Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Matematikaflevering

Lavet af Signe Thomsen, Johanne Larsen og Kirstine Grotkjær
by

Kirstine Grotkjær

on 14 November 2012

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Matematikaflevering

Lavet af Signe, Johanne og Kirstine Matematikaflevering Opgave 1.1 Opgave 1.2 Det uddannede personale kan deles i 3 grupper:
5 læger
14 sygeplejersker
Resten har forskellige andre uddannelser.
Hvor mange personer er der med forskellige andre uddannelser? Opgave 1.3 Hvor stor en del udgør sygeplejerskerne af det samlede personale? I sundhedsvæsnet i Sisimiut er det samlede personale 70 personer, heraf er 55 uddannede.
Hvor mange personer er ikke uddannede? Opgave 2.1 Hvilket år var der flest sengedage? Opgave 2.2 Hvor mange sengedage var der i alt fra år 2000 til og med 2006? 2514 + 2823 + 2764 + 2639 + 2088 + 2953 + 2586 = 18367 Opgave 2.3 Hvor mange sengedage er der i gennemsnit pr. indlæggelse? 18367 / 6100 = 3 70 - 55 = 15 14 + 5 = 19
55 - 19 = 36 14 / 70 * 100 = 20 2005 Opgave 3.1 Tegn bordet i målestoksforholdet 1:25. 100 / 25 = 4
50 / 25 = 2 2 cm 4 cm Opgave 3.2 Der er femten personer, der ikke har en uddannelse. Der er 36 personer, der har forskellige andre uddannelser. Sygeplejerskerne udgør 20% af det samlede personale. Der var flest sengedage i 2005. Der var i alt 18367 sengedage fra 2000 til og med 2006. Der var i gennemsnit 3 sengedage pr. indlæggelse. Altså skal den være 4 cm i målestoksforholdet 1:25. 100 * 3,14 * 0,5 * 4 = 628 Hvor lang er omkredsen af bordpladen i virkeligheden? Omkredsen af bordpladen er 628 cm i virkeligheden. 100 * 100 + (50 * 50) * 3,14 / 2 * 4 = 16280 Opgave 3.3 Beregn arealet af bordpladen i virkeligheden. Bordpladens areal er 16280 cm² i virkeligheden. Opgave 3.4 Beregn rumfanget af bordpladen. 16280 * 3 = 48840 Bordpladens rumfang er 48840 cm³. Opgave 3.5 Hvor meget vejer bordpladen? 0,7 * 48840 = 34188 Bordpladen vejer 34188 gram. Opgave 4.1 Turen gennem byen er 2 km. Lufthavnsvejen er 5 km. En lufthavnstur går fra sygehus til lufthavn og tilbage igen.
Hvor lang er en lufthavnstur? 2 + 5 + 5 +2 = 14 En lufthavnstur er 14 km lang. Opgave 4.2 En dag kører ambulancen 140 km.
Hvor mange lufthavnsture kan de køre på den dag, når de ikke kører andre ture? 140 / 14 = 10 Ambulancen kan køre 10 ture på 140 km. Opgave 4.3 Farten gennem byen er 40 km/t. Farten på lufthavnsvejen er 60 km/t.
Hvor lang tid tager en lufthavnstur? 2 / 40 = 1 / 20 = 60 / 20 = 3 min
5 / 60 = 1 / 12 = 60 / 12 = 5 min
t = 3 + 5 + 5 +3 = 16 min Lufthavnsturen tager 16 minutter i alt. Opgave 4.4 Hvor mange timer og minutter skal ambulancen køre den dag? 10 * 16 = 160 min = 2 t 40 min Ambulancen kører i 2 timer og 40 minutter den dag. Opgave 4.5 Vis ved beregning hvor langt fra sygehuset de to biler mødes. y = 3x; y = -1,2x + 8,4
3x = -1,2x + 8,4
3x + 1,2x = 1,2x -1,2x + 8,4
4,2x = 8,4
x = 8,4 /4,2 = 2 De to biler mødes 2 km fra sygehuset. Opgave 5.1 50 * 0,5 = 25 V = 1 / 3 * h * r² * pi
r² = (V * 3 / (h * pi))
kv.rod (r²) = r = kv.rod (V * 3 / (h * pi))
kv.rod (1526,04 * 3 / (18 * 3,14)) = 9 Opgave 5.2 Beregn højden af en hylde i centimeter. a² + b² = c²
a² + 12² = 13²
a² + 144 = 169
kv.rod (a²) = kv.rod (25)
a = 5
h = 5 cm Der er 25 liter blod efter, at 50 mennesker er blevet tappet. Opgave 5.3 Beregn centrifugens pris i danske kroner. Hvor mange liter blod er der efter, at 50 mennesker er blevet tappet? 1735 USD * 5,1 = 8848,5 DKK Opgave 5.4 300,25 + 101,00 = 401,25 DKK Udregn portoen for pakken. Grundpris plus tillægsprisen er lig med portoen. Opgave 5.5 Beregn radius af centrifugeskålen. Radius er 9 cm. Opgave 6.1 Hvor stor var stigningen af driftsudgifterne i kr. fra 2001-2006? (899 – 776) / 776 * 100 = 15,85% Opgave 6.2 Hvor stor var driftsudgifterne
i 2007? 899 * (100% + 3%) =
899 * (1,00 + 0,03) = 926 Driftsudgifter var på 926 mio. i 2007. Opgave 6.3 100% = 1,00
3% = 0,03
2007 = 899 * (1,00 + 0,03) = 925,97 mio.
2008 = 925,97 * 1,03 = 953,7491 mio.
2009 = 982,361573 mio.
2010 = 1,011832420 mia. Hvor store vil driftsudgifterne være i 2010, hvis stigningsprocenten fortsat er 3% pr. år? Opgave 6.4 Hvilket år overstiger driftsudgifterne 1300000000 kr.? 1,01132420 * (1,00+0,03)^9 =>
2019 = 1,32 mia. I 2019 overstiger driftsudgifterne 1,3 mia. TAK FORDI
I KIGGEDE
MED! DENNE AFLEVERING ER LAVET AF JOHANNE LARSEN, SIGNE THOMSEN OG KIRSTINE GROTKJÆR Centrifugens pris er 8848,5 danske kroner. Stigningen var på 15,85% fra 2001 til 2006. Driftsudgifterne ville være på 1 mia. i 2010, hvis stigningsprocessen fortsatte med 3% pr. år.
Full transcript