedir.
Ilk üçlüyü ise ABŞ Çin Yaponiya paylaşır.

2008 cilde Fransa xarici investisiya yatırımlarına—117.9mlrd dollar göre dünyada ikinci yeri tutur.
Fransada müasirleşmenin dövlet nezareti altında keçirilmesi üçün çox iddialı ve ugurlu bir proqram hazırlanıb ireli sürülür.Bu proqram 1944-1983 cü iller arasında hökumet terefinden heyata keçirilir ve neticede senaye,neqliyyat ,enerji,telekommunikasiya sahesine dövlet nezareti celb olunur.Baxmayaraqki Fransa iqtisadiyyatı geniş şekilde liberallaşmışdır hetta bugün de hökumet iqtisadiyyatda mühım ehemiyyetli rol oynayır.Beleki UDMnin 56%i dövlet sektorunun payına düşür.Avropa birliyinde bu 2ci en yüksek göstericidir. Emek şeraitleri ve emek haqları yüksek derecede dövlet terefinden tenzimlenir.Amerika Ingilere kimi ölkelerde daha çox özel sektorda cemleşen Bank,Enerji istehsalı ve paylanması,Avtomobil, Neqliyyat ve Telekommunikasiya kimi saheler Fransada dövlet nezareti altındadır.

Umumi Iqtısadi Göstericilerine Gore Fransa ve ekoloji sivilizasiya
2007 ci il statistikasina gore Fransa 81.9 million turist sayile dünyanin en cox ziyaret edilen olkelri sirasina daxil edilmisdir.Merkezi seher Parisde Eyfel Qullesi,Luvr muzeyi,Versal sarayi,Orsay muzeyi ve Disneyland ,Alp dagalrindaki qis turizm merkezlerile,hemcinin cimerlikleri,denizkenari sitirahet mekanlarile coxlu sayda turist celb edir.
Full transcript