Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Święta w krajach anglojęzycznych

No description
by

Karolina Całka

on 5 January 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Święta w krajach anglojęzycznych

Święta na antypodach
Święta w krajach anglojęzycznych
Anglia

Christmas card
Tak jak i u nas, tak i w Stanach, w Irlandii, w Zjednoczonym Królestwie i
w Kanadzie wysyła się kartki z życzeniami świątecznymi. Ale co ciekawe, równie często można spodziewać się życzeń przesłanych drogą pocztową od swojej babci czy sąsiada, jak i hydraulika, czy faceta który niedawno czyścił ci dywan. Potem rozwiesza się te kartki, na przykład, na sznurku nad kominkiem, na półkach i w każdym możliwym miejscu w salonie.
Święty Mikołaj przychodzi do dzieci przeważnie 25 grudnia. W Anglii renifer dostaje czasem kostkę cukru, a Mikołaj szklankę mleka. Ale myślę że najbardziej zadowolony wychodzi Święty Mikołaj od irlandzkich dzieci, które przy kominku zostawiają mu owocowe ciastko i butelkę Guinness`a.
Coal
U nas, kiedy dziecko w ciągu
roku jest niegrzeczne,
może spodziewać się pod choinką rózgi od Świętego Mikołaja.
W Irlandii za złe zachowanie dostanie węgiel.
Christmas cake
W Boże Narodzenie na Angielskim i Irlandzkim stole nie może zabraknąć świątecznego ciasta. Zawsze jest ono takie samo. Robi się je z suszonych, kandyzowanych owoców, które okrywa się grubą warstwą marcepanu i lukru. Ciekawostką jest fakt, że to samo ciasto jest ciastem urodzinowym i weselnym.
Potrawy świąteczne
Zwyczaje
Turkey
Przeważnie na stole Anglika króluje indyk. Na Święta Bożego Narodzenia wybiera się zawsze okazy z dużą piersią, jako że tylko pierś jest jedzona. Podaje się ją w plastrach z nadzieniem z chleba i ziół.
W grudniowy wieczór ludzie zgromadzają się pod gołym niebem ze świecą w ręku i śpiewają kolędy, zazwyczaj przy pomocy jakiegoś zespołu lub chóru. Śpiewanie starych, dobrych kolęd, które przypominają znaczenie świąt, to dobry sposób, by wejść w świąteczny nastrój.
Święta Bożego Narodzenia wypadają w Australii w środku lata i są obchodzone niezwykle oryginalnie – na plaży! 25 grudnia australijskie rodziny zbierają się nad brzegiem oceanu przy wspólnym grillu.

Wszyscy wymieniają się prezentami, śmieją się i żartują, zażywają także kąpieli, grają w plażowe gry oraz w krykieta. Dodatkową, związaną ze świętami, atrakcją dla małych Australijczyków, jest fakt, iż zaczynają się wtedy letnie wakacje!
Tradycyjna świąteczna kolacja może być nieco za ciężka przy letnim upale. Wiele osób wybiera zatem coś z owoców morza lub szynkę na zimno, indyka oraz sałatki. Na zakończenie podawany jest znakomity deser, zwany Pavlova, który smakuje najlepiej z truskawkami, granatem i bitą śmietaną.
Republika
Południowej
Afryki
Pierwsza gwiazdka, jeśli w ogóle się pojawi, to znacznie później około godziny ósmej ze względu na dłuższy dzień.
Choinka w RPA należy do rzadkości; przeważają eukaliptusy i palmy.
Pasterka obchodzona jest we wcześniejszych godzinach ze względu na rosnącą przestępczość.
Niezwykle popularne w RPA jest świąteczne grilowanie, żartobliwie zwane "Braai", by w gronie przyjaciół i rodziny zajadać się mięsem i krewetkami.
USA
Amerykanie zebrali do jednego świątecznego worka różnorodne piosenki, historie, zabawy z niemal całego świata. Jest tu zarówno świąteczna choinka, udekorowana lampkami i bombkami, z aniołkiem lub gwiazdą na czubku, wystawny świąteczny obiad, jak i prezenty.
Podstawę świątecznej dekoracji stanowi roślina zwana australijskim krzaczkiem, którą przyozdabia się tradycyjnymi girlandami, pełniąca funkcję podobną do naszej choinki. Jednakże australijski Święty Mikołaj wygląda zupełnie inaczej, niż ten, jakiego znają dzieci na innych kontynentach. Jest bowiem ubrany w strój... płetwonurka i zdarza się, że przybywa na desce widnsurfingowej.
Christmas pudding
To też deser z suszonych owoców, który przygotowuje się podobnie jak powidła, przez kilka dni. Przed samym podaniem ponownie się go podgrzewa i polewa niesłodką bitą śmietaną. Śmietana świetnie komponuje się z słodyczą owoców.
Można się jednak doszukać także typowo amerykańskich akcentów! Są nimi świąteczne postacie: Rudolph – czerwononosy, najbardziej znany renifer z zaprzęgu Świętego Mikołaja oraz Frosty – „zmarznięty” bałwanek. Ogromną rolę w okresie świąt odgrywają świąteczne piosenki.
Mikołajowi w roznoszeniu prezentów pomagają elfy. W USA tak jak i w innych krajach anglojęzycznych zamiast wysyłać listy, wrzuca się je do kominka, by z dymem uleciały do nieba.
Barbados
Boże Narodzenie na Barbadosie jest obchodzone w tradycyjny sposób :
ze światełkami, choinkami i mnóstwem jedzenia i picia.
Posiłek składa się z pieczonej szynki, wieprzowiny, kurczaka, słodkiego pieczywa, budyniu, ciasta kokosowego i czarnego "Christmas cake" z rumem.
Full transcript