Ruch obiegowy Ziemi I jego następstwa Ziemia obiega Słońce w ciągu jednego roku gwiazdowego czyli:
365 dni 6 godzin 9 minut 9,54 s. 2 stycznia Ziemia znajduje się najbliżej Słońca w punkcie zwanym "peryhelium" w odległości około 147 mln km. Natomiast w "aphelium" które przypada na 3 lipca, odległość Ziemi od Słońca jest największa i wynosi ok. 152 mln km. Średnia odległość Ziemi od Słońca wynosi ok. 149,6 mln km. W ciągu roku Ziemia przebywa drogę 939 886 400 km. Skutki ruchu obiegowego Ziemi: Jednym ze skutków ruchu Ziemi wokół Słońca jest sezonowa zmiana wyglądu nocnego nieba. W jej wyniku momenty wschodu i zachodu gwiazd każdego dnia następują wcześniej o 3 minuty i 56 sekund. Ruch obiegowy Ziemi to ruch Ziemi wokół Słońca po orbicie o kształcie elipsy w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Gwiazdozbiory okołorównikowe, obserwowane o tej samej porze doby przemieszczają się ku zachodniej części nieba. 1. Rachuba czasu – kalendarz słoneczny. 2. Występowanie 4 pór roku: 3. Wiosna Lato Jesień Zima Wiosna Średnia temperatura: 5°C do 15°C Pierwszy dzień wiosny: 20 lub 21 marca. Jest to tak zwana "równonoc wiosenna". 20/21 marca i 22/23 września – dzień równonocny wiosennej i jesiennej. Promienie słoneczne tylko w te dni oświetlają jednakowo półkulę północną i południową, a w ciągu doby oświetlają całą planetę podczas jej obrotu wokół osi. Dzień i noc na całej kuli trwają po 12 godzin. Lato Średnia temperatura: ≥ 15°C Pierwszy dzień lata: 21 lub 22 czerwca. Jest to przesilenie letnie. 20/21 czerwca – dzień przesilenia letniego.
Lepiej oświetlona jest półkula północna, na której dzień jest dłuższy od nocy. Jesień Średnia temperatura: 5°C do 15°C Pierwszy dzień jesieni: 22 lub 23 września. Jest to równonoc jesienna. Zima Średnia temperatura: ≤ 0°C Pierwszy dzień zimy: 21 lub 22 grudnia. Jest to przesilenie zimowe. 21/22 grudnia – dzień przesilenia zimowego.
Lepiej oświetlona jest półkula południowa, na której dzień jest dłuższy od nocy. 4. Zmienna długość dnia i nocy Jest to spowodowane przesileniem letnim/zimowym i równonocą wiosenną/jesienną a także różnymi strefami oświetlenia kuli Ziemskiej zmienna pora wschodu i zachodu Słońca. oraz Zmienny azymut* punktów wschodu i zachodu Słońca. 5. Azymut* - kąt zawarty między północną częścią południka odniesienia a danym kierunkiem poziomym. Zmiana maksymalnej wysokości Słońca nad widnokręgiem w południe. 6. Zjawisko dnia i nocy polarnej. 7. Noc polarna – występujące w strefach polarnych zjawisko, kiedy Słońce przebywa pod horyzontem ponad 24 godziny (na biegunie może trwać do 6 miesięcy). Dzień polarny – występujące w strefach polarnych zjawisko, kiedy Słońce przebywa nad horyzontem ponad 24 godziny (na biegunie może trwać do 6 miesięcy). Noc polarna (14 grudnia) w norweskiej miejscowości Tromsø Gdy na biegunie północnym trwa półroczna noc polarna, na biegunie południowym trwa również półroczny dzień polarny i na odwrót. Różne strefy oświetlenia kuli ziemskiej. 8. Występowanie stref klimatycznych 9. Na kuli ziemskiej wyróżniamy trzy strefy oświetleniowe:
- strefa międzyzwrotnikowa - nad każdym punktem tej strefy Słońce góruje w zenicie dwa razy w roku (nad zwrotnikami raz w roku)
- strefa umiarkowana - im dalej od zwrotnika tym niższa jes wysokość górowania Śłońca
- strefa okołobiegunowa - w tej strefie występuje zjawisko dnia i nocy polarnej Umiarkowana Umiarkowana Międzyzwrotnikowa Okołobiegunowa Okołobiegunowa Na ruch Ziemi względem Słońca w mniejszym stopniu ma wpływ przyciąganie Księżyca, a w nieznacznym stopniu przyciąganie pozostałych planet i mniejszych ciał Układu Słonecznego. Wpływ ciał niebieskich spoza Układu Słonecznego (tj. innych gwiazd naszej Galaktyki) jest pomijalny, choć w skali czasu istnienia Słońca, Ziemi i całego Układu także i ten wpływ powinien być brany pod uwagę. Dziękuję za uwagę. Źródła: http://pl.wikipedia.org/wiki/Ruch_obiegowy_Ziemi
http://pl.wikipedia.org/wiki/Pora_roku
http://pl.wikipedia.org/wiki/Przesilenie_letnie
http://pl.wikipedia.org/wiki/R%C3%B3wnonoc_wiosenna
http://pl.wikipedia.org/wiki/Przesilenie_zimowe
http://pl.wikipedia.org/wiki/Azymut
http://pl.wikipedia.org/wiki/Dzie%C5%84_polarny
http://pl.wikipedia.org/wiki/Noc_polarna
http://geografia_liceum.republika.pl/owietlen.htm Obrazki pochodzą z Wikipedii i Grafiki Google. Niektóre zostały przeze mnie przerobione. Muzyka: ZUN - Voyage 1969 Kamila Wińska
Present Remotely
Send the link below via email or IM
Present to your audience
- Invited audience members will follow you as you navigate and present
- People invited to a presentation do not need a Prezi account
- This link expires 10 minutes after you close the presentation
- A maximum of 30 users can follow your presentation
- Learn more about this feature in our knowledge base article
Ruch obiegowy Ziemi i jego następstwa
No description
by
Tweet