Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

NIZINY ŚRODKOWOPOLSKIE

No description
by

bartosz cempa

on 27 May 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of NIZINY ŚRODKOWOPOLSKIE

ELEMENTY KRAJOBRAZU NIZIN
NIZINY ŚRODKOWOPOLSKIE
W ukształtowaniu powierzchni dominują rozległe równiny oraz wysoczyzny morenowe. Największe wzniesienia tego pasa przekraczają wysokość 250 m n.p.m.
Charakterystyczną cechą krajobrazu nizin jest występowanie szerokich dolin rzecznych znajdujących się między wysoczyznami. Płynące w nich, np. Wisła, Odra czy Warta,wykorzystują powstałe podczas zlodowacenia środkowopolskiego pradoliny.
Duży wpływ na rzeźbę terenu tego pasa miała działalność lądolodu i wód polodowcowych. Wzgórza moreny czołowej uległy częściowemu lub całkowitemu zrównaniu. W wyniku akumulacji osadów zniknęła większość naturalnych zagłębień, a liczne niegdyś jeziora wypełniły się osadami i zarosły. Taki krajobraz jest nazywany STAROGLACJALNYM.
KLIMAT I WODY
Klimat Nizin Środkowopolskich jest zróżnicowany. W zachodniej części tego pasa wiosna zaczyna się dość wcześnie i charakteryzuje się znacznymi opadami, lata są ciepłe, a zimy – krótkie i łagodne.
GLEBY I OBSZARY LEŚNE
Na północy, na Nizinie Podlaskiej, występują rozległe tereny bagienne, które podlegają ochronie. Od 1993 roku istnieje tam Biebrzański Park Narodowy (największy w Polsce).
Jeziora występują bardzo rzadko. Większe skupisko jezior pochodzenia krasowego znajduje się we wschodniej części nizin, na RÓWNINIE ŁĘCZYŃSKO-WŁODAWSKIEJ.
W krajobrazie nizin występują także piaszczyste wydmy śródlądowe. W wyniku akumulacyjnej działalności wiatru z piasków uformowały się rozległe pola wydmowe.
W obrębie pasa Nizin Środkowopolskich występuje największa powierzchnia obszarów chronionych w Polsce. Znajdują się tam parki narodowe:
Niewielkie obszary czarnych ziem w okolicy Grójca porastają sady. Popularna jest tam uprawa jabłek, która stanowi ok. 30% krajowej produkcji tych owoców.
Niziny obejmują 28% powierzchni kraju. Region Nizin Środkowopolskich odznacza się niemal całkowitym brakiem wzniesień. Roczne opady są niewielkie (450-500 mm).
Natomiast w części wschodniej roczne amplitudy temperatury powietrza są większe, a zimy trwają znacznie dłużej.
Na obszarze Nizin Środkowopolskich przeważają gleby:
oraz płowe, a gdzieniegdzie czarne ziemie.
W przeszłości na rozległych terenach piaszczystych wykształciły się lasy. Ich pozostałości to dzisiejsze puszcze i bory. W pasie nizin środkowopolskich zachowały się Bory Dolnośląskie i Bory Stobrawskie oraz puszcze: Kampinowska, Kurpiowska, Białowieska, Kozienicka i Knyszyńska.
PRADOLINA WROCŁAWSKA
SUROWCE MINERALNE
Na obszarze pasa nizin znajdują się ważne dla gospodarki surowce mineralne. W okolicach Bełchatowa, Konina i Turku występują duże zasoby węgla brunatnego, natomiast na Polesiu Lubelskim – węgla kamiennego.
Na Nizinie Śląskiej występują rudy miedzi. Z kolei na Nizinie Wielkopolskiej znajdują się złoża soli kamiennej.
GŁÓWNE MIASTA

WARSZAWA, ŁÓDŹ i WROCŁAW to największe miasta Nizin Środkowopolskich. Mieszka w nich ponad 8% ludności Polski. W miastach tych znajduje się wiele zakładów przemysłowych oraz instytucji naukowych i kulturalnych. Największe znaczenie ma stolica naszego kraju.
WARSZAWA

Największe miasto w Polsce, liczące ponad 1,7 mln mieszkańców. Gęstość zaludnienia przekracza niekiedy 9 tys. os./km2. Warszawa to centrum gospodarcze kraju. Przypada na nią największa liczba inwestycji zagranicznych w Polsce. Mają tam też swoje siedziby liczne instytucje i urzędy centralne, takie jak Sejm i Senat. W stolicy jest kilkadziesiąt szkół wyższych. Każdego roku Warszawę odwiedza ponad 3,5 mln turystów z zagranicy. Mogą oni zwiedzać ponad 1000 zabytkowych obiektów.
DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ
Ala Płatek
Bartek Cempa
Full transcript