Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Turizmi ne Shqiperi

No description
by

Krisela Skenderi

on 13 April 2015

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Turizmi ne Shqiperi

KU DO TE PREFERONIT T'I KALONIT PUSHIMET ?
DUBAI ?
RIO DE JANEIRO ?
BORA-BORA ?
NEW YORK ?
PO SIKUR T'JU THOJA SE .....
DESTINACIONI PERFEKT DO TE ISHTE ...
VETE SHQIPERIA !!!
SI FILLIM LE TE NJIHEMI PAK ME NATYREN E TURIZMIT NE SHQIPERI
TURIZMI NE SHQIPERI
NDAHET NE BAZE TE
RELIEVIT
QELLIMIT
TURIZMI BREGDETAR
TURIZMI MALOR
TURIZEM KULTUROR
TURIZEM HISTORIK
TURIZEM SHENDETESOR
TURIZEM I GJUETISE
Po njeh një ngritje të stabilizuar cilësore.
Zhvillimi urbanistik dhe investimet
e medha jane disa nga
faktoret kyc qe e kane
ndihmuar kete permiresim.
Zhvillimi i turizmit ka sjelle rritje vjetore të të ardhurave .
Por pse eshte e rendesishme kjo?
TANI LE TE FUTEMI NE BRENDESI TE SAJ ....
Tirana
Nje nga menyrat me ane te cilave turistet mberrijne ne Shqiperi eshte me rruge ajrore
Aeroporti me i madh dhe njekohesisht i vetem i Shqiperise eshte aeropoti Nene Tereza ne Rinas
ME RRUGE AJRORE NE MBERRITEM NE TIRANE
POR cfare dime ne per te ?
TIRANA eshte kryeqyteti i vendit dhe njekohesisht qyteti me i madh dhe me i rendesishem i tij
Ajo eshte qendra më e madhe ekonomike, administrative, politike, industriale, mediale, akademike, sociale dhe kulturore e vendit.
Aeroporti Nene Tereza është hyrja më e rëndësishme lidhëse ndërmjet Shqipërisë dhe pjesës tjetër të botës.
Cfare mund te bejme dhe shohim ne Tirane ?
Muzeu historik kombetar , i cili eshte me i madhi dhe me i rendesishmi ne vend , ndodhet ne Tirane.
Ai ka në fondin e tij 3600
objekte të trashëgimisë kulturore shqiptare
Gjithashtu mnd te vizitojme Mozaikun e Tiranës .
Tani do te shohim disa nga destinacionet e preferuara te turisteve PRANE qytetit te Tiranes
MALI I DAJTIT
Udhetim me teleferik
Pamje e mahniteshme
Shetitje me kuaj
KALAJA E PREZES
KALAJA E PETRELES
USHQIME TRADICIONALE
TAVE DHEU
DURRESI
Durrësi është qyteti i dytë më i madh në Shqipëri.
Është një nga qytetet më të lashtë dhe më
të rëndësishëm ekonomikë të Shqipërisë.
Njekohesisht eshte edhe porti me i madh ne vend.
Cfare mund te gjejme ne Durres ?
Xhamia e Durresit
Kisha e durresit
Nese kultura dhe historia nuk ju terheqin ...
ne Durres mund te gjeni edhe nje bregdet fantastik
Bregdet te mrekullueshem ofron gjithashtu edhe qyteti i mrekullueshem i VLORES
VLORA ju garanton pushime te mrekullueshme me cmime te arsyeshme
Edhe pse bregdeti eshte me i njohur , eshe qyteti i Vlores ia vlen te vizitohet
Kur flasim per detin Jon , nuk mund te leme pa permendur eshe qytetin e Sarandes dhe bregdetin e tij !
Meqenese pame disa qytete bregdetare jugore , tani do te bejme te kunderten
Do te udhetojme ne veri per te pare turizmin malor !
Dhe kulturen
SHKODRA
“Kryeqyteti moral i Shqipnisë”
— Dom Lazër Shantoja
GJIROKASTRA
Një nga pak shembujt e mbijetuar në Ballkan të qyteteve tregtare të stilit otoman.
Ajo mban nofken qytet i ngurte
BERATI - QYTETI I NJE MBI NJE DRITAREVE
Turizmi është një ndër drejtimet më premtuese të zhvillimit ekonomik të Beratit. Qyteti trashëgon nga e kaluara një varg të gjatë e të pasur vlerash historike, kulturore, etnografike, arkitektonike e të besimeve
Dega më e zhvilluar e turizmit deri më tani kane qenë punimet e artizanatit.
KJO ISHTE NJE GUIDE TURISTIKE NEPER SHQIPERI
Shpresoj ta keni pelqyer !
SA PER PYETJEN E PARE.................
Full transcript