Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Su Neden Buzdan Daha Yoğundur ?

No description
by

TC Büşra Kaya

on 2 April 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Su Neden Buzdan Daha Yoğundur ?

Su Neden Buzdan Daha Yoğundur ?
Katı tanecikleri arasındaki çekim kuvvetleri, aynı maddenin sıvı ve gaz fazında iken tanecikleri arasındaki çekim kuvvetlerinden daha fazladır. Katı halin en önemli özelliği düzenli yapıya sahip olmasıdır.Katılarda tanecikler, bir arada kristal adı verilen belirli geometrik yapıları oluşturur. Sıvı tanecikleri ise katılara göre daha hareketlidir. Bu nedenle bir katı madde eritildiğinde hacmi genellikle büyür. Hacmi büyüdüğü için de genel olarak yoğunluğu azalır. Yani normalde katılar sıvılardan daha yoğundur.
Yani, buzdaki hidrojen bağları su moleküllerini oldukça seyrek tutarlar. Sıvı sudaki su molekülleri buzdakilerden daha sıkı istiflenmiştir. Bu nedenle sıvı su buzdan daha yoğundur. Sıvı yaklaşık +4 derecede maksimum yoğunluğa ulaşır. Bu sıcaklığın üstünde , su normal davranışına döner. Yoğunluk , sıcaklıkla düşer. Suyun üstten aşağıya doğru donmasının nedeni budur. Suyun sıcaklığı +4 derecenin altına düştüğünde , bu yoğun su dibe batar ve yüzeyde kalan soğuk su donar .
PEKİ BU NE DEMEK ?
Hidrojen bağı, bir molekülde oksijen, azot veya flor gibi elektronegatif bir atoma bağlı hidrojenin kısmi artı yükle yüklenmesi sonucu, başka veya aynı moleküldeki elektonegatif atom ile yaptığı kuvvetli bağdır.
Van der waals kuvvetinden güçlü olmasına karşın, tipik hidrojen bağı iyonik bağ ve kovalent bağdan daha güçsüzdür. Hidrojen bağı ismi, bağın bir hidrojen atomunu kapsamasından gelir. Genelde bağ, hidrojenin flor, oksijen ve azot gibi elektronegatifliği yüksek atomlarla yapmış olduğu kuvvetli bir etkileşim türüdür.(Sadece F,O,N ile H atomu arasında oluşabilir)
Eğer hidrojen bağı atomu iki atom arasında ortak kullanılıyor ise meydana gelen iki molekül arasındaki zayıf bir bağdır.
Hidrojen bağları genellikle oksijen ve azot gibi negatif elektrik yüklü atomlarla diğer bir negatif yüklü atomlara kovalent olarak bağlanmış hidrojen atomları arasında oluşan bağlardır.
Dipol dipol etkileşmesinin kimyadaki en bariz örneğini teşkil eder.
Hidrojen Bağı Van der Waals bağından güçlüdür , molekülleri arasında daha güçlü etkileşim olan maddenin kaynama noktası daha yüksektir.Bu yüzden hidrojen bağı içeren maddelerin erime - kaynama noktaları Van der Waals bağı içeren maddelere göre daha yüksektir.İki farklı molekül birbirleriyle hidrojen bağı oluşturabilir.
Hidrojen Bağları
Şekil a : Polar su molekülü.
Şekil b :H- bağlanması sıvı içinde H2O molekülleri arasında kuvvetli çekimler oluşturur.
Şekil c :Buzda her su molekülü 4 hidrojen bağı ile düzgün dörtyüzlü etrafında tutulur.
SU VE BUZDAKİ HİDROJEN BAĞLARI
Suyun hacmi, bilinen tüm sıvıların aksine, belirli bir sıcaklığa (+4 °C'ye) düşene kadar azalır, daha sonra tekrar artmaya başlar.Donduğunda ise hacmi sıvı hale göre daha fazladır. Bu nedenle suyun katı hali, sıvı halinden daha hafiftir. Bu yüzden buz, suyun dibine batmayıp su üstünde yüzer. Standart atmosferik basınçtaki su, en yoğun halini 3.98 °C'de alır. Hemen hemen tüm maddeler için katı form sıvı formdan daha yoğundur. Fakat sadece düşük sıcaklıklarda oluşabilen bu katı faz ,hidrojen bağları arasındaki geometriden dolayı , sıvı haldeki su kadar yoğun değildir.
Donan suyun hacmi %8 oranında artar. (Buzluğa su şişesi koyanların üzülerek gözlediği gibi)
AMA SUYUN ÜZERİNE BUZ KOYARSANIZ , BUZ BATMAZ,YÜZER!
BUZ NEDEN SUDA YÜZER?
Aynı Zamanda Hidrojen Bağları Canlılık İçin
Çok Önemlidir !
Standart atmosferik basınçtaki su, en yoğun halini 3.98 °C'de alır ve aşağı hareket eder, daha fazla soğuması halinde yoğunluğu azalır ve yukarı doğru yükselir. Bu dönüşüm, derindeki suyun, derinde olmayan sudan daha sıcak kalmasına sebep olur, bu yüzden suyun büyük miktardaki alt bölümü 4 °C civarında sabit kalırken, buz öncelikle yüzeyde oluşmaya başlar ve daha sonra aşağı yayılır. Bu etkiden dolayı, göllerin yüzeyi buz ile kaplanır.Bu yüzden buz, suyun dibine batmayıp su üstünde yüzer. Suyun bu özelliği yaşamın kış aylarında ya da her zaman soğuk olan bölgelerde sudaki yaşamın devam etmesine olanak tanır. Deniz, nehir ve göllerin üst kısmı donar, buz üst kısımda kaldığı için su içindeki canlılar yaşamlarını sürdürmeye devam edebilirler. Aynı zamanda bir buzul çağı yaşamamızı da önler.
Full transcript