Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

POWTOON HAREKETLİ SUNU HAZIRLAMA

No description
by

Kenan Çete

on 24 June 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of POWTOON HAREKETLİ SUNU HAZIRLAMA

POWTOON.COM'DA
HAREKETLİ SUNU HAZIRLAMA

Hazırlayanlar :
Kenan ÇETE, Onur KALAFAT
KDZ.EREĞLİ İTEC SEMİNERİ

1.ADIM
Siteye girdiğimizde aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşacağız. Öncelikli olarak Start Now yazan butona tıklıyoruz.
2.ADIM
Öncelikle en kolay üyelik yine facebook, google+ ve linkedin hesaplarıyladır. Tavsiyemiz diğer sunularımızda da belirttiğimiz gibi, kendinize yeni gmail veya facebook hesabı açarak üye olmanızdır.
3.ADIM
Üyelik tamamlandıktan sonra karşınıza aşağıdaki gibi ekran geleektir. Başlamak için Create yazan butona tıklayınız.
4.ADIM
Burada hazır sunular olduğu gibi ilk kareye tıklayarak kendiniz de bir tane oluşturabilirsiniz. Bazı hazır şablonlarda premium yazar, bu ücretli anlamına gelir. Ben hazırı düzenlemek yerine yeni oluşturmayı tercih ediyorum.
5.ADIM
Evet çalışma alanımızı tanıyalım şimdi de. Siyah kare sayfa ekleme çıkarmak için,
kırmızı kare içindeki alan sayfalarımızın sırasını gösteriyor.

Mavi kare içindeki alan yaptığınız sunuyu oynatma butonları.

Sarı kare karakteri sağa sola dönderme ve karakterin sahneye giriş efekti. Ele tıklarsanız karakteri el sahneye yerleştirir.

Yeşil kare sahnemiz.
Kahverengi kare slaytın oynatılma süresini, hangi karakterin hangi saniye gireceğini ayarlamanıza yarayan bölge.

Mor kare içindeki alan ise hazır karakterlerin bulunduğu bölge. Üstte sarı renkli olan yerdeki oklara tıklarsanız daha fazla özellikle karşılaşacaksınız. More yazanlar ücretlidir unutmayınız. Siz ilerledikçe altta hazır karakterler değişecektir.
En üstteki menüleri de bldiğinizi farzediyorum. Resim,müzik ekleme. Prewiev izleme, kesme copyalama kaydetme menüleri.
6.ADIM
Sol hazır karakter menüsünde en alta indiğimizde backround yazan yerden ilk olarak sayfamızın arka plan resmini alıyoruz. Dilerseniz dışarıdan da kendi resmini yükleyebilirsiniz. Dediğim gibi hazır karakterlerin üstündeki oklarla hareket ederek farklı arka plan resimleri bulmanız da mümkündür.
7.ADIM
Yine aynı yerden hazır karakterlerden alıyoruz. Aşağıda gördüğünüz gibi karakterin üstüne tıkladığınızda hemen altında kırmızı ok olan alanda o karakterin sahnede ne kadar kalacağını göstermektedir. Dilerseniz karakter seçili iken içe dönük okların hemen yanındaki duvarı fare ile sürükleyerek süresini kısaltabilirsiniz.
8.ADIM
Gördüğünüz gibi ikinci karakterimiz sahneye 2.saniyede gelecek ve sonuna kadar kalacak olarak ayarlanmıştır. Bu arada karakterimizin üstüne bir kez tıkladığımızda etrafında oluşan kareden de karakterimizi büyütüp küçültebiliriz. Ayrıca en altta sol köşede duran flip tuşu ile de karaktermizin yönünü değiştirebiliriz.
9.ADIM
İkinci sayfada da dikkat ederseniz arka plan değiştirilmiştir. Ayrıca hem sol menüde büyük halde görünen, hem de üst menüde bulunan image tuşuna tıklayarak bilgisayarınızdan da resim alabilirsiniz sahneye.
10.ADIM
İmage tuşuna tıkladığınızda image manager açılır. Orada upload files tuşuna bastığınızda bilgisayarınızdan resim yüklersiniz, en alttaki apply tuşuna basarak da sahnenize alırsınız.
11.ADIM
Dilerseniz bilgisayarınızdan resim yüklediğiniz butonun hemen yanında web search yazan yerden, internet üzerinden de arayıp bulduğunuz resmi sununuza ekleyebilirsiniz.
12.ADIM
Sahnenizin üstündeki Sound yazan butona tıkladığınızda ise Sound manageaçılır. Burada Voice over yazan yerdeki kırmızı noktaya basıp, izin ver derseniz kendi sesinizi sunuya ekleyebilir ve sesli sunu yapabilirsiniz. Dilerseniz de altta sıralanan hazır sesleri yükleyebilirsiniz. Yanda Add yazanlar eklenebilir olanlardır. En altta Apply yazan tuşa basarak çıkın, vazgeçerseniz Cancel yazan tuşa basın.
13.ADIM
Yine sağ menüde T yazılı olan yer, efektli ve efektsiz yazı ekleme bölümüdür. Kalem tutan el butonuna tıklarsanız mesela, sununuza o yazıyı elle yazarak giren hareket verir. Ayrıca en alta dikkat ederseniz duvarı sağa sola fare ile çekerek hangi saniyede ve ne kadar sürede yazacağını belirlediğimizi görürsünüz.
14.ADIM
Hangi karakterin hangi saniyede gireceği gibi ayarlamalar yapıldıktan sonra, dilerseniz sol altta bulunan play tuşuna basarak izleyebilirsiniz. Unutmadan tüm sayfayı izlemek isterseniz alttaki kırmızı oku fare ile en başa sürükleyin.
15.ADIM
Son olarak, hazırladığınız sununuzu tamamladığınız zaman. üst menüde Save tuşuna basın ve sonra yine üst menüde Prewiev tuşa bastığınızda karşınıza alttaki sayfa açılacaktır. Orada embed kodu, youtube yükleme, facebook, twitter gibi sitelerde paylaşma butonları mevcuttur. Dilerseniz paylaşır. Dilerseniz embed kodu ile kendi sitenize gömebilirsiniz sunuyu. Sakın unutmayınız Save tuşuna basmadan bu sayfayı boş görürsünüz.
Full transcript