Loading presentation...
Prezi is an interactive zooming presentation

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Make your likes visible on Facebook?

Connect your Facebook account to Prezi and let your likes appear on your timeline.
You can change this under Settings & Account at any time.

No, thanks

Should access to healthy food be right for everyone?

No description
by

diego muñoz

on 24 February 2015

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Should access to healthy food be right for everyone?

Should access to healthy food be right for everyone?
By Diago and Lamya `
1. hydrogenated
oils
FOOD Inc.
Outline
Introduction
Group work
Opinion
Its relationship with our Countries
Conclusion

Why unhealthy food is cheap?
Subsidies ( lowered the prices of certain crops)
Intro
Group Work
Debate
“Some say that food choices fall under the realm of personal responsibility; according to this view, what we buy and eat is a choice, and individuals should be responsible for making healthier food choices.”

“Others argue that healthy food choices should be available to everyone and not just those with means; according to this view, people shouldn’t have to choose between healthful food and medicine, for example, and the farm subsidy system should be restructured to provide healthier foods for all.”
Its relationship with our Countries
Alternatives
we buy fruits and vegetables at low price from places other than the supermarket
3.Animal feed
2.High-fructose corn syrup
3.75SR = 1$
2.450P = $1
Think of solution that families could buy healthy food and save money
Full transcript