Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Leblebici

No description
by

binila.17@robcol.k12.tr

on 25 February 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Leblebici

Vüs'at O. Bener
Leblebici
Kişiler
Eserin Kurgusu
Olay/Durum
Leblebici öyküsünde anlatılan olay bir mühendisin kızı ve leblebici olan yaşlı adam arasında geçmektedir. Kız küçük ve öyküde tarif edildiği kadarıyla güzel bir kızdır. Kız ne zaman leblebi almak için leblebiciye gitse yaşlı adama hayatı hakkında anlatmakta ya da yaşlı adamınki hakkında soru sormaktadır. Yaşlı ada, her gelişinde küçük kıza fazladan leblebi verir, ve leblebiyi oyalanarak kavurur.
Mekan ve Zaman
Mekan:
Dil ve Anlatım Özellikleri
Leblebici
İlayda Bingül- Fem Olur- Evşen Güleç- Umut Beşiroğlu
Anlatıcı ve Bakış Açısı/Anlatıcının Sesi
Olay/Durum
Öykü 3.Tekil şahıs tarafından anlatılmıştır. Yazar olaylara tarafsız bakmaktadır ve kişisek yorumunu belirtmemiştir. Öykünün başlığı öyküyle doğrdan ilgilidir.
Öyküde anlatılan olayın geçtiği şehir belirtilmemiştir, ama “mahalle arasındaki leblebicinin bacasından…” sözleriyle dükkânın mahalle arasında olduğuna değinilmiştir.
Küçük kız okula gitmeden önce leblebiciye uğrayıp leblebi almaktadır. Havanın soğuk olmasından kış aylarında olunduğu anlaşılabilir.

Küçük kızın siyah önlük giymesi ve 10 kuruşun altın rengi olması gibi ayrıntılardan 40/50li yıllarda geçtiği çıkarılabilir.
Ayrıca Leblebici öyküsü Vüs’at O. Bener’in Dost adlı kitabında yer almaktadır ve bu kitap 1950'li yılların başlarında basılmıştır.

Zaman:
Vüs’at O. Bener’in Leblebici isimli öyküsünde genel olarak baktığımızda tam olarak bir tema veya çok detaylı bir olay akışı yoktur. Öykü sadece küçük bir kızla, yaşlı bir leblebicinin karşılıklı diyalogları ve bolca betimlemeden oluşmaktadır. Öykünün başka anlamlar taşıdığına dair tahminler yürütebilmemiz mümkündür ama dil ve anlatım özellikleri bakımından incelersek, öykünün sade bir dili vardır. Karmaşık ve uzun cümleler yerine sade, basit ve kısa cümleler daha yoğundur. Hikayenin büyük bir çoğunluğu mekanı ve karakterleri betimlemek de geçmektedir, bu yüzden birçok sıfata yer verilmiştir ve genel olarak betimleme anlatım biçimi kullanılmaktadır. Yöresel veya süslü kelimelere yer verilmemiştir. Hikayenin akışında kısa cümleli diyaloglara yer verilmiştir. Kısaca özetlemek gerekirse, Leblebici isimli hikayede genel olarak yalın ve sade bir dil kullanılmıştır ve genel olarak anlatım biçimi betimlemedir.
Leblebici: Yaşlı ve fakir bir leblebi satıcısıdır. Kızıla çalmış gri saçları, kemerli bir burnu ve damarlı bir yüzü vardır. Yaşından dolayı kırışıklık içindedir. İşi onu yormuştur ve yalnız başına kötü ve eski bir dükkânda yaşıyordur. Bir çocuğu vardır ama “uzaklardadır”. Hayattan bir bakıma bezmiştir. Çabuk sinirlenen bir yapısı vardır ve en ufak şey onu rahatsız edebilir. Küçük kızı seviyor ve ona her zaman geldiğinde biraz daha fazla leblebi veriyor her ne kadar çok fazla konuşmasalar da. Bu özellikler doğrudan anlatımla anlatıp 3. gözden öyküyü anlatmıştır.

Küçük Kız: Bir mühendisin kızıdır ve maddi durumu yerindedir. Sarışın, ela gözlü, küçük burunlu ve al yanaklı güzel bir kızdır. Küçük olmasına rağmen bir saati vardır ve çok güzel kolonya kokar. Biraz sabırsız ve şımarıktır. Aklından geçeni söyler ama hatalarını fark edip özür diler. Leblebiciyle arkadaş olmak ister ve leblebicinin onu sevdiğine az çok farkındadır gibi.

DİNLEDİĞİNİZ İÇİN
TEŞEKKÜRLER
Full transcript