Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Wycieczka po stadionach europejskich

No description
by

Oliwia Jasińska

on 21 January 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Wycieczka po stadionach europejskich

Amsterdam Arena
Amsterdam jest to największe miasto Holandii. Położony nad rzeką Amstel, IJ i licznymi kanałami – trzy największe w kształcie półksiężyców usytuowane niemalże równolegle do siebie to – Herengracht (położony najbardziej centralnie), Keizersgracht i Prinsengracht. Z nimi łączą się promieniście mniejsze kanały tworząc sieć wodną dzielącą miasto na liczne wyspy, dlatego Amsterdam nazywany jest często Wenecją Północy. Amsterdam położony jest częściowo poniżej poziomu morza, jest największym miastem Holandii, dużym ośrodkiem przemysłowym, drugim po Rotterdamie – portem handlowym Holandii
Camp Nou w Barcelonie
Barcelona jest to miasto w północno-wschodniej Hiszpanii, nad Morzem Śródziemnym, stolica prowincji o tej samej nazwie oraz wspólnoty autonomicznej Katalonii. Drugie co do wielkości miasto Hiszpanii. Barcelona zajmuje 100,4 km² i liczy 1 621 537 mieszkańców. Aglomeracja Barcelony liczy 3 774 000 mieszkańców. W 1992 r. miasto było gospodarzem letnich igrzysk olimpijskich.
Allianz Arena w Monachium
Monachium to miasto na prawach powiatu w południowych Niemczech, stolica kraju związkowego Bawaria. Monachium położone jest na Wyżynie Bawarskiej, nad rzeką Izarą. Mieszka tam około 1,378 miliona ludzi.
Signal Iduna Park w Dortmundzie
Dortmund to miasto na prawach powiatu położone w zachodniej części Niemiec, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w rejencji Arnsberg, w Zagłębiu Ruhry.
Dortmund to znaczący ośrodek przemysłowy. Wydobycie węgla kamiennego, hutnictwo żelaza. Przemysł maszynowy (maszyny górnicze, hutnicze, części okrętowe, elementy mostów), metalowy, elektrotechniczny, elektroniczny, spożywczy.
Signal Iduna Park to stadion piłkarski w Dortmundzie, na którym rozgrywane są mecze klubu piłkarskiego Borussia Dortmund. Jest siódmym co do wielkości stadionem w Europie.Historia Westfalenstadion (pol. Stadion Westfalii) sięga 1965, kiedy to po raz pierwszy zaplanowano budowę nowego stadionu dla Borussii. Obiekt stworzony na potrzeby mistrzostw świata w 1974 stał się jednym z najsłynniejszych stadionów świata, dziś kojarzy się głównie z żywiołowo reagującą widownią kibicującą Borussii Dortmund. Budowa stadionu została sfinansowana przez władze miasta Dortmund. Obiekt, który początkowo mieścił 54 tysiące osób był kilkakrotnie rozbudowywany. Po raz pierwszy w 1992 stadion dotknęła generalna przebudowa. Związana ona była z nowymi wymogami UEFA dotyczącymi ilości miejsc siedzących, pojemność stadionu ograniczyła się do 48 tysięcy. Już w połowie lat 90. podjęto decyzję o rozbudowie Westfalenstadion. W 1999 skończono przebudowę i stadion mógł pomieścić 69 tysięcy widzów. Na potrzeby mistrzostw świata z 2006 stadion po raz kolejny został powiększony do 83 tysięcy miejsc. Obecnie jest to największy stadion w Niemczech.
Stadion Allianz Arena został oddany do użytku w 2005 roku, wybudowany specjalnie na rozgrywane w 2006 roku w Niemczech Mistrzostwa Świata w piłce nożnej. Jeden z najnowocześniejszych i najbardziej charakterystycznych stadionów w Europie, mieszczący na swych trybunach 69 901 osób. Rozgrywane są na nim mecze reprezentacji narodowej Niemiec oraz drużyn niemieckiej Bundesligi- FC Bayern Monachium oraz TSV 1860 .
Stadion posiada m.in. sale konferencyjne, sklepy dla kibiców, restauracje, kawiarnie, żłobki. Samo wejście na teren stadionu jest bezpłatne jednakże za zwiedzanie murawy czy szatni trzeba zapłacić okołu 8€
Camp Nou to największy czynny stadion w Europie i jeden z największych stadionów na świecie oddany do użytku w 1957 r. , mieszczący na swych trybunach aż 98 772 osoby. Sklasyfikowany przez Europejską Federację Piłkarską UEFA na 5 gwiazdek, co świadczy o tym, że spełnia wszystkie najwyższe standardy konstrukcyjne. Arena, na której rozgrywa mecze jedna z najsłynniejszych i najbardziej utytuowanych drużyn piłkarskich świata- FC Barcelona. Ponadto rozgrywane są tam mecze reprezentacji Hiszpanii i Katalonii.
Amsterdam ArenA, jeden z najnowocześniejszych stadionów sportowych świata w Amsterdamie w Holandii. Jego budowa rozpoczęła się 14 kwietnia 1993 roku, a została ukończona 3 lata później, 10 marca 1996. Stadion kosztował 250 milionów guldenów. Materiały zużyte na budowę to: 4000 ton stali i 70 000 m³ betonu, stadion zajmuje powierzchnie 35 000 m². Jego wysokość wynosi 75 m, długość 235 m, a szerokość 180 m. Pierwszy mecz na Amsterdam ArenA został rozegrany 14 kwietnia 1996 pomiędzy Ajaxem Amsterdam a włoskim A.C. Milan. Na co dzień rozgrywa tutaj swoje mecze drużyna Ajaxu, stadion jest również miejscem najważniejszych meczów reprezentacji Holandii. W 2000 r. był jedną z głównych aren piłkarskich mistrzostw Europy.
Manchester Old Trafford
Manchester – miasto (city) w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie metropolitalnym Greater Manchester. W sensie formalnym stanowi samodzielny dystrykt metropolitalny.
Manchester jest położony u podnóża Gór Pennińskich, nad rzeką Irwell. Jest to jeden z najważniejszych ośrodków przemysłowych Anglii. Ważne centrum życia kulturalnego i naukowego.
Liczba mieszkańców: 486 tys.
Old Trafford – stadion Manchesteru United, zwyczajowo nazwany Teatrem Marzeń. Dzielnica Manchesteru, w której położony jest stadion i od której wzięła się jego nazwa, znajduje się na zachód od centrum miasta. Stadion powstał w 1910 roku za gigantyczną wówczas sumę 120 tysięcy funtów. Ze względu na bliskie sąsiedztwo Kanału Manchesterskiego stadion został zbombardowany podczas II wojny światowej. Jedyną zachowaną oryginalną częścią przedwojennego Old Trafford są mury tunelu między ławkami rezerwowych, którym niegdyś piłkarze wychodzili na mecz.
Boisko ma 106 metrów długości i 65 metrów szerokości, trawa zaś, o nazwie Kentucky Blue, została sprowadzona ze Stanów Zjednoczonych. Ostatni remont został ukończony latem 2006 roku. Rozbudowano trybuny znajdujące się w narożnikach boiska, tak by sięgały one na wysokość trzeciego piętra miejsc przeznaczonych dla widowni. Po przebudowie limit 68 tysięcy miejsc został zwiększony do 76300 widzów.
Liverpool Anfield Road
Liverpool – miasto położone na zachodnim wybrzeżu północnej Anglii, ok. 340 km od Londynu, na północnym brzegu estuarium rzeki Mersey. Siedziba hrabstwa Merseyside. Liczy ok. 445 tysięcy mieszkańców.
Jest drugim po Londynie ośrodkiem portowym Wielkiej Brytanii i jednym z najważniejszych takich ośrodków w historii (dzięki handlowi niewolnikami, a także handlowi i komunikacji pasażerskiej z Ameryką). Jest ośrodkiem przemysłowym, kulturalnym i naukowym. Z Liverpoolem kojarzy się zespół The Beatles, który w tym mieście powstał i występował w klubie The Cavern.
Anfield – stadion użytkowany przez Liverpool. Zbudowany został w 1884 r. i początkowo wykorzystywany był przez Everton F.C. W 1892 r. w wyniku sporu, Everton przeniósł się na Goodison Park, zaś na Anfield rozgrywa swoje mecze od tego czasu Liverpool. Obiekt może pomieścić 45 362 widzów
Stadio Giuseppe Meazza San Siro w Mediolanie
Mediolan to miasto i gmina w północnych Włoszech, stolica prowincji Mediolan i regionu Lombardia. Położone na północno-zachodnim skraju Niziny Padańskiej pomiędzy rzekami Ticino, Adda, Po i Alpami. Mediolan położony jest na wysokości 122 m n.p.m. Drugie co do wielkości po Rzymie miasto Włoch. Według danych na koniec 2005 roku gminę zamieszkuje 1 308 735 osób, 7191 os./km². Zajmuje powierzchnię 182 km².
Znajduje się tu siedem uniwersytetów (Statale, Biccoca, Iulm, Bocconi, Cattolica, Politecnico) (m.in. założone w latach 1863, 1920 i 1924) i inne uczelnie, Akademia Literatury, instytuty naukowe.
Mediolan jest bardzo ważnym ośrodkiem międzynarodowej turystyki. W Mediolanie znajduje się największe studio telewizyjne w Europie.
San Siro to arena piłkarska oddana do użytku w 1926 roku, na której rozgrywane są mecze dwóch czołowych drużyn ligi włoskiej- Interu Mediolan oraz AC Milan. Jeden z największych stadionów w Europie, na którego trybunach może zasiąść nawet 85 000 widzów. San Siro spełnia wszystkie najwyższe standardy, przez co został oceniony przez UEFA na 5 gwiazdek.Na terenie stadionu znajduje się muzeum poświęcone Milanowi oraz Interowi, w którym znajdują się trofea, koszulki, buty. Zwiedzanie stadionu jest możliwe codziennie, za wyjątkiem dnia meczu. Wstęp kosztuje 12 € i zawiera zwiedzanie stadionu z przewodnikiem oprowadzającym w języku włoskim, angielskim, niemieckim, francuskim.
Na tym zakończylibyśmy naszą krótką, ale jakże ciekawą wycieczkę po Europie. Zachęcam do zapoznania się z innym ciekawymi miejscami znajdującymi się w tych krajach. Dziękuję za uwagę.
Zapraszam na wspólną wycieczkę po krajach europejskich, która ma tytuł "Poznajmy najpiękniejsze stadiony piłkarskie".
Full transcript