Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

süleyman saim tekcan

No description
by

hakan uslu

on 12 December 2012

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of süleyman saim tekcan

Tesekkürler Hakan USLU Süleyman Saim Tekcan Süleyman Saim TEKCAN
1940 yılında trabzonda dünyaya geldi. İlk ve orta okul yıllarını burada başarıyla bitirdi.
Orta okul yıllarındaTrabzon un gazete bayiine sık sık uğrayarak yeni gelen kitap ve dergileri karıştırırdı. Bir gün Michalengelo, Goya ve Rembrand ’in hayatı ve sanatı ile ilgili üç kitap görür.
Artık düşünüşünde başka ışıklar çakmaya başlamıştır Bu kitaplar ciddiyetle tekrar tekrar baktığı, hep yeniden incelediği başucu kitaptan olur.
Trabzon Lisesi orta bölümüne devam eder sonra 1954-55 öğretim döneminde, öğretmen okulunda okumaya başlar. Tekcan ağırlıklı olarak resim ve müzik üzerine eğilir. Suluboya ve yağlıboya tekniklerini burada tanır.

Öğretmen okulunu başarı ile bitirdiği için istediği üniversiteye gitme imkanı var dı fakat o maddi durumlardan dolayı da olsa, yatılı eğitim veren Gazi Eğitim Enstitü'sü sınavlarına girmeyi tercih eder. Bu seçim; önceleri zoraki görünse de aslında öğretmenlik mesleğini zaten benimsemiştir.
Gazi Eğitim Enstitü'sünde ki eğitim düzeyi, üniversitelerle boy ölçüşecek kadar iyidir. Hocalar seçilmiş, konularında uzman kişilerdir.
Refik Epikman , Şinasi Barutçu, Veysel Erüstün , Mustafa Tönriekçe ,Hidayet Telli, Muammer Bakır, Nevide Gökaydın, Nurettin Can Gülek ve Hüseyin Ozcan Resim Enstitüsü çatısı altında eğitim veren değerli hocalardir. Türk sinemasının en önemli filmlerinden biri olan “Sevmek Zamanı”nı filminde, Baş rolünde oynayan, esas kızı seven, ama gelin görün ki kızımız tarafından hiçbir şekilde sevilmeyen biri. Açık söyleyelim, aslında filmimizin kötü kahramanı Başar. Sevmek Zamanı’nın Başar’ı önemli bir ressam ve baskı sanatçısıdır. Gazi Eğitim Enstitüsü'nden enerji dolu ve idealist bir eğitimci olarak mezun olan Tekcan, o dönemlerde, tiyatroya ilgisini hiç kaybetmez.
Tekcan'ın özgün baskıdaki yoğun çalışmaları, 70'lerin başına rastlar. Gazı Eğitim Enstitüsü'nün birinci yılında, tesadüfen Trabzon da Haluk Ongan la beraber, bir Fransızca kitaptan takip edilerek yapılan ilk serigrafi denemeleri ile başlayan ve ufak tebrik kartları ötesine geçmeyen baskı macerası, 1970-71 yılları arasında Almanya'da baskı üzerine yaptığı çalışmalarla ciddi bir boyut kazanır ve bu deneyim sanatına ve eğitimciliğine bundan sonra yeni bir yön verir. Tekcan, Almanya dönüşünde Münih Akademisi başta olmak üzere, birçok akademide, özgün baskı eğitimi üzerine yaptığı araştırmalar ve çalışmalarla ilgili hazırladığı bir raporu eğitim enstıtülerinde baskı atölyeleri kurulması ıçin, Milli Eğitim Bakanlığı'na sunar. Böylelikle Anadolu'daki bu kurumlarda da, gravür ve serigrafi atölyelerinin açılmasinda etkili olur. 1989'da Atatürk Eğitim Enstitüsü Baskı Atölyelerini kurar. Bu atölyelerde serigrafı, gravür ve litografi teknikleriyle baskı resim derslerine başlar. Aynı dönemde önce Kuyubaşı, sonra Söğütlüçeşme'de oluşturduğu ve daha sonra Çamlıca’ya taşıyacağı ilk özel baskı atölyesini oluşturur. ileriki yıllarda Çamlıca Sanat Evi atölyesinde pek çok sanatçı çalışır ve üretir. Tekcan,1976 da bugün Mimar Sinan Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi olarak anılan, Güzel Sanatlar Akademisi Grafik Bölümü'nde serigrafi atölyesini kurarak öğretim üyeliğine başlar. O günden bugünlere dek, eğitimciliğine hiç aksatmadan devam eder. Eğitim ve sanatsal üretim bir arada yürür.
1977 yılından başlayarak Yugoslavya, Norveç Isviçre, İngiltere, Çin, İtalya gibi pek çok ülkede bienal ve sergilerde, özgün baskı işleriyle adını yurtdışında da duyurmaya başlar.
1984'te özgün baskıları yanı sıra yağlıboya çalışmalara başlar.
1986'da profesörlük ünvanı alır. Bir yıl sonra Yugoslavya'da Sarajevo Sanat Akademisi'ne, özgün baskıda ki yeni buluşlarını ve teknikleri tanıtmak üzere, misafir öğretim üyesi olarak davet edilir. Tekcan, 80 li yıllardan başlayarak, Roma dan Selçuklu'ya, Osmanlı minyatüründen ilk çağ duvar resimler ne, her dönemde karşısına çıkan at figürüne, bağnazlıktan kurtulmuş özgür bir iletişimin sembolü olarak eserlerine yansıtmaya başlar.
Tekcan 1994-95 yılları arasında önce grafik bölümü başkanı ardindan da Güzel Sanatlar Fakültesi dekanı olarak görev alır.
Tekcan yıllardır hayalini kurduğu müze projesini hızlandırmak için işe koyulur. Öncelikle uygun bir arsa alır. Amerika dan gelen bir teklif üzerine Ekim 2004 te Washington da “meridian International Center” da müze henüz açılmadan ilk etkinliğini yapar. 75 eserlik bu büyük koleksiyon Türkiye’de çağdaş sanatın geldiği noktayı ve özgün baskı nın ulaştığı uluslar arası kaliteyi göstermek açısından oldukça önemlidir. Sergi 2005 in ilk aylarında da New York ta izleyicilere sunulur. Elek Baskılar Elek Baskılar Elek Baskılar Elek Baskılar Yağlı Boyalar Yağlı Boyalar Yağlı Boyalar Litografiler serigrafi serigrafi serigrafi “Benim sanatım Anadolu uygarlıkları üzerine kurgulanmıştır”
Full transcript