Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Adam Mickiewicz, pobyt w Wielkopolsce

No description
by

Aneta Statnik

on 13 February 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Adam Mickiewicz, pobyt w Wielkopolsce

Powód przyjazdu
18 grudnia 1830 roku dotarła do Adama Mickiewicza, przebywającego wówczas Rzymie, wiadomość o wybuchu powstania listopadowego. Poeta dotarł tam 12 sierpnia 1831, a odjechał 20 marca 1832. Poeta chciał uczestniczyć w Powstaniu Listopadowym.
Adam Mickiewicz w Wielkopolsce
(1798-1855) Poeta, *prozaik i *publicysta, *myśliciel i działacz polityczny. Jest uznawany za najwybitniejszego polskiego poetę. Dzieła Mickiewicza są żywą tradycją na papierze.
*prozaik-autor utworów literackich pisanych prozą,
*publicysta-autor wszelkich treści, które zostają zamieszczane w prasie codziennej, w pismach periodycznych,
*myśliciel-człowiek zajmujący się rozważaniem ważnych zagadnień.
w jakich miejscach był
- Poznań
-Kopaszewo
-Śmiełów
-Choryń
-Budziszewko
-Lubonia

-Drzewce
-Oporowo
-Korzanewo k. Rawicza
-Objezierze
-Łukowo
-Konstancja Łubieńska
Poznań
Poeta odwiedził miasto trzykrotnie. Około 13 sierpnia 1831 roku Adam Mickiewicz przybył do Poznania Drezna. Drugi raz na krótko odwiedził Poznań w grudniu tego samego roku, a trzeci raz dłużej przebywał w mieście na początku 1832 roku. W czasie ostatniego, dłuższego pobytu w mieście Mickiewicz leczył jakąś chorobę oka, spędzał czas bibliotece ufundowanej przez Edwarda Raczyńskiego, zwiedzał miasto, bywał w
*winiarach
i prowadził rozmowy w sprawie wydania swoich dzieł. Dla upamietnienia, poznaniacy 7 maja 1859 postawili pomnik, któru znajduje się przy kościele św. Marcina.
*winiary-część miasta Poznania i osiedle administracyjne w północnej części miasta.
Kopaszewo
Na przełomie sierpnia i września 1831 rok Adam Mickiewicz był gościem Honoraty Skórzewskiej, właścicielki Kopaszewa. Poeta robił stąd wypady o innych okolicznych dworków. W parku kopaszewskim jeden z dębów nazwano imieniem Adama Mickiewicza, gdyż podobno poeta lubił pod nim przesiadywać.
Kopaszewo
śmiełów
W połowie sierpnia 1831 roku poeta gościł u rodziny Gorzeńskich. Poeta przywieziony został do Śmiełowa przez jednego z braci Antoniny Gorzeńskiej, Kaliksta Bojanowskiego, właściciela Konarzewa koło Rawicza. Zamieszkał w pokoju na piętrze obok tak zwanej „szkoły”. Stąd zamierzał przeprawić się przez Prosnę do Królestwa Kongresowego w celu wzięcia udziału w powstaniu listopadowym. Próba przekroczenia granicy zaboru pruskiego zakończyła się niepowodzeniem.
Choryń
Wieś była własnością rodzin Łodziów, Choryńskich, Brodnickich, Ponieckich, Bojanowskich, Śliwińskich, Radomickich i Szołdrskich, od XIX w. Taczanowskich. W gościnie u Józefa Taczanowskiego, przebywał jesienią 1831 i na pocz. 1832 r. Adam Mickiewicz (napisał wówczas Redutę Ordona).
Budziszewko
W Budziszewku
od 24 września 1831 r. na zaproszenie Józefa i Konstancję Łubieńskich.
26 września podawał do chrztu czteroletnią Marię Teklę, najmłodszą córkę Łubieńskich.
Lubonia
Od pierwszych dni października 1831 roku poeta gościł u rodziny Franciszka Morawskiego, generała i poety. Tu otrzymał wiadomość o klęsce powstania listopadowego. Pewności o pobycie Mickiewicza w Luboni dostarcza wpis poety w sztambuchu 18 letniej Eugenii Morawskiej, która naszkicowała portrecik wieszcza, a on sam dopisał:
„Na pamiątkę R.1831 Mca octobra w Luboni Adam Mickiewicz”
Oporowo
W październiku 1831 r. Adam Mickiewicz gościł
u Zofii ze Sczanieckich Morawskiej, wdowy
po Wojciechu Morawskim.
Drzewce
W październiku 1831 roku Adam Mickiewicz bawił w Drzewcach u Franciszka Mycielskiego. Poeta poznał go w 1829 roku
w Berlinie. Pobyt Mickiewicza w tym miejscu potwierdza fragment pamiętnika Konstancji Morawskiej, wnuczki Pauli Morawskiej: „Babcia zachwycała się jego szlachetnością, urokiem, łatwością w obejściu. Ten sławny już wieszcz bawił się z jej dziećmi, chodził na grzyby, na spacery z niemi, cieszył się wiejskimi przygodami, gdy jadąc hurmem do Drzewiec, złamali pojazd i pieszo wypadało zakończyć wycieczkę.”
Konarzewo
k. Rawicza
Niektóre źródła podają, że pierwszy raz na krótko Adam Mickiewicz mógł gościć w Konarzewie już w sierpniu, kiedy dotarł do Wielkopolski.
Na pewno poeta przebywał tu od połowy listopada do połowy grudnia 1831 r. Świadczą o tym między innymi wysyłane stąd przez poetę listy m. in. do brata Franciszka.
Objezierze
Poeta przebywał w Objezierzu na zaproszenie Wincentego Turno od 15 do 23 grudnia 1831 roku. Tam spotyka się
z przyjacielem, poetą Stefanem Garczyńskim, który opowiada mu o walkach powstańczych i obronie Warszawy. Ponownie poeta miał odwiedzić majątek w Sylwestra i zostać na Nowy Rok.
Łukowo
Poeta przybył do dworku Józefa i Klementyny Grabowskich 22 lub 23 grudnia 1831 roku. Spotkał się tam z bratem Franciszkiem.
W Wigilię kończył 33 lata i świętował również swoje imieniny. Wspólnie z gospodarzami zjedli wigilijną kolację i poszli na pasterkę. Poeta przebywał w Łukowie do 2 stycznia 1832 roku.

Konstancja
Łubieńska
Pośród wielu osób jakie Mickiewicz poznał najprawdopodobniej w Kopaszewie była 33 letnia Konstancja z Bojanowskich Łubieńska, z którą połączył go najpierw romans, a z czasem długoletnia przyjaźń. W chwili poznania była ona od 14 lat mężatką i matką pięciorga dzieci. Znana z talentu, dowcipu i urody wywarła wielkie wrażenie na poecie.
Full transcript