Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Bankacılık

mmm
by

Tuğçe Yavuz

on 21 December 2012

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Bankacılık

BANKACILIK Bankacılığın Tanımı Dünyada Bankacılığın Gelişimi Türkiye'de Bankacılığın Gelişimi Banka, sermaye,para ve kredi üzerine her çeşit işlemleri yapan ve düzenleyen özel ve tüzel kişilerin devletin ve işletmelerin bu alandaki her çeşit ihtiyaçlarını karşılamak üzere çalışan iktisadi bir kuruluştur Banka Hizmet ve Pazarlaması Ekonomik hayatın vazgeçilmez unsurlarından biri olan bankalar,diğer işletmelerde olduğu gibi üretim ve pazarlama faaliyetlerinde bulunurlar.
Temel fonksiyonları,vadesiz mevduat kabul etmek olan ve bu yolla elde edilen kaynakları kısa vadeli ticari kullanımcılara aktarma şeklinde olmuştur. İlk ticari belgelerinin mezopotamya da kullanıldığı bilinmektedir.
Halkın tapınaklara ve ilahlara armağan ettiği maddeler kredi sisteminin kaynağını oluşturur.
Romada önceleri para değiştirmesi şeklinde başlayan bankerlik daha sonra mevduat kabulü,kredi işlemleri ve poliçe alım satımıyla gelişmiştir.
Günümüz bankacılığı 1157'de Venedik Bankasının kurulmasıyla başlamıştır. Ekonominin dışa açık,dışa borçlu ve bagımlı hale gelmesi bankacılığın oluşması ve gelişmesini etkilemiştir.
1839 Tanzimat Dönemi başlarına kadar geçen dönemde Osmanlı Devletinde bankacılık faaliyetlerine ratlanılmamaktadır.
İlk Banka 1847'de İstanbul Bankası adıyla kurulmuştur.
Osmanlı Devletinde kurulmuş olan ilk ulusal sermayeli banka 1861 yılında kurulan Memleket Sandıklarıdır. 1908 yılından sonra gelişmeye başlayan Ulusal Bankacılık özellikle Birinci Dünya Savaşından sonra hız kazanmıştır.
Cumhuriyet döneminde bankacılığın geliştirilmesi adına İzmir İktisat Kongresinde kararlar alındı ve Türkiye İş Bankası kuruldu.(1924) 2000 ve 2001yıllarında yaşanan iki kriz sonrasında alınan tedbirler ile birlikte yeni bir yapıya kavuşuldu.İnternet bankacılığı İNTERNET BANKACILIĞI Ticari bankaların yüzünüde değiştirerek önceki tüm iletişim devrimlerinden çok daha hızlı gelişim göstermiştir.
Eloktronik ticaretin gelişmesiyle telefon bankacılığıda gelişme göstermiştir. Bireysel Bankacılık Finansal hizmet sektörünün en önemli kurumlarından olan bankaların temel fonksiyonları fon sağlama,fon kullanım ve hizmet işlemleridir. AKBANK ÖRNEĞİ 1948 yılında Adana da pamuk üreticilerine finansman sağlamak amacıyla kurulmuştur.
1983 yılında adı Sabancı Bank olarak değiştirilerek yurt dışında kurulan ilk Türk özel bankası olmuştur. Hisse senetleri %34 halka açıklık oranı ile İstanbul Menkul Kıymetler Borsasına Kotedir.
Akbankın 2011 yılında brüt karı 2.078 milyon TL dir.
Full transcript