Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Ruch obiegowy Ziemi i jego następstwa

No description
by

Kamila Wińska

on 26 April 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Ruch obiegowy Ziemi i jego następstwa

Ruch obiegowy Ziemi I jego następstwa Ziemia obiega Słońce w ciągu jednego roku gwiazdowego czyli:

365 dni 6 godzin 9 minut 9,54 s. 2 stycznia Ziemia znajduje się najbliżej Słońca w punkcie zwanym "peryhelium" w odległości około 147 mln km. Natomiast w "aphelium" które przypada na 3 lipca, odległość Ziemi od Słońca jest największa i wynosi ok. 152 mln km. Średnia odległość Ziemi od Słońca wynosi ok. 149,6 mln km. W ciągu roku Ziemia przebywa drogę 939 886 400 km. Skutki ruchu obiegowego Ziemi: Jednym ze skutków ruchu Ziemi wokół Słońca jest sezonowa zmiana wyglądu nocnego nieba. W jej wyniku momenty wschodu i zachodu gwiazd każdego dnia następują wcześniej o 3 minuty i 56 sekund. Ruch obiegowy Ziemi to ruch Ziemi wokół Słońca po orbicie o kształcie elipsy w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Gwiazdozbiory okołorównikowe, obserwowane o tej samej porze doby przemieszczają się ku zachodniej części nieba. 1. Rachuba czasu – kalendarz słoneczny. 2. Występowanie 4 pór roku: 3. Wiosna Lato Jesień Zima Wiosna Średnia temperatura: 5°C do 15°C Pierwszy dzień wiosny: 20 lub 21 marca. Jest to tak zwana "równonoc wiosenna". 20/21 marca i 22/23 września – dzień równonocny wiosennej i jesiennej. Promienie słoneczne tylko w te dni oświetlają jednakowo półkulę północną i południową, a w ciągu doby oświetlają całą planetę podczas jej obrotu wokół osi. Dzień i noc na całej kuli trwają po 12 godzin. Lato Średnia temperatura: ≥ 15°C Pierwszy dzień lata: 21 lub 22 czerwca. Jest to przesilenie letnie. 20/21 czerwca – dzień przesilenia letniego.

Lepiej oświetlona jest półkula północna, na której dzień jest dłuższy od nocy. Jesień Średnia temperatura: 5°C do 15°C Pierwszy dzień jesieni: 22 lub 23 września. Jest to równonoc jesienna. Zima Średnia temperatura: ≤ 0°C Pierwszy dzień zimy: 21 lub 22 grudnia. Jest to przesilenie zimowe. 21/22 grudnia – dzień przesilenia zimowego.

Lepiej oświetlona jest półkula południowa, na której dzień jest dłuższy od nocy. 4. Zmienna długość dnia i nocy Jest to spowodowane przesileniem letnim/zimowym i równonocą wiosenną/jesienną a także różnymi strefami oświetlenia kuli Ziemskiej zmienna pora wschodu i zachodu Słońca. oraz Zmienny azymut* punktów wschodu i zachodu Słońca. 5. Azymut* - kąt zawarty między północną częścią południka odniesienia a danym kierunkiem poziomym. Zmiana maksymalnej wysokości Słońca nad widnokręgiem w południe. 6. Zjawisko dnia i nocy polarnej. 7. Noc polarna – występujące w strefach polarnych zjawisko, kiedy Słońce przebywa pod horyzontem ponad 24 godziny (na biegunie może trwać do 6 miesięcy). Dzień polarny – występujące w strefach polarnych zjawisko, kiedy Słońce przebywa nad horyzontem ponad 24 godziny (na biegunie może trwać do 6 miesięcy). Noc polarna (14 grudnia) w norweskiej miejscowości Tromsø Gdy na biegunie północnym trwa półroczna noc polarna, na biegunie południowym trwa również półroczny dzień polarny i na odwrót. Różne strefy oświetlenia kuli ziemskiej. 8. Występowanie stref klimatycznych 9. Na kuli ziemskiej wyróżniamy trzy strefy oświetleniowe:
- strefa międzyzwrotnikowa - nad każdym punktem tej strefy Słońce góruje w zenicie dwa razy w roku (nad zwrotnikami raz w roku)
- strefa umiarkowana - im dalej od zwrotnika tym niższa jes wysokość górowania Śłońca
- strefa okołobiegunowa - w tej strefie występuje zjawisko dnia i nocy polarnej Umiarkowana Umiarkowana Międzyzwrotnikowa Okołobiegunowa Okołobiegunowa Na ruch Ziemi względem Słońca w mniejszym stopniu ma wpływ przyciąganie Księżyca, a w nieznacznym stopniu przyciąganie pozostałych planet i mniejszych ciał Układu Słonecznego. Wpływ ciał niebieskich spoza Układu Słonecznego (tj. innych gwiazd naszej Galaktyki) jest pomijalny, choć w skali czasu istnienia Słońca, Ziemi i całego Układu także i ten wpływ powinien być brany pod uwagę. Dziękuję za uwagę. Źródła: http://pl.wikipedia.org/wiki/Ruch_obiegowy_Ziemi
http://pl.wikipedia.org/wiki/Pora_roku
http://pl.wikipedia.org/wiki/Przesilenie_letnie
http://pl.wikipedia.org/wiki/R%C3%B3wnonoc_wiosenna
http://pl.wikipedia.org/wiki/Przesilenie_zimowe
http://pl.wikipedia.org/wiki/Azymut
http://pl.wikipedia.org/wiki/Dzie%C5%84_polarny
http://pl.wikipedia.org/wiki/Noc_polarna
http://geografia_liceum.republika.pl/owietlen.htm Obrazki pochodzą z Wikipedii i Grafiki Google. Niektóre zostały przeze mnie przerobione. Muzyka: ZUN - Voyage 1969 Kamila Wińska
Full transcript