Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Rendesia e punes vullnetare

No description
by

Era Psatha

on 3 February 2015

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Rendesia e punes vullnetare

Rendesia e punes vullnetare
Cfare eshte nje vullnetar/e?
Pse te besh pune vullnetare?
'Nje vullnetar eshte nje person qe ka nje shpirt ndihmues, kreativitet, sensitivitet per dhimbjen njerezore, vlera te larta morale, aftesine per te punuar ne nje skuader dhe ne menyre te ndergjegjshme. Vullnetari praktion shpirtin e solidaritetit, lidershipit, disiplines dhe aftesive komunikuese, duke ndihmuar veten dhe te tjeret me veprimet e tij.
-Expand Peru
Title

Mirana=happy

Takon njerez te rinj
Fiton eksperience
Qendron aktiv dhe i perfshire
Provon gjera te reja
Meson aftesi te reja
Ndihmon komunitetin
Kalon kohe te mrekullueshme
Jep suportin ne kauza qe jane te rendesishme per ty.
Keshtu kam vepruar edhe une ne komunitetin tim...
600 byzylyqe
+3 muaj pune
+60 000 leke te mbledhura
-----------------------
100 femije te lumtur
“Jepi dikujt nje peshk dhe do e ushqesh per nje dite, mesoje si te peshkoje dhe do e ushqesh per gjithe jeten.”
Duke bashkepunuar me SHGPS une kam qene vete deshmitare e ndryshimit qe sjell ne shoqeri kjo moto. Dy nga projektet per te bere kete lloj ndryshimi kane qene keto:
Ne zonen e Spitalles organizohet nje kamp veror per femijet e kesaj zone, te cilet nuk kane mundesi te angazhohen ne aktivitete si moshataret e tyre per nje sere problemesh. Ndonese per nje kohe te shkurter, jam munduar te krijoja me keta femije kujtime te bukura.

Nje tjeter menyre per te ndihmuar adoleshentet e kesaj zone ka qene nje program per orientimin drejt karrieres dhe punesimit nepermjet kurseve per ato qe nuk perballonin dot universitetin.
Ndihma informuese:
"Te ndergjegjesosh grupet shoqerore ne lidhje me te drejtat, detyrimet dhe pergjegjesite perkatese."

Per ta permbyllur do doja te prezantoja llojin e ndihmes, e cila eshte me e rendesishme per mua. Ndihma shpirterore. Te kalosh kohe me dike, te luash monopoli me nje jetim, t’i tregosh nje perralle nje femije te verber ose t’i lexosh gazeten disa te moshuarve, per te cilet jeta duket se nuk po u jep asgje te mire, jane per mua menyra me e mire per te perdorur kohen. Jane gjera te vogla, te cilat nuk ndryshojne boten, por ndryshojne boten e dikujt. Ne fund te fundit ashtu si Nene Tereza tha dikur: “ Ne nuk mund te bejme gjera te medha, por gjera te vogla me dashuri te madhe.”
Te shohesh syte e lumtur te dikujt dhe te dish se je ti arsyeja pse shkelqejne, te degjosh nje faleminderit te sinqerte ose marrja e nje perqafimi te forte jane gjerat qe na ndryshojne, jane gjerat qe ndryshojne boten. Ne mbijetojme nga ato qe marrim, por jetojme nga ato qe japim.
Faleminderit!
Era Psatha
Full transcript