Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Czy wulkany są niebezpieczne?

No description
by

Kasper Jabłoński

on 10 April 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Czy wulkany są niebezpieczne?

Wnętrze Ziemi ma budowę warstwową. Wraz z głębokością rośnie ciśnienie i temperatura. Dlatego skały, z których są zbudowane kolejne warstwy Ziemi przyjmują postać płynnej magmy.
Litosfera
Warstwa ziemi grubości ok.2900km leżąca pomiędzy
skorupą
a
jądrem
. W skład płaszcza wchodzi ok.70% objętości skał ziemskich.
Ze względu na swoją dominującą pozycję w bilansie masy Ziemi płaszcz spełnia kluczową rolę w procesach uwalniania się energii z wnętrza Ziemi, jest silnie sprzężony z procesami tektoniki płyt.
Płyty litosfery
Wulkany
Na granicach płyt litosfery podczas długotrwałego procesu wypływania i zastygania magmy tworzą się góry wulkaniczne i skały magmowe. Wulkan jest miejscem wydobywania się z głębi Ziemi różnorodnych produktów wulkanicznych: law, gazów, popiołów, bomb wulkanicznych.
Czy wulkany są niebezpieczne?
WULKANY
ze względu na stan aktywności
ze względu na typ
czynne
drzemiące
uśpione
wygasłe
tarczowe-hawajskie
stratowulkany
Wulkany na świecie
ETNA
Czynny stratowulkan znajdujący się nad sycylijskim miastem Katania. Jest to obecnie najwyższy i największy w Europie stożek wulkaniczny. Stratowulkan powstał w późnym czwartorzędzie, na starszym wulkanie tarczowym.
Zbudowany jest głównie z bazaltów. Na szczycie krateru wydobywają się pary i gazy, a w czasie erupcji bomby wulkaniczne i popioły. Klimat jest tam śródziemnomorski. Panują tam łagodne zimy.
Ostatnia erupcja wystąpiła 17 listopada 2013r.
WEZUWIUSZ
Jeden z najbardziej znanych wulkanów w lądowej części Europy. Położony jest na zachodzie Włoch, nad zatoką Neapolitańską. Wezuwiusz jest jednym z pięciu najniebezpiecznych wulkanów świata. Obecnie w pobliżu wulkanu żyje około 3 mln ludzi, z czego 600 tyś. w strefie czerwonej. Podczas erupcji zginęłoby 8 tyś. ludzi a możliwe szkody szacuje się na 24 miliony euro.
ELBRUS
Wulkan Elbrus na Północnym Kaukazie, którego ostatnia erupcja nastąpiła około 50 roku naszej ery, obecnie stał się niewyczerpalnym alternatywnym źródłem energii. Do wniosku takiego doszli uczestnicy ogólnorosyjskiej konferencji naukowej na temat współczesnego wulkanizmu na Północnym Kaukazie, która obradowała w Kabardino-Bałkarii. "
Wulkan Elbrus nie będzie nas niepokoił także w najbliższych stuleciach
" - powiedział profesor Aleksander Szewczenko. Opracowano także dokładną mapę geologiczną wulkanu.
Wulkaniczny masyw Kilimandżaro stanowi największą wyniosłość Afryki (5895 m n.p.m.), a zarazem jest najwyższą, samotnie stojącą górą Ziemi.
Ze względu na unikalne walory przyrodnicze (dużą różnorodność typów lasów) i turystyczne na terenie tym powstał w 1973 roku Park Narodowy Kilimandżaro.
Rejon ten został też wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.
Orizaba, Pico de Orizaba, to czynny wulkan będący najwyższym szczytem Meksyku i całej Ameryki Środkowej. Posiada 3 kratery, obecnie jest w fazie uśpienia. Ostatni wybuch wulkanu miał miejsce w 1941 roku. Inne znane wybuchy miały miejsce w latach 1630, 1613, 1569, 1566, 1545-65 i 1537. W 1902 roku podczas wybuchu gorąca chmura wulkaniczna zniszczyła całkowicie nadmorskie miasto Saint-Pierre.
Llullaillaco - najwyższy na Ziemi (6739 m n.p.m.) czynny wulkan. Znajduje się w Ameryce Południowej w Andach Środkowych na granicy Argentyny i Chile. Są obserwowane częste erupcję, duże lawy zniszczyły Katanię i pochłonęły tysiące ofiar.W 1999 roku na samym szczycie odnaleziono trzy dobrze zachowane ciała trojga inkaskich dzieci, złożonych w ofierze 500 lat wcześniej. Była wśród nich piętnastoletnia dziewczynka – „La doncella”.
Erebus – aktywny wulkan u wschodnich wybrzeży Antarktydy, na Wyspie Rossa (Morze Rossa) o wysokości około 3794 m n.p.m. Ostatnio do jego erupcji doszło w 2001r.
W kraterze wulkanu znajduje się stałe jezioro lawowe, jedno z pięciu istniejących na Ziemi.
W roku 1979 podczas bardzo złej widoczności o wulkan rozbił się samolot wiozący wycieczkowiczów z Nowej Zelandii. Śmierć poniosło 257 osób znajdujących się na pokładzie.
ORIZABA
MAUNA KEA
Mauna Kea (z jez. hawajskiego)- najwyższy wulkan archipelagu Hawajów, usytuowany na wyspie Hawaii. Szczyt wulkanu Mauna Kea wznosi się na wysokość 4207m powyżej poziomu morza, ale zarazem 10203m od podstawy na dnie Oceanu Spokojnego, co daje największą na świecie wysokość względną (od podstawy do wierzchołka). Mauna Kea zaczęła wyrastać z dna morskiego ok. 800 000 lat temu. W ciągu ostatnich 10000 lat wybuchała parokrotnie. Dzięki erupcjom powstała wyspa ciesząca się żyznymi glebami.
Ostatni raz erupcja nastąpiła ok. 3 500 lat temu.
Na szczycie wulkanu znajduje się obserwatorium astronomiczne. Jest ono użytkowane przez astronomów z różnych krajów. Obserwatorium pozwala na obserwacje i badania promieniowań podczerwonych i mikrofalowych, oraz na uzyskiwanie ostrych obrazów ciał niebieskich.
PLUSY WULKANIZMU
urodzajność gleb powulkanicznych,
wykorzystanie bardzo wysokich temperatur przez elektrownie do ogrzewania pomieszczeń i w ogrodnictwie szklarniowym.
najbardziej obiecujące jest eksploatowanie zasobów energiigeotermicznej w Islandii, zwanej również „czerwonym węglem” na potrzeby gospodarki.
Minusy wulkanizmu
chmury gorejące,
lawiny piroklastyczne,
lawiny gruzowe,
opady piroklastyczne,
wylewy law,
gazy wulkaniczne,
wulkaniczne trzęsienia ziemi,
tsunami
Full transcript