Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

ema bovari

No description
by

Blina Jaupllari

on 3 May 2015

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of ema bovari

Ema Bovari
nje grua e dobet qe lufton ne vetvete dhe per vetveten
Pershkrimi dhe edukimi i Emes
zhgenjimi dhe vetvrasja
Zhgenjimi i Emes nga Sharli
Vetvrasja e Emes
e
Edukimi i Emes
Pamja e jashtme e Emes
Enderrrimet perrallore te Emes qe mendonte se jeta qe si ne romanet qe lexonte e qe i sollen zhgenjimin !
Enderrat e imagjinata e Emes
Ndjesite dhe deshirat e Emes
Enderrat dhe deshirat e Emes
"Para se te martohej , ajo kishte kujtuar se ndiente dashuri ; mirepo , meqe lumturia qe do ti siguronte kjo dashuri nuk u duk asgjekundi , ajo mendonte se do te ishte gabuar. Atehere Ema filloi te vriste mendjen per te marre vesh c'kuptohej tamam ne jete , me fjalet dashuri ,lumturi , dhe pasion , qe i ishin dukur aq te bukura ne libra "

"Ajo kishte lexuar 'Polin dhe Virgjinian' dhe kishte
enderruar per shtepizen me kallama bambuje , per
zezaken Domingo , per qenin Fidel , por sidomos
per miqesine e dhimbshur te ndonje
vellackoje ... "
" Ajo e donte djale ; te ish i forte e zeshkan dhe emrin ta kishte Zhorzh ; dhe mendimi qe te lindte mashkull ishte si nje shprese per te , per hakmarrje per gjithcka qe s'kishte mundur te arrinte vete ne te kaluaren. Djali te pakten eshte i lire ; ai mund ti kenaqe pasionet e veta e te bredhe neper vende te ndryshme , te kaperceje pengesat , te shijoje lumturite me te paarritshme .Ndersa vajza s'ka nga t'ia mbaje gjithe jeten .E ngordhur dhe delikate njekohesisht , ajo duhet te perballoje edhe dobesite e trupit te vet dhe nenshtrimin ndaj ligjit.Vullneti , ashtu
si velloja e kapeles se saj qe mbahet me nje cope
lidheze , i lekundet nga te fryje era ,
gjithmone e terheq nga ndonje
deshire..."
"Naten kur poshte dritareve kalonin me qerre peshkshitesit, ajo zgjohej nga gjumi dhe , si degjonte zhurmen e rrotave te hekurta qe , ne te dale te fshatit shuhej pernjehere mbi dhe , thoshte me vete :
'Neser do te jene ne Paris '
Dhe ajo i ndiqte me mend , se si hipnin e zbrisnin kodrat , pershkonin fshatrat,ecnin neper rrugen kryesore nen driten e yjeve ."

"Ajo bleu nje plan te Parisit dhe me maje te gishtit shetiste neper kryeqytet ... mbyllte qepallat , dhe ashtu ne erresire
shihte se si perdridhte era flaket e fenereve te
rrugeve , se si hapeshin gjithe zhurme
shkallaret e karrocave mu para kolonave
te teatrove."
"Sharli u habit nga bardhesia e thonjve te saj !
Ema Bovari
"Murgeshat per ta zbavitur e conin ne faltore ...Ajo luante shume pak gjate pushimeve te mesimit , e kuptonte mire katekizmin dhe pyetjeve te veshtira qe i bente zoti famulltar , i pergjigjej gjithmone ajo u pergjigjej.....Ne mbremje ,para lutjes, ne sallen e studimit behej leximi fetar. Gjate javes ata degjonin ndonje permbledhje te historise se shenjte ...Sa me vemendje e degjoi ajo ne fillim vajtimin kubmbues te melankolive romantike qe jehonin neper gjithe skutat e dheut dhe te perjetesise .....Ne mesimin e
muzikes , ne romancat qe kendonte , behej fjale vetem per engjej
te vegjel krahearte, per shen Meri ,per laguna , per
gondoliera ....."
e
"Ema e shikonte duke ngritur supet . Te pakten te kishte pasur me mire per bashkeshort ndonje nga ata burrat fjalepake e puneshume, qe rropaten naten mbi libra ,dhe qe kur mbushmin moshen e reumatizmes , mbajne ne fund dekoraten me kryq mbi frakun e tyre te zi kot me kot . Ajo do te kishte dashur qe emri Bovari qe ishte dhe i saji , te behej i famshem , te gjendej kudo neper librari , te permendej vazhdimisht neper gazeta , ta njehte e tere Franca. Mirpo Sharli ishte njeri pa pike synimi ne jete ! ....-Sa i humbur qe eshte ! Sa i humbur qe eshte!- thoshte ajo nen ze , duke kafshuar buzet.Dhe sa vinte , e me teper e merrte inat...."
"...celsi u rrotullua ne brave dhe ajo shkoi drejt e te rafti i trete , e prirur sakte nga kujtesa , mori kavanozin e kalter, ia hoqi kapakun, futi doren brenda , dhe , si e nxorri plot me nje pluhur te bardhe ,filloi ta hante.....dhe u leshua e tera per se gjati ne shtratin e saj .E zgjoi nje athtesi qe ndiente ne goje .Ajo vezhgonte veten me kureshtje se mos i fillonte ndonje dhimbje ....dhe i erdhi per te vjelle ....supet i tundeshin nga nje drithme e forte , dhe po behej
me e bardhe se carcafi...pulsi i crregullt nuk i degjohej
fare tani ..ne fytyren e kaltereme i dilnin buleza
djerse.....i doli nje ulerime e shurdhet ....
q
Ema Bovari, nje grua e dobet qe lufton ne vetvete dhe me vetveten
zhgenjimi dhe vetvrasja
I kishte te shkelqyeshem , te holle ne maje , me te paster sesa stolite e fildishta te Diepes dhe ne trajte bajamesh. Megjithate duart nuk i kishte te bukura , ndoshta jo aq te zbehta sa duhet dhe disi te thata ne nyje , i kishte teper te gjata dhe linjat ne perkulje nuk vinin embel rreth e rrotull tyre. Te bukur ajo kishte syte ,ndonese te erret si ne geshtenje , ata dukeshin te zinj nga qerpiket , dhe shikimin e kishte te drejte e te patutur ne ciltersine e saj .
Autori : Gustav Flober
Rrefyesi :
eshte i padukshem e i plotfuqishem, ndihet gjithkund por s'duket askund
Gustav Flober lindi më 12 dhjetor të vitit 1821 në Rouen. Ai është një nga novelistët më të njohur francez të Shekullit XIX shek. XIX,që u lind në kohën kur po lulëzonte romantizmi i Hygoit, Vinjisë, Mishlesë dhe i Shatobrianit, të cilët i admiroi gjatë gjithë lulezimit.Bir i njërit prej kirurgëve më të shquar të shekullit.Veç kësaj prej të atit ai trashëgoi syrin klinik ndaj jetës, aq sa arriti me anën e penës të bënte autopsinë e shpirtit të njeriut.
BOVARIZMI
Prirja per te enderruar dhe per tu zhgenjyer me pas
Kufiri idis endrres dhe realitetit
Idea qe do te percjelle autori:
Te ndershmit i mungojne kesaj bote
Subjekti
Floberi per te shkruar romanin eshte frymezuar nga nje ngjarje e vertete.Vetevrasja e nje gruaje . Romani ka karakter psikologjik dhe Ema Bovari , personazhi kryesor eshte personazh tip i letersise boterore .Ajo enderron shume , duke u bere viktime e enderrave te veta te cilat e bejne te perplaset me boten e ashper dhe e shtyjne ne vetevresje
Fabula:
Ema martohet me Sharlin pasi ky nuk ishte fshatar , por shume shpejt ajo zhgenjehet nga Sharli kur kupton qe ai qe nje burre i zakonshem dhe jo si personazhet meshkuj neper librat qe ajo kishte lexuar .
Nga ana tjeter Sharli nuk kupton deshirat e Emes dhe ne nje fare menyre ia dorezon te shoqen 2 burrave qe skane ndjenja te sinqerta ndaj saj dhe e shtyjne drejt vetevrasjes
Objektiva
analizimi i personalitetit te gruas ne nje shoqeri te dhunshme ku morali e hipokrizia jane parimet thelbesore
Te evidentojme se ku shfaqet Ema Bovari si nje grua e dobet qe lufton ne vetvete e per vetvetev

Te analizojme figuren e Emes si nje model shoqeror nga ku duhen nxjerre mesime per nje sjellje te ndryshme me vetveten
Te evidentohet subjekti dhe fabula e vepres Zonja Bovari
Figura e Ema Bovari si model shoqeror nga ku duhen nxjerre mesime per nje sjellje te ndryshme me vetveten
Edukimi :
Vetevrasja
Librat romantike:
nje veshtrim me nga afer i objektivit te pare
Objektivi i pare:
Ne manastir larg mamase duke marre leksione mbi rendesine e fese , librave e artit per plotesimin e vetvetes
Ema u rrit duke lexuar libra si "Poli e Virxhinia " e prandaj edhe enderronte me sy hapur
Ema donte te kapej tek dicka me e forte se dashuria , donte dinamike , prandaj dhe e tradhetoi te shoqin me 2 te tjere
Tradhetia
Zhgenjimi i Emes nga realiteti , i cili sishte aspak si ne libra , nga burrat , si e nga vetvetja e shtyne Emen te vetvritej
Ema
Nora
Shtepi kukulle
Ibsen ishte një dramaturg norvegjez të cili punoi shumë për të arritur një status të tillë. Jeta e tij ishte e vështirë dhe atij iu desh të punonte për të paguar vetë studimet e tij. Në fillim vepra e tij nuk u kuptua menjëherë nga ambienti social i cili ishte në themelet e shoqërisë norvegjeze. Për këtë shkak ai emigroi në Itali dhe Gjermani për 27 vjet, periudhë gjatë së cilës realizoi krijimet e tij më të mira. Veprat e tij janë mbështetur në kompozicionin analitik dhe nxitjen e misterit tek lexuesi. Në tërësinë e vet fundi i shek XIX dhe fillimi i shek XX karakterizohet nga kërkimet e reja krijuese e cila përkon me lindjen e shumë lëvizjeve rinore.
Ibsen

Subjekti i “Shtëpi kukulle” është i mbështetur në jetën bashkëshortore të Norës dhe Helmerit e cila bazohet në falsitet. Dramat në familje shkaktohen si mungesë e komunikimit dhe e sinqeritetit bashkëshortor. Për pasojë ato zgjidhen nëpërmjet personazheve dytësorë si për shembull Krogstadi, fajdexhiu të cilit Nora i detyrohej një shumë parash. Ai vë ne dijeni Helmerin për këtë krim. Tregimi i këtij fakti vjen bashkë me një kërcënim përdemaskimin e Norës përballë opinionit publik. Helmeri tregohet mospërfillës dhe egoist ndaj Norës duke mos e lejuar të qëndrojë afër fëmijëve të saj.
Zgjidhja vjen nga një shoqe e vjetër e Norës znj.Linde e cila e bind
Krogstadinin të heq dorë nga shantazhi i tij.
Subjekti
Drama e Ibsenit paraqet pikërisht problemet tragjike të shoqërisë së kohës, ai paraqet tragjiken e mbuluar në pamje të parë nga një fasadë e qetë dhe perfekt e cila fsheh një realitet vërtet tragjik dhe krejtësisht të ndryshëm nga fasada dhe e gjitha kjo ndodh vetëm prej opinionit “vrasës” të shoqërisë.
Fabula e dramës “Shtëpi kukulle” është e ndërtuar nga 3 akte. Akti i parë përmban 16 skena, akti i dytë 12 skena dhe akti i trete 5 skena duke përfshirë këtu edhe skenën e fundit. Interpretimi i dramës përcjell emocione të qeta tek shikuesi ose lexuesi dhe është i prirur që nëpërmjet qetësisë ta bëjë atë të reflektojë mbi dramat personale apo sociale në përgjithësi.

Konteksti moral dhe social i Norës që nga e kaluara e deri në martesën e saj.
Nora ishte një grua vërtetë e bukur e cila ishte trajtuar gjithmonë si një kukull fillimisht nga babai i saj dhe më pas Helmeri. Ajo kishte qenë gjithmonë vajza dhe gruaja e bindur por gjatë martesës së saj ajo ndryshon dhe ky ndryshim i detyrohet dashurisë së saj për të shoqin, prej tij ajo kreu një krim i cili dënohej negativisht në kontekstin moral dhe social nga shoqëria e kohës.
Projekt Letersie
Full transcript