Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

kultura XIX wieku

No description
by

T F

on 7 April 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of kultura XIX wieku

Przygotował Michał Niedźwiedzki
klasa 3b LITERATURA I PRASA KULTURA PRZEŁOMU
XIX i XX WIEKU Na literaturę istotny wpływ miały odkrycia naukowe szczególnie teoria Darwina jak również poglady Augusta Comtea ROZWÓJ CZYTELNICTWA W wyniku upowszechnienia się edukacji oraz obniżenia cen ksiażek coraz popularniejsze stało się czytelnictwo. Do ulubionych lektur młodzieży należały utwory pisarzy:
Marka Twaina, Jack`a Londona, Karola May`a. KULTURA MASOWA Wykorzystanie nowych wynalazków w dziedzinie komunikacji, wzrost dochodów niższych warstw społecznych i demokratyzacja życia publicznego spowodowały narodziny KULTURY MASOWEJ - dostępnej już nie tylko dla elit, ale dla środowiska mieszczeńskiego. MALARSTWO I ARCHITEKTURA W XIX - wiecznym malarstwie pojawiło się wiele nowych kierunków artystycznych. UPOWSZECHNIENIE SPORTU Wraz z popularyzacją medycyny i higieny ludzie zaczęli doceniać ruch na świeżym powietrzu oraz walory turystyki. Sport uprawiano już nietylko amatorsko, ale także zawodowo. REALIZM - NURT ODZWIERCIEDLAJĄCY ELEMENTY ŻYCIA CODZIENNEGO. NATURALIZM - W JESZCZE BARDZIEJ DOSADNY SPOSÓB ODZWIERCIEDLAŁ ŻYCIE CODZIENNE (BRZYDOTA, BIEDA) Pisarze tego okresu- Emil Zola , Gustave Flaubert , Charles Dickens Lew Tołstoj, Fiodor Dostojewski, Josep Conrad. Dzięki szybkiemu upowszechnianiu się umiejętności czytania i polepszeniu warunków materialnych dzieła literackie docierały do coraz szerszych kręgów odbiorców. Częściej i chętniej czytano czasopisma.
Pojawily się pierwsze agencje informacyjne - Agencja Reutera! Joseph Conrad, a właściwie Józef Teodor Konrad Korzeniowski był angielskim pisarzem polskiego pochodzenia. KLASYCYZM - styl w muzyce, sztuce, literaturze oraz architekturze odwołujący się do kultury starożytnych Rzymian i Greków. Styl ten nawiązywał głównie do antyku. ROMANTYZM - był formą buntu przeciwko ustalonym regułom społecznym, które rządziły społeczeństwami epoki Oświecenia – przeciw sztywnym zasadom życia arystokracji i mieszczaństwa, ustalonym regułom życia politycznego oraz przeciw naukowemu podejściu do natury i człowieka. REALIZM - naśladowczy sposób przedstawiania rzeczywistości oraz kierunek artystyczny w malarstwie drugiej połowy XIX wieku, zakładający wierne odtwarzanie rzeczywistości
i kwestionujący akademizm. IMPRESJONIZM - najbardziej charakterystyczną cechą malarstwa i rzeźby impresjonistycznej było dążenie do oddania zmysłowych, ulotnych momentów – "złapania uciekających chwil". HISTORYZM (architektura) - nurt w XIX-wiecznej architekturze światowej, polegający na naśladownictwie stylistyki minionych epok. Kierunek nietwórczy i eklektyczny, polegający na zaniechaniu dążenia do stworzenia stylu, odpowiadającego aktualnym warunkom historyczno-społecznym, na rzecz naśladowaniu przeszłych wielkich stylów w sztuce i architekturze. Do upowszechnienia kultury w znacznym stopniu przyczyniło się kino. W 1895 roku w Paryżu bracia Auguste i Louis Lumiere zorganizowali pierwszy publiczny pokaz filmowy.
Jako pierwszy wyświetlono dwuminutowy film „Wyjście robotników z fabryki”. Pod koniec XIX wieku odrodziła się idea olimpizmu. Z pomysłem wznowienia igrzysk wystapił francuz Pierre de Coubertin. W 1896 roku w Atenach odbyły się pierwsze nowożytne igrzyska olimpijskie. PIERRE DE COUBERTIN - właśc. Pierre de Fredy, baron de Coubertin (ur. 1 stycznia 1863 w Paryżu, zm. 2 września 1937 w Genewie) – francuski baron, historyk i pedagog, uważany za ojca nowożytnego ruchu olimpijskiego. Założyciel i drugi przewodniczący (1896–1925) Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl).
Full transcript