Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Lazer

deneme 2
by

Esra Okumuş

on 13 December 2012

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Lazer

LAZER UYGULAMALARINDA DOKUDA GÖRÜLEN DEĞiSiKLiKLER Lazer
uygulanmadan
önce Lazer
uygulandıktan
sonra LAZERiN CiLT üZERiNDEKi
UYGULAMALARI nedir? Lazer bir ışık kaynağıdır. Bu ısık kaynağı çağımızın en gelişmiş ışık kaynağıdır.Lazer kelimesi Light Amplication of stimulated emission of Radiation’’ cümlesinin kısaltılmı halidir. Diğer bir deyişle Radyasyon ışınımının uyarılarak güçlendirilmesiyle elde edilen ışık kaynağıdır. ÖZELLIKLERI Lazer ışığı normal ışıktan farklı bir ışıktır . Normal ışık her tarafa yayılır. Lazer ışığı ise tek bir yönde bir demet halinde dağılmadan ilerler. Üretilen her lazer ışığının özel olarak belirli bir galga boyu vardır ve oluşturulduğu dalga boyuna uygun bir renkte olur ve tek renklidir.

Örneğin,675 nm (nanometre) dalga boyunda bir lazer ışığı demek,tüm dalgaları 675 nm dalga boyunda olan lazer ışığı demektir ve bu ışığın rengi kırmızıdır.Lazer ışığı birbirine uygun paralel dalgalar halinde olup çok uzaklara kadar bu uygunluğu koruyayarak ulaşır. Normal ışık ise tüm renklerin karışımında ibaret beyaz bir ışıktır ve insan cildinde yayılarak kalır.Lazer ışığı ise insan cildini geçerek daha derinlere varabilmektedir.Laser ışığının foton (elektronların hareketleri sırasında yüksek seviyelerden düşük seviyelere inerken açığa çıkan enerji) yoğunluğu gün ışığından daha yoğun olduğundan daha parlaktır.

Yine lazer ışığının foton yoğunluğu arttıkça daha derine nufuz edebilme etkisi artmaktadır. LAZERiİN TIP ALANINDA KULLANIMI 1-Yüksek Güçteki Lazerler: Bu lazerler dokuları kesmek ve kanı pıhtılatırmak gibi ilemlerde kullanılır.Çok temiz ve kanamasız kesiler yapılabilen bu tür lazerlerle hastalıklı dokuları salıklı dokulara zarar vermeden ortadan kaldırmamıza olanak salar. Bu lazerlerin güçleri 30Watt üzerindedir. 2- Düşsük Güçteki Lazerler:
Low Level Laser—Soft Laser: Güçleri miliwatt’la ifade edilen “Düşük Güçteki Lazerler” ise hücre ve dokuların çalımasını uyarma ve düzenleme amacıyla kullanılmaktadır. Bu lazerlerin güçleri 0.1mw ile 0.500mw’dır Bu anlamda çağımızın tıp alanında, yüksek güçteki lazerleri cerrahların , düşük güçteki lazerleride dahiliyecilerin güçlü birer silahı olarak kabul edilmektedir.
Dünya literatüründe yerleşmiş terimlere uygun olarak ‘Lazer cerrahisi dendiği zaman yüksek güçte, Lazer Tedavisi dendiği zaman ise düşük güçte lazerlerle yapılan tedaviler kastedilmektedir. ÖNCE SONRA Kan sirkülasyonunu artırır.Bu sayede doku daha çok oksijenle beslenir. Eski hasarlı hücreleri yenilerken yeni ve normal hücrelerin olumasını ve dolayısıyla yeni işlevlerin gelişmesini sağlayarak hasarlı dokuların iyileşmesini gerçekletirir . Lazer tedavisi ATP –Adenosin Trifosfat üretimini artırır.ATP hücrelere enerji sağlıyan bir maddedir. Dokularda artması direk olarak hücrenin iyi beslenmesini ve atıklardan kurtulup enerji dolu olmasını sağlar. Yenilen bütün yiyecekler hücrelere taşınmadan önce ATP’ye dönüşür. ATP’de hücrenin kimyasal enerjisini sağlar. Lazere ışığı beyindeki Endorfin ve Enkaphalins ve vücudun diğer tarafındaki kimyasallarla ilgili düzenlemeleri yapar ve bu sayede ağrı ve acı duymayı azaltır veya ortadan kaldırır. 2 4 5 Bu anlamda çağımızın tıp alanında, yüksek güçteki lazerleri cerrahların , düşük güçteki lazerleride dahiliyecilerin güçlü birer silahı olarak kabul edilmektedir
Dünya literatüründe yerleşmiş terimlere uygun olarak ‘Lazer cerrahisi dendiği zaman yüksek güçte, Lazer Tedavisi dendiği zaman ise düşük güçte lazerlerle yapılan tedaviler kastedilmektedir. DÜsÜK GÜÇLÜ LAZERLERiN KULLANILDIĞI HASTALIKLAR Yeni oluşmuş 1.ve 2. derece yanıkların iyileşmesinin hızlandırılmasında,
Güneş yanığı ve siğillerde,
Yara ve izlerinin iyileştirilmesi.... Romatizmal hastalıklarında ağrının giderilmesinde,
Boyun ve bel kaslarının tutulmalarında, Karpal tunel sendromunda el bileği ağrılarında, Yüz felcinin tedavisinde, Rinit,sinüsit,ve burun alerjilerinde, Dişeti iltihabı ve diğer ağız yara ve iltihaplanmalarında,Couperose denilen kılcal damar çatlamaları.... Rosacea denilen ,yanaklarda ve burunda görülen akneye benzeyen deri hastalığında,Akne,Yara ve izlerinin iyileştirilmesi,
Cilt içerisindeki örümcek varisler, Göz torbaları ve çevresindeki morlukların giderilmesi,Sellülit,yüz germe ,kırışıklıkların tedavisi,Ekzama,
Çeşitli eklem hastalıklarında görülen ağrının tedavi edilmesi.... Şeker hastalarında meydana çıkabilen cilde ait yaralarda ve nevraljilerde,
Kapanması geciken veya bir türlü kapanmak bilmeyen ameliyat yaralarında,Ayaklarda varis dolayısıyla ortaya çıkan yaralarda,Uzun süre yatağa bağlı kalan hastalarda kalçalarda oluşan dekübitüs yaralarında,Zona hastalığında oluşan yaralarda.... Sportif yaraların iyileşmesini hızlandırmada- Örneğin kas ezilmesi, tendon hasarı gibi hastalıkların tedavisinde .Eklem burkulmalarının iyileşmesini hızladırmadaEklem kireçlenmelerine bağlı ağrılarda . Sırt ,boyun,bel diz ağrılarının tedavisinde.... ORAL VE MAKSİiLLOFASİiYAL CERRAHİi Oral ve maksillofasiyal cerrahide protez öncesi yumuşak doku ve diğer dokuların cerrahisinde, iyi huylu,kötü huylu lezyonların çıkarılmasında, damardan zengin lezyonların ve kanama problemi olan hastaların cerrahi girişimlerinde, fibrom, papillom, dil lezyonları hiperplastik dokuların tedavisinde, insizyonel ve eksizyonel biopside, lökoplaki ve liken planus gibi lezyonların tedavisinde, yumuşak doku tümörlerinin eksizyonunda, frenektomi ve mukosel eksizyonlarında kullanılmaktadır. KULLANILAN LAZERLER VE ÖZELLİKLERİ Cerrahide en çok kullanılan lazerler dalga boyları kızılötesi spektrumda yer alan Nd:YAG, Er,YAG, CO2 ve Er,Cr:YSGG lazerlerdir. Lazerlerin insizyon, buharlatırma veya koagülasyon etkileri dalga boylarıyla, enerji iletimi ve dokunun optik özellikleri ile belirlenmektedir. Devamlı moddaki lazerler sürekli ve stabil enerji dağılımı sağlarken, atılımlı lazerlerin enerji dağılımı patlama seklindedir. Daha uzun dalga boyundaki lazerler ise, özellikle kızılötesi bölgedekiler(700-10.000nm dalga boyundakiler), dokuda belirgin ısı artışına neden olurlar.

Birçok cerrahi lazerler bu gruptadır ve termal lazerler olarak da adlandırılırlar. Bu lazerlerin ışınları hızla ısı enerjisine dönüşerek protein denatürasyonuna, hücre suyunun mikropatlamalarına ve yanığa neden olurlar. Elektromanyetik spektrumun görünür kısmında yer alan Argon lazerler, Excimer lazerler ise spektrumun ultraviyole kısmında yer alırlar.
Diode lazerler ise λ=810 ve 0.6 nm’dir ve bu lazerler de cerrahide kullanım endikasyonu bulmuşlardır. Ultraviyole spektrumundaki lazerlerin dokuyu iyonize etme özelliği vardır. Lazerlerin dokuyu iyonize etmesi fotokimyasal bozulma olarak bilinmektedir. CO2 lazer, çürük başlangıcında teşhis amaçlı kullanılabilir.
Kanal tedavisinde minimal termik hasar ile kanal genişletmede kullanılır.
CO2 lazer cerrahisinde yaranın sterilizasyonu da sağlanır.
Sert dokuda kullanılması kemik nekrozuna neden olduğu düşüncesiyle tavsiye edilmemektedir. Sert dokuya uygulandığında proteinlerin denatürasyonu sonucu karbonizasyon meydana gelir. Nd: YAG lazerleri dentin hassasiyetinin tedavisi amacı ile de kullanılmıştır.

Nd:YAG lazerlerinin bazı dezavantajları da vardır. Dental cerrahi girişimleri sırasında kullanılnan lazer sistemleri arasında en derine penetre olabilen lazerlerdir. Bunun anlamı lazerin dokuların altınada penetre olmasıdır. Bu durumda lazer özellikle alttaki kemik ve pulpada yan etkiler oluşturabilir. DİODE lazerler;
Klinik vakaya göre sürekli ya da kesikli atış modlarında temas eden ya da temas etmeyen başlıklarla kullanılabilirler.
Nd: YAG lazerlerine göre daha az optik penetrasyon özelliği vardır. Yüzeyel ya da çatlak lezyonların tedavisinde daha faydalıdır. Uzmanlık dallarına göre, argon lazeri (foto pıhtılasma), CO2 lazeri (lazer bisturisi) ve YAG lazeri (bunun ısşınları her çesşit doku tarafından emilir) kullanılır.
K.B.B. hekimliğinde gırtlak urlarının cerrahisinde (özellikle ses tellerinin iyicil urları, ve çocuk papilomatozu) CO2 lazeri kullanılır. Kulak cerrahisinde ise argon lazeri kullanılır (otosponjiyoz). Gastroenterolojide, sindirim sistemi anjiyomları, mide ve kalın bağırsak küçük polipleri YAG lazeri ile tedavi edilir. Deri hastalıklarında, yüzdeki düz anjiyomları gidermede ve dövmeleri silmede özellikle argon lazeri kullanılır.
Ağız ve diş hastalıklarında CO2-helyum lazerlerinden di çürüklerinin tedavisinde yararlanılır. Lazerin en önemli uygulama alanı göz hastalıklarıdır. Argon lazeri birçok göz hastalığının tedavisinde kullanılır. Bir biyomikroskop ve çok aynalı bir kontakt cam birlikte kullanılarak retina dekolmanları , diyabete bağlı retina hastalığı, retina damar bozuklukları , glokom ve bazı göz kanserleri , vb. önlenebilir ve tedavi edilebilir. GÖZ ANATOMİSİ
VE
BOZUKLUKLARI Miyopi: İstirahat durumundaki (uyum yapmayan) gözün eksenine paralel gelen ışınların, göz sinir tabakası (retina) önünde odaklaşmasıdır.Hasta uzağı net göremez. Uzağı iyi görememelerine rağmen, 40 yaşından sonra yakını, normal kişilerden daha iyi görürler.
Miyopi tedavisi kalın kenarlı merceklerle yapılır.Yüksek miyopilerde göz temas merceği (kontakt lens) tavsiye edilmektedir. Ayrıca ileri vak’alarda ameliyat imkanları da vardır.
Hipermetropi: İstirahat durumundaki (uyum yapmayan) gözün optik eksenine paralel gelen ışık ışınlarının retina arkasında odaklaşmaları olayıdır.Hipermetropluk ince kenarlı mercekle düzeltilir.
Presbitlik: Göz merceğinin esnekliğinin azalmasından dolayı, merceğin uyum yeteneğinin kaybolmasıdır. Göz uzağı iyi gördüğü halde, yakına uyum sağlamakta zorluk çeker. 40cm’den yakını göremezler. Genellikle yaşlılarda görülür.
İnce kenarlı mercekle düzeltilir.
Astigmatizm: Gözün saydam tabakasının (kornea), küreselliğinin bozulması sonucunda, ışık ışınlarının bir kısmının kırılıp, bir kısmının yansıması nedeniyle cisimler bulanık ve bozuk görülür. Görüntü retinanın (ağ tabaka) önüne veya arkasına dağınık düşer. Silindirik mercekle düzeltilir. Görme organı. Duyu organlarının en önemlisi ve kuvvetlisi. Göz, omurgalılarda en gelişmiş duyu organı olup, insanlarda mükemmelleşmiştir. Karanlık bir gecede gökyüzüne baktığımızda milyonlarca kilometre uzaklıktaki yıldızları görebilmekteyiz. Basit yapılı canlıların bazılarında (deniz yıldızları, öglena ve klorofilli su yosunları gibi) ışığa karşı duyarlı kısımlar mevcuttur. Su yosunları ve bitkilerin, özellikle çiçeklerin, görme ve hissetme kabiliyetlerinin bulunduğunu gösteren ciddi araştırmalar mevcuttur Katarakt: Göz merceğinin içi kireçlenir ve ışığı geçiremez. Bu nedenle göz merceği donuklaşır ve saydamlığını, esnekliğini kaybeder (perde iner). İleri yaşlarda görülür. Ameliyatla düzelir.

Şaşılık: Göz yuvarlağını hareket ettiren kasların normalden uzun ya da kısa olması ve uyumlu çalışamaması durumudur. Özel gözlüklerle veya ameliyatla düzelir.
Renk Körlüğü (Daltonizm): Yeşil ve kırmızı renklerin ayırt edilememe durumudur. Genlerle ilgili olup, kalıtsal bir hastalıktır. Tedavisi yoktur.
Trahom: Mikroplarla bulaan ve tedavi edilmediğinde körlüğe neden olan bir hastalıktır. Lazer Hangi Göz Kusurları İçin Uygulanabilir?

Miyop, hipermetrop, astigmat hastalarına ve yaşa bağlı yakını görme yeteneğini kaybedenlere uyguluyoruz.

Lazerle Kaç Dereceye Kadar Olan Göz Kusurları Sıfırlanıyor?
Eksi 10 dereceye kadar miyop, eksi 6 dereceye kadar astigmat, artı 6 dereceye kadar hipermetrop düzeltilebiliyor. TEDAViİ YÖNTEMLERİi Lasik
İntralase Lasik
Wavefront
Epi-Lasik
Yağ Lazer
Argon Lazer LASİK
Miyop, hipermetrop tedavisinde en çok yapılan ameliyat türüdür.Bu yöntem, son 1 yıl içinde gözlük ya da lens dereceleri 0.50 dereceden fazla değişmemiş, eksi 14'e kadar miyop, eksi 6'ya kadar astigmat, artı 6'ya kadar hipermetrop olanlara uygulanıyor. Lasik ameliyatıyla gözün önündeki saydam tabakaolan kornea belli bir oranda kaldırılarak içeri lazer yapılıyor. 25-30 saniye süreyle lazer ışını gönderildikten sonra kapakçık tekrar kapatılıyor. Dikiş koymadan, göz bandajlamadan operasyon tamamlanıyor. İNTRALASE LASİK
Miyop, hipermetrop ve astigmat gibi göz hastalıklarının tedavisinde yeni uygulamalardan biri. Intralase'in en önemli özelliği ameliyatın bilgisayar kontrolünde ve kişiye özel programlanan bir tedavi olması. Doktor hatasını sıfıra indiren bu yöntemle önce kornea dokusundan ince bir tabaka (flep) bilgisayar kontrolünde kaldırılıyor, daha sonra da yatak dokuya lazer yapılarak kornea şekillendiriliyor. Kuru göz oluşumunda daha az risk taşıyan bu yöntem, korneası çok dik ya da düz, göz kapak aralığı çok dar hastalarda sorunsuz, kontrollü flep oluşturmayı sağlıyor. Ameliyat süresi yaklaşık 5 dakika olan interlasik, korneasının kesilmesinden korkan hastalarda, korneası çok düz ve çok yüksek astigmatizması olanlarda tercih ediliyor. WAVEFRONT
Gözün yapısı ve görme gücü tıpkı parmak izi gibi kişiye göre farklılıklar gösterir. Örneğin 3 derece miyop olan herkesin gözü aynı özellikleri taşımadığı gibi görme kusuru da farklı gelişebilir. Dolayısıyla herkese aynı tedavi uygulanamaz. İşte wavefront adlı bir lazer tekniği bu noktada devreye giriyor. Bu yöntemde lazer cihazı, kişinin göz yapısına özel lazer ışınları programlıyor. Wavefront yöntemiyle miyop, hipermetrop, astigmat gibi göz kusurlarının dışında yüksek seviyeli kusurlar da düzeltilebiliyor. Kişinin normal yaşantısı içinde fark etmediği sorunlar bile tespit edilebiliyor. Wavefront özellikle karanlıkta göz bebeği normalden büyük, gece görme problemi olanlarda kullanılıyor. Ayrıca pilot, kaptan gibi görme keskinliğinin en üst düzeyde olması gerekenlere, daha önce lazer ameliyatı olup başarı sağlanamayanlara uygulanıyor. Epi-Lasik: Yeni yöntemlerden biri. İnce kornea nedeniyle lasik ameliyatı yapılamayan 6 dereceye kadar miyop hastalara uygulanıyor. Ameliyat damla anestezisi ile yapılıyor.

Yağ Lazer: Katarakt ameliyatından sonra merceğin yerleştirildiği zardaki koyulaşmayı açmak ve bazı göz tansiyon tiplerini tedavi etmek için kullanılıyor.

Argon Lazer: Şeker hastalığına (diyabet) bağlı kanamaları engellemek için uygulanıyor. 1-YÜKSEK GÜÇTEKİ LAZERLER

Bu lazerler dokuları kesmek, çıkarmak ve kanı pıhtılaştırmak gibi işlemlerde kullanılır.
Çok temiz ve kanamasız ameliyat yapabilen bu tür lazerler, hastalıklı dokuları sağlıklı dokulara zarar vermeden, ortadan kaldırabilmemize olanak sağlarlar. Bu lazerlerin güçleri 0.5 watt üzerindedir. 2- DÜŞÜK GÜÇTEKİ LAZERLER
Güçleri miliwatt ile ifade edilen Düşük Güçlü Lazerler hücre ve dokuların çalışmasını uyarma ve düzenleme amacıyla kullanılmaktadır. Bu lazerlerin güçleri 0.1mw ile 500mw arasındadır. LASİK
Miyop, hipermetrop tedavisinde en çok yapılan ameliyat türüdür. Bu yöntem, son 1 yıl içinde gözlük ya da lens dereceleri 0.50 dereceden fazla değişmemiş, eksi 14'e kadar miyop, eksi 6'ya kadar astigmat, artı 6'ya kadar hipermetrop olanlara uygulanıyor. Lasik ameliyatıyla gözün önündeki saydam tabakaolan kornea belli bir oranda kaldırılarak içeri lazer yapılıyor. 25-30 saniye süreyle lazer ışını gönderildikten sonra kapakçık tekrar kapatılıyor. Dikiş koymadan, göz bandajlamadan operasyon tamamlanıyor.
Full transcript