Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Prezentacja o Rapie ;)

Rap w Polsce
by

Mateusz Łabowski

on 29 May 2016

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Prezentacja o Rapie ;)

Rap to muzyczna część kultury hip-hopu, gatunek charakteryzujący się rytmiczną melorecytacją. Powstał w latach siedemdziesiątych XX wieku w Nowym Jorku w poludniowej części dzielnicy Bronx, zamieszkanej glównie przez Afroamerykanów.
Peja
Czym różni sie Rap od
Hip-Hopu
Rap to rodzaj muzyki, a hip-hop to subkultura. Jednak jest mala różnica między rapem a hip-hopem, a mianowicie hip-hop zawiera melodię i śpiew, a rap zawiera rapowanie- nie śpiew i dzwięki- nie melodię.
Kilku Polsckich
Raperów

Rap trzeba czuć w sercu.. Ludzie nie tolerują tego gatunku muzyki, bo go nie czują. Oprócz tego, że są to rymowane słowa, to wspaniałe cytaty. Mówi głównie o prawdziwym życiu. Wartościowy raper to taki, który ma dobre flow. Flow musi być wpasowane w beat, trzeba umieć to aby płynnie wypowiadać słowa, co jest trudne w rapie. Beat to jest podkład do rapowanych słów. Czasami też używa się Beatboxu, Beatbox to też jest taki podkład tylko wydobywany dzięki pracy gardła i ust.
Pokahontaz
Wykonał:
Mateusz Łabowski

Rap w PolsceBuka
Buka, właściwie Mateusz Daniecki (ur. 17 grudnia 1988 w Gdańsku), znany również jako Bedoka – polski raper. Członek formacji SumaStyli. Prowadzi także solową działalność artystyczną.

Buka współpracował ponadto z takimi wykonawcami jak: V!RuS, DJ Cider, Mona, Skor, Wizja Lokalna oraz WhiteHouse.Działalność artystyczna


Mateusz Daniecki muzyką zainteresował się we wczesnym dzieciństwie za sprawą ojca, który grał na gitarze i śpiewał. Z hip-hopem zetknął się po raz pierwszy pod koniec lat 90. Pierwsze teksty zaczął pisać około 2001 roku. Do 2006 roku tworzył samodzielnie. Tego samego roku ukazał się także debiutancki nielegal rapera zatytułowany Krukologika[3]. W 2007 roku wraz ze Skorem i Matim utworzył formację SumaStyli. Efektem współpracy był wydany jeszcze w 2007 roku nielegal pt. Artefakty, a także EP Cztery ściany ciszy. W międzyczasie Buka zarejestrował drugi solowy nielegal zatytułowany StyliMilion.Pih a właściwie Adam Piechocki (ur. 9 września 1977 w Białymstoku) – polski raper. Były członek zespołów JedenSiedem i Skazani na Sukcezz. Od 2000 roku prowadzi solową działalność artystyczną.
Współpracował ponadto m.in. z takimi wykonawcami i zespołami jak: Trzeci Wymiar, Hukos, Chada, PTP, Młody M, WhiteHouse, Borixon, Teka, Ten Typ Mes, Peja oraz Onar, Paktofonika. W ramach występów gościnnych wziął udział w nagraniach ponad 80 albumów.
Absolwent Wydziału Prawa na Uniwersytecie w Białymstoku. W 2012 roku raper, wraz z takimi wykonawcami jak Pjus, Tadek, Lukasyno, czy Juras znalazł się w honorowym komitecie poparcia Marszu Niepodległości.
W 2013 roku został wyróżniony tytułem Artysty roku w plebiscycie magazynu Aktivist "Nocne Marki".Peja, właściwie Ryszard Waldemar Andrzejewski (ur. 17 września 1976 w Poznaniu), znany również jako Onomato, Onomatopeja,
Rychu Peja SoLUfka, Sykuś oraz Charlie P – polski raper i producent muzyczny, a także przedsiębiorca związany z kulturą hip-
hopową.

Ryszard Andrzejewski znany jest przede wszystkim z wieloletnich występów w grupie muzycznej Slums Attack, której był współzałożycielem. W 2002 roku wraz z zespołem otrzymał nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka.
W latach
2000-2004 współtworzył formację Ski Skład. Prowadzi także solową działalność artystyczną.

Peja współpracował ponadto m.in. z takimi wykonawcami jak: Bolec, Pih, Wiśnix, Medi Top Glon, Włodi, Hemp Gru, WWO, Tewu,
Pięć Dwa Dębiec, Trzeci Wymiar, Zipera, Sweet Noise, DonGURALesko, WSRH, Paluch oraz Nagły Atak Spawacza.


Działalność artystyczna

Działalność artystyczna
Pierwszy polski Raper!
-
Powstał w latach siedemdziesiątych XX wieku
-
Flow jest to charakterystyczny dla każdego rapera sposób rapowania swoich utworów.
-
Beat to podkład muzyczny najczęściej spotykany wśród utworów hip-hopowych i rapu.Podstawową częścią beatu jest perkusja.
Poscy Raperzy
:
Liroy (Piotr Krzysztof Marzec)
-
Pierwszy Polski Raper
Peja
-
Ryszard Waldemar Andrzejewski
KaEn
-
Dawid Henryk Starejki
PiH-
Adam Piechocki
Buka
-
Mateusz Daniecki

To powinieneś
zapamiętać
A teraz
ciekawostka ;)
Pih
Poczatki rapu w Polsce
Co się stało w momencie gdy Hip-Hop przyszedł do Polski?

Na początku było słowo. Pierwszą bardziej znaną produkcją okazała się wydana w 1995 płyta Wzgórza Ya-Pa-3. Niedługo potem zaczął się prawdziwy boom wraz z pojawieniem się płyty Alboom Liroya z Kielc, okrzykniętego twórcą polskiej odmiany gangsta rapu. Mimo że płyta ta osiągnęła półmilionowy nakład, duże zachodnie koncerny w Polsce nie chciały inwestować w raperów. Wkrótce z własną płytą zadebiutował Kaliber 44 z Katowic. Płytę w nakładzie 50 tys. egz. wydała S.P. Records - mała wytwórnia, znana z płyt Kultu i Kazika, który ze swoim zespołem już w 1989 roku nagrał hiphopowy utwór "45-89", a w latach 90. Spalam się, Spalaj się! i Oddalenie - pierwsze polskie płyty rapowe. SP Records wydało również składankę, gdzie obok Kalibra i Wzgórza debiutowały młode zespoły m.in. Trials X i 1kHz z Warszawy, czy SA Prize z Częstochowy. Polscy raperzy wcześnie dopatrzyli się podobieństwa między gettami miast amerykańskich, a polskimi blokami i blokowiskami, z którymi hip-hop na stałe się zidentyfikował. Na scenie warszawskiej zaistniały zespoły takie jak Molesta, Warszafski Deszcz (dawniej 1kHz, Trzyha), ZIP Skład, wkrótce po nich OMP, Mor W.A., Płomień 81, RHX oraz bardzo aktywny od samego początku organizator i producent DJ 600 V. W Poznaniu i całej Polsce popularność zyskał Slums Attack i jego lider Peja, którego album Na legalu? dostarczył kilku hitów i okazał się dużym sukcesem, co przełożyło się również na ilość sprzedanych płyt. Z Poznania wywodzą się też min. Nagły Atak Spawacza, Gural, Owal, 52 Dębiec, Mezo. Przez cały ten okres rap bardzo się podzielił. Niektórzy spisywali rap cytaty o miłości a niektórzy j... policję.
I liczę na 6
Liroy, waściwie Piotr Krzysztof Marzec (ur. 12 lipca 1971 w Busku Zdroju), znany również jako L, Scyzoryk, Szaka-L, Kingpin, Grand Papa Rapa– polski raper, producent muzyczny i przedsiębiorca. Czonek Akademii Fonograficznej ZPAV. Za sprawą wydanej w 1995 roku pyty Alboom, sprzedanej w nakadzie przekraczającym 500 tys. egzemplarzy, osiągnął największy sukces komercyjny w historii polskiego rapu.

W 2004 roku założył fundację Liroy Bank przy Kieleckim Centrum Kultury. W ramach jej dziaalności wydał dwa albumy solowe. Wielokrotny laureat nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka. Liroy współpracował ponadto z takimi wykonawcami jak: Wzgórze Ya-Pa 3, Mieczysaw Szcześniak, Art of Beatbox, Borixon, Katarzyna Skrzynecka, Kayah czy Michał Urbaniak.
Rodzaje rapu
Polski rap jest zawiły w całej swej rozciągłości i trudno go opisać nie dzieląc na części zwane (potocznie i w dalszej części) gatunkami.
Stary jak świat motyw. Jestem z podziemia – żondze! – brzmi stare hasło. Kto wyjdzie poza nie – sprzedał się (choć też nie zawsze). Zazdrość przemawia przez miłych panów w spodniach z krokiem u kolan i obciachową bejsbolówką z daszkiem z tyłu. Ale nie przez wszystkich, bo, pomijając już fakt, że większość chce się wybić (i tym samym sprzedać, jak sami mówią – choć to niezgodne z ich ideą), to niektórzy chcą w tym podziemiu trwać. Często uczestniczą w bitwach freestylowych i cieszą się tym, co robią. Powoli zmienia się ich zatwardziały, staroświecki stosunek do wykonawców, którym udało się sprzedać kilka płyt. Ich teksty opowiadają ogólnie o życiu, czasem o tym, że jest im źle, a czasem, że odwrotnie. Nie można jednoznacznie stwierdzić o czym są, ponieważ to zbitka raperów różnych rodzajów, którzy się nie wybili lub wrócili do podziemia.

Hardkor, bieda, szare bloki, ulica, Gangsta rap itp.
Najbardziej lubiana przez fanów podziemia grupa raperów spoza podziemia. Jej uprawiacze w większości również się nie sprzedali. Jeżdżą furami droższymi niż Ojciec Dyrektor, ale nie zapominają o starych znajomych z lat słusznie minionych. W swoich tekstach opowiadają o szarzyźnie otaczającego ich świata, nieudolności polityków, biedzie, chuju w dupie policji, a czasem nawet działają na psychikę wykorzystując swoje paranormalne zdolności.

Rap melodyjny
Komercha
Wybujała fantazja aka amerykański i rosyjski rap, szastanie forsą, gołe panienki i najlepsze fury. Robienie jaj z czego popadnie, palenie skrętów i ogólne panowanie – to wszystko dla pieniędzy. Przy odrobinie zdrowego rozsądku do komerchy można również zaliczyć rap melodyjny.

Inteligentny hip-hop, cyniczny
Podziemie
Melodic-rap, melo-rap, dla „hardkorowej”, zakompleksionej młodzieży hiphopowej – hip-hop polowy. Osoby go tworzące to typowy Linkin Park wśród polskiego hip-hopu. Miła, wpadająca w ucho melodia i przyjemny, przepełniony metaforami rap. Widać, że jego wykonawcy byli dobrzy z polskiego i muzyki. Często łączy ze sobą wiele rodzajów raperskich. Niekiedy wychodzi z tego miła dla ucha ballada, a czasem kawał hardkoru podpadającego nawet pod psycho rap. Ludzie starający się go robić okazują znużenie wcześniej wykonywanym rodzajem rapu i szukają nowych, lepszych rozwiązań. Często dostawali wpierdol za zdradzenie polskiego rapu dla Disco-polo i popu.

Inteligencja godna naszych czasów. Opowiadają o polityce, życiu, śmierci, otaczającym nas świecie, sporcie, wyrażają swoje poglądy... Inteligentnym słuchaczom dają sporo do myślenia, dla mniej inteligentnych pozostaje odczytywanie tekstów, co ich sensowi równa się zeru/zero (dopełniacz i celownik tu pasują, jak nie wiesz, co to i na jakie pytania odpowiadają, to nie jesteś inteligentny). Nie manifestują swojej wyższości, ale próbują zmienić świat. Cyniczni mordercy – zdolni wybitnie.
-Multi-wieloraperski styl/rap alternatywny
Niezwykle rzadko spotykani wykonawcy. Występują i wykonują wiele projektów, niekoniecznie hiphopowych. Znają się na muzyce, wiedzą, jak dotrzeć do słuchaczy. Znani i nieznani, lecz zawsze lubiani. Wspaniały flow, technika i skojarzenia.
I jeszcze...
-Emigracyjny rap
Opowiada o tym, jak ciężko jest poza ojczyzną / opowiada o tym, jak fajnie jest za granicą. W zależności od rodzaju wspomina Polskę jako wspaniałe miejsce do życia lub jako wspaniałe miejsce do wyrwania się. Przemawia przez niego patriotyzm lub uczucie zadowolenia, że mogło się wyrwać z tego zacofanego kraju.
-SWAG
Inaczej „trap”. W przeciwieństwie do pozostałych gatunków rapu, SWAG to nawijanie o sobie i swoim kieszonkowym od taty hajsie. W rzeczywistości skrót „SWAG” oznacza „Secretly We Are Gay”. Każdy szanujący się SWAGowiec musi używać #hasztagów w tekstach.
Pierwszy Polski raper
Rap w Polsce...

Rap bardzo szybko stał się jednym z podstawowych sposobów wyrażania swojego zdania w tamtejszych casach. Mlodzi ludzie traktowali to jako sposób wyrażenia siebie, swoich frustracji czy agresji. Był swoistym sposobem wyrażenie buntu przeciw okrucieństwu świata. Rymując, opisywali swoje wloty i upadki. Opisywali sposób życia, to co jest dla nich ważne i tak naprawdę wszystko co tylko bylo warte zarymowania.
Brahu
Brahu, właściwie Marcin Tomaszewski (ur. 20 maja 1980 w Gdańsku) – polski raper i producent muzyczny pochodzący z Gdańskiego Przymorza.
Działalność artystyczna
Brahu w 2007 roku nakładem Vabank Records wyd
ał solową płytę pt. Wchodzę do gry, na której wystąpili gościnnie Peja, RDW, Kear. Nagrał również trzy teledyski za
tytułowane Mój rap (w którym zaznaczył swoje przywiązanie do Gdańska),
"Miejska giełda", na którym gościnnie wystąpili Peja i RDW (single z solowej płyty) o
raz remiks z hitu Sokoła i Pona "Uderz w puchara".
W 2008 z zespołem DwaZera wydał mixtape Browar się leje kwiaty się palą.
28 marca 2011 roku miała miejsce
premiera drugiego solowego krążka pt. "Chaos". Album wydany został nakładem Prosto Label.
Płytę promują cztery tele
dyski do utworów: "Szybkie życie", "Mimo wszystko" gościnnie: VNM, "Jedno niebo" gościnnie: ZIP Skład
oraz "Kolejny dzień, kolejny problem".

Jest obecny w polskim hip-hopie od 1996 roku, kiedy to zrobił pierwszy bit. W 1997 roku założył grupę raperską Rapsod. W 1999 r. razem z tym składem, nagrał nielegal pt. "Los melinos", był to wówczas jeden z głośniejszych nielegali w trójmiejskim podziemiu. Współpracował głównie z ludźmi z trójmiejskiego podziemia m.in Deluks, Ice Man, Calvo, Tuk, Riposta, Eli, dj Pmt, Tomaszyna, Pliq, RDW.
Pokahontaz
– polska grupa muzyczna wykonująca Rap/Hip-Hop. Powstała w 2003 roku w Katowicach na kanwie rozwiązanego tego samego roku tria Paktofonika. W jej skład wchodzą raperzy Rahim i Fokus oraz DJ Bambus. Twórczość zespołu charakteryzuje odejście od typowego dla polskiej sceny hip-hopu, opartego na konfrontacji i nacisku na przekaz artystyczny. Muzyka Pokahontaz zawiera wpływy szeroko pojętej muzyki elektronicznej z tekstami skoncentrowanymi na warsztacie wykonawczym.
W polsce rap jest stylem muzycznym z większym powodzeniem i artyści tacy jak Kazik czy Liroy pojawiły się w początku lat dziewięćdziesiątych czołówce lokalnej minstreamu.Najwięksi raperzy to OSTR,WWO,Vieno,Gural,Pezet,Tede,Pokahontaz,Abradab,Peja,Fenomen,Kaliber 44 i Syndesmo.Nie brakuje również niezależnych wytworników które produkują różne style w różnych miastach Polski.
6
Full transcript