ELEMENTY KRAJOBRAZU NIZIN
NIZINY ŚRODKOWOPOLSKIE
W ukształtowaniu powierzchni dominują rozległe równiny oraz wysoczyzny morenowe. Największe wzniesienia tego pasa przekraczają wysokość 250 m n.p.m.
Charakterystyczną cechą krajobrazu nizin jest występowanie szerokich dolin rzecznych znajdujących się między wysoczyznami. Płynące w nich, np. Wisła, Odra czy Warta,wykorzystują powstałe podczas zlodowacenia środkowopolskiego pradoliny.
Duży wpływ na rzeźbę terenu tego pasa miała działalność lądolodu i wód polodowcowych. Wzgórza moreny czołowej uległy częściowemu lub całkowitemu zrównaniu. W wyniku akumulacji osadów zniknęła większość naturalnych zagłębień, a liczne niegdyś jeziora wypełniły się osadami i zarosły. Taki krajobraz jest nazywany STAROGLACJALNYM.
KLIMAT I WODY
Klimat Nizin Środkowopolskich jest zróżnicowany. W zachodniej części tego pasa wiosna zaczyna się dość wcześnie i charakteryzuje się znacznymi opadami, lata są ciepłe, a zimy – krótkie i łagodne.
GLEBY I OBSZARY LEŚNE
Na północy, na Nizinie Podlaskiej, występują rozległe tereny bagienne, które podlegają ochronie. Od 1993 roku istnieje tam Biebrzański Park Narodowy (największy w Polsce).
Jeziora występują bardzo rzadko. Większe skupisko jezior pochodzenia krasowego znajduje się we wschodniej części nizin, na RÓWNINIE ŁĘCZYŃSKO-WŁODAWSKIEJ.
W krajobrazie nizin występują także piaszczyste wydmy śródlądowe. W wyniku akumulacyjnej działalności wiatru z piasków uformowały się rozległe pola wydmowe.
W obrębie pasa Nizin Środkowopolskich występuje największa powierzchnia obszarów chronionych w Polsce. Znajdują się tam parki narodowe:
Niewielkie obszary czarnych ziem w okolicy Grójca porastają sady. Popularna jest tam uprawa jabłek, która stanowi ok. 30% krajowej produkcji tych owoców.
Niziny obejmują 28% powierzchni kraju. Region Nizin Środkowopolskich odznacza się niemal całkowitym brakiem wzniesień. Roczne opady są niewielkie (450-500 mm).
Natomiast w części wschodniej roczne amplitudy temperatury powietrza są większe, a zimy trwają znacznie dłużej.
Na obszarze Nizin Środkowopolskich przeważają gleby:
oraz płowe, a gdzieniegdzie czarne ziemie.
W przeszłości na rozległych terenach piaszczystych wykształciły się lasy. Ich pozostałości to dzisiejsze puszcze i bory. W pasie nizin środkowopolskich zachowały się Bory Dolnośląskie i Bory Stobrawskie oraz puszcze: Kampinowska, Kurpiowska, Białowieska, Kozienicka i Knyszyńska.
PRADOLINA WROCŁAWSKA
SUROWCE MINERALNE
Na obszarze pasa nizin znajdują się ważne dla gospodarki surowce mineralne. W okolicach Bełchatowa, Konina i Turku występują duże zasoby węgla brunatnego, natomiast na Polesiu Lubelskim – węgla kamiennego.
Na Nizinie Śląskiej występują rudy miedzi. Z kolei na Nizinie Wielkopolskiej znajdują się złoża soli kamiennej.
GŁÓWNE MIASTA
WARSZAWA, ŁÓDŹ i WROCŁAW to największe miasta Nizin Środkowopolskich. Mieszka w nich ponad 8% ludności Polski. W miastach tych znajduje się wiele zakładów przemysłowych oraz instytucji naukowych i kulturalnych. Największe znaczenie ma stolica naszego kraju.
WARSZAWA
Największe miasto w Polsce, liczące ponad 1,7 mln mieszkańców. Gęstość zaludnienia przekracza niekiedy 9 tys. os./km2. Warszawa to centrum gospodarcze kraju. Przypada na nią największa liczba inwestycji zagranicznych w Polsce. Mają tam też swoje siedziby liczne instytucje i urzędy centralne, takie jak Sejm i Senat. W stolicy jest kilkadziesiąt szkół wyższych. Każdego roku Warszawę odwiedza ponad 3,5 mln turystów z zagranicy. Mogą oni zwiedzać ponad 1000 zabytkowych obiektów.
DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ
Ala Płatek
Bartek Cempa
Present Remotely
Send the link below via email or IM
Present to your audience
- Invited audience members will follow you as you navigate and present
- People invited to a presentation do not need a Prezi account
- This link expires 10 minutes after you close the presentation
- A maximum of 30 users can follow your presentation
- Learn more about this feature in our knowledge base article
NIZINY ŚRODKOWOPOLSKIE
No description
by
Tweet