Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

İLK ÇAĞ MEDENİYETLERİ

UZAKDOĞU
by

Semra Özkoru

on 12 December 2012

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of İLK ÇAĞ MEDENİYETLERİ

HİNT MEDENİYETİ ÇİN MEDENİYETİ Hindistan verimli topraklara sahip olduğu için tarih boyu istilaya uğramıştır. Çin Sarıırmak Gökırmak çevresinde kurulmuş bir medeniyettir. İndus ve Ganj nehirleri çevresinde kurulmuş verimli topraklara sahip bir medeniyettir. Buraya MÖ. 2000 lerde göç eden Ari kökenli bir topluluk kalabalık olan yerli halkı daha kolay yönetebilmek için mesleklere göre sınıflara böldüler. Dünyanın en ağır sınıf ayrımı olan bu sistem "Kast Sistemi" olarak bilinir. KAST SİSTEMİ:
Brahmanlar ( Din Adamları)
Kşatriyalar ( Hükümdar ailesi ve
Vaysiyalar (Tüccar, esnaf ve çiftçiler)
Südralar: (işçiler) Paryalar ise kast sistemi dışında herhangi bir
sınıfa bile dahil olmayan kesimdir. Hindistanda kast sistemine karşı olarak budizm doğmuş ancak daha çok Çin'de yaygınlık göstermiştir. Ancak bu kültürün oluşmasında Türklerin ve Moğollarında büyük katkısı olmuştur. Başlangıçta çok tanrılı dine inanan Çinliler daha sonra Lao-çe , Konfiçyüs ve Tao dinlerine inanmışlardır.Çin dışında doğan Mani ve Buda dinleri de halk arasında kabul görmüştür. Çin Uygarlığının kağıt matbaa barut ve pusula gibi buluşları Ortaçağ'dan itibaren Önasya ve Avrupa üzerinde etkili olmuştur. Çin'den Avrupa'ya kadar uzanan İpek yolu xvı. yüzyılın ortalarına kadar önemini korumuştur.
Toplumlar arası ortak değerler düzeyine yükselmiş olan anlayış, davranış ve yaşama araçlarının tamamına medeniyet adı verilir.
Yeryüzünde coğrafi şartlara bağlı olarak ırk, din, dil, yaşam tarzı, bakımından birbirinden farklı medeniyetler doğmuş ve gelişmiştir. MEDENİYETLERİN DOĞUŞU · Buzul devirlerin sona ermesi
· İklim koşullarının düzelmesi
· Ateşin bulunması
· Verimli tarım alanları
· Yerleşik hayata geçiş
· Önemli su kaynakları
· Farklı toplumları etkisi
· Yer şekilleri
· Korunaklı limanlar gibi
etmenler etkili olmuştur. Medeniyetlerin ortaya çıkmasında;
1. Kuzey Afrika’da (Mısır)
2. Anadolu Yarımadasında (Akdeniz Uygarlıkları)
3. Asya Kıtasında (Hindistan, Çin, Mezopotamya)
4. Orta Amerika’da (Aztek, Maya)
5. Güney Amerika’da (İnka)kurulmuştur.

Bu uygarlıklar verimli tarım alanlarının ortasında ulaşım bakımından elverişli pazar yerleri olarak ortaya çıkmışlardır. Birçoğunun kurulumunda temel geçim kaynağı tarımsal faaliyetler olduğu için önemli su kaynaklarının(akarsular) etkisi vardır.
Bu akarsular;
Asya kıtasında İndus, Ganj, Brahmaputra, Gökırmak, Sarıırmak, Mekong, Asi, Büyük Menderes, Küçük Menderes, Bakırçay, Gediz, Fırat ve Dicle nehirleridir.Afrika kıtasında Nil Nehridir. İlk medeniyetler; Hindistan racalık adı verilen prensliklerle yönetilmiştir. Hinduizm, Brahmanizm, Taoizm, Konfiçyüsçülük maniheizm dinleri yayılmış şu anda ise Budizm, hristiyanlık, müslümanlık gibi dinlerde yaygındır. Gaznelilerin Hindistan'a düzenlediği seferler sonrasında islamiyet yayılarak kast sistemi çözülmeye başlamıştır.
Full transcript