Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

DÜNYADA NÜFUSUN ALANSAL DAĞILIŞI

No description
by

murat gültekin

on 10 December 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of DÜNYADA NÜFUSUN ALANSAL DAĞILIŞI

DÜNYADA NÜFUSUN ALANSAL DAĞILIŞI
NÜFUSUN DAĞILIŞINI ETKİLEYEN FAKTÖRLER
DOĞAL FAKTÖRLER
İklim ve Bitki örtüsü
Yer şekilleri
Toprak özellikleri
Su kaynakları
Yeraltı zenginlikleri
BEŞERİ FAKTÖRLER
Sanayi ve Ticaret
Tarım
Madencilik
Turizm
Ulaşım
DÜNYADA YOGUN NÜFUSLU YERLER VE NEDENLERİ
BATI AVRUPA
Sanayi devriminin burada başlaması iş imkanlarının artırmış ve hızlı bir kentleşme süreci yaşanmıştır.Kentler hızla göç almış ve nüfus artmıştır.Günümüzde batı avrupada dğum oranı az olduğu halde dışarıdan aldığı göçlerle nüfusunu artırmaktadır.
DOGU VE GÜNEY DOGU ASYA
Muson ikliminden dolayı yazları sıcak ve bol yağışlı geçen bir bölgedir. Ayrıca burada yer alan büyük akarsuların beslediği verimli alüvyol toprakların varlığı, çok eski dönemden beri piriç ve çay tarımını imkan sağlamış, bu da nüfuslanmayı artırmıştır.
KUZEY AMERIKANIN DOGU KIYLARI
Kuzey amerikanın doğu kıyıları, bu kıtaya göç eden avrupalıların ilk yerleşme alanlarını oluşturur. Bölgede iklimin ılıman olması, yer yüzü şekillerinin sade olması verimli tarım alanlarının varlığı nüfuslanmayı artırmıştır. Ayrıca son yüzyılda bölgede ticaret, sanayi, madencilik, bankacılık ve turizmin son drece gelişmesi iş imkanlarını artırmış, bu da nüfus yoğunluğunu artırmıştır.
KUZEY AMERIKANIN BATI KIYILARI
Kaliforniya kıyıları yoğun nüfusludur. Özellikle akarsu boylarında nüfus fazladır. San Fransisco ve Los Angeles gibi kentler yoğun nüfusa sahiptir.
AFRIKA'DA NIL NEHRI HAVZASI
Nil nehrinin aşağı havzası yoğun nüfusludur. Buralarda tarım alanları sulanabildiğinden verim yüksektir. Bu da nüfus yoğunluğunu artırmaktadır.
DÜNYA'DA SEYREK NÜFUSLU
YERLER VE NEDENLERİ

HIMALAYA DAGLARI
Himalaya dağları, Kayalık ve And dağları 3. jeolojik zamanda oluşmuş, yüksek engebeli kıvrım dağlarıdır. Bu alanlar çok engebeli olduğundan tarım ve yerleşim alanları çok sınırlıdır. Bu da nüfusun seyrek olmasına yol açar.
KUTUP BÖLGELERİ
Başta güney yarım kürede antartika olmak üzere, K.yarım kürede gröndland, Kanada'nın kuzeyi gibi yerler kutup ikliminin etkili olduğu yerlerdir. Bu alanlar çoğunlukla buzullarla kaplıdır. yıl boyunca scaklık 0 derecenin altında olup yaşam koşulları elverişsizdir.
TROPIKAL ÇÖLLER
Her iki yarım kürede 30. enlemlerinde alçalıcı hava hareketlerini etkili olduğu yerlerde kuraklık oluşmuş, çölleşme gerçekleşmiştir. Bu alanlar, nem oranın ve yağış miktarının çok az olduğu yerlerdir.
KARASAL ÇÖLLER
Orta asya gibi denizden çok uzak, denizin etkisine kapalı yerlerde oluşan çöllerdir. Orta asyada kızıl kum, kara kum, taklamakan çölü,ABD'de Arizona çölü nüfusun seyrek olduğu karasal çöl bölgeleridir. Bu alanlar dünya'nın en seyrek nüfuslu yerlerindendir.
AMOZON ORMANLARI
Ekvatoral bölgedeki yağmur ormanları da nüfusun seyrek olduğu yerlerdir. bu alanları G.yarım kürede Amazon havzası, Orta Afrika da Kongo havzası oluşturmaktadır. Buralara sıcaklığın yüksek, nem oranının fazla, orman ve bataklıkların yaygın olması tarımı ve yerleşmeyi sınırlamaktadır. Bu gibi yerlerde nüfus yüksek yerlerde yoğunlaşmıştır.
Full transcript