Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Moskwa – stolica Rosji i największe miasto tego kraju. Jest

No description
by

Michał Grys

on 1 June 2016

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Moskwa – stolica Rosji i największe miasto tego kraju. Jest

Moskwa
Kreml moskiewski
Gród warowny na wzgórzu, po lewym brzegu rzeki Moskwy. Jego ogólna powierzchnia wynosi 28 hektarów. Jest to warownia z zabudowaniami książęcymi, cerkwiami i budynkami administracyjnymi.
Plac Czerwony

Pierwotnie plac Czerwony otaczała drewniana zabudowa, lecz z powodu niebezpieczeństwa pożaru usunięto ją na mocy edyktu Iwana III z 1493 roku. Nowo otwarte miejsce było nazywane "Pożar" lub "Wypalone", i służyło za największe z moskiewskich targowisk. Następnie było wykorzystywane do uroczystości publicznych, czasem też miały na nim miejsce koronacje rosyjskich carów. Bogatą historię placu Czerwonego uwiecznili w obrazach malarze, np. Wasili Surikow, Konstantin Juon, i inni.
Cmentarz Wagoński
Wstęp
Moskwa – stolica Rosji i największe miasto tego kraju. Jest także największym miastem Europy, liczącym 10,56 mln mieszkańców, przy czym cała aglomeracja liczy 14,6 mln mieszkańców (2007). Jeden z najważniejszych ośrodków politycznych, gospodarczych, kulturowych, religijnych, finansowych, edukacyjnych, komunikacyjnych oraz turystycznych Rosji.
Cerkiew Wasyla Błogosławionego
Kołomienskoje
Jeden z największych cmentarzy w Moskwie. Położony w płn.-zach. części miasta, opodal stacji Krasnopresnenskaja Zastawa - moskiewskiego metra; powierzchnia (2006) ok. 50 ha. Cmentarz załżony w 1771 w czasie epidemii dżumy.
Patriarsze Prudy – skwer w Moskwie, z dużym stawem pośrodku. Miejsce znane głównie z początku powieści Michaiła Bułhakowa "Mistrz i Małgorzata" (to tutaj Berlioz dowodził Iwanowi Bezdomnemu, że Jezus nie istniał). Znajduje się tu pomnik Iwana Kryłowa - bajkopisarza i satyryka oraz odlane z brązu płaskorzeźby przedstawiające wybrane sceny z jego bajek.
Patriarsze Prudy
Obecnie zespół muzealno-architektoniczny na obrzeżach Moskwy, a w przeszłości historyczna rezydencja rosyjskich carów i książąt.
Jej nazwa po raz pierwszy pojawiła się w latopisie z XIV wieku. W tymże wieku była uważana za główną rezydencję rosyjskiego cara Iwana III, a później także Iwana IV. Z okazji narodzin Iwana Groźnego została wzniesiona cerkiew Wniebowstąpienia Pańskiego – jeden z najlepszych przykładów architektury starorosyjskiej.
Inaczej Sobór Opieki Matki Bożej na Fosie – sobór w Moskwie, znajdujący się na Placu Czerwonym tuż obok Kremla. Zbudowana w latach 1555–1561 przez cara Iwana Groźnego miała upamiętniać zwycięstwo w wojnie z kazańskimi Tatarami i zdobycie ich stolicy – miasta Kazań.
Łubianka
Łubianka – potoczna nazwa siedziby FSB (dawniej KGB i NKWD), a niekiedy samej FSB odnosząca się również do więzienia śledczego znajdującego się kiedyś w podziemiach tego samego budynku w Moskwie. W czasie terroru stalinowskiego na Łubiance zamordowano wielu więźniów politycznych, w tym licznych Polaków. Do dziś w budynku znajdować ma się niewielki areszt śledczy.
Wzgórza Worobiowe
W dosłownym tłumaczeniu "Wróble Wzgórza" - to wzgórza na prawym brzegu rzeki Moskwy w Moskwie. Jest to jedna z najwyżej położonych części miasta (wysokości sięgają 220 metrów n.p.m.). Na wzgórzach zlokalizowany jest m.in. górujący nad miastem gmach główny Uniwersytetu Moskiewskiego. W latach 1924-1991 wzgórza nosiły nazwę Leninskije Gory.
Dziękuję za uwagę!

Prezentację wykonał:

Michał Grys Kl. Ia
Położenie
Moskwa leży w europejskiej części Federacji Rosyjskiej, w międzyrzeczu Oki i Wołgi nad rzeką Moskwą, która rozciąga się w granicach miasta na obszarze ok. 80 km.
Moskwa ciągnie się przez blisko 40 km z północy na południe i około 35 km ze wschodu na zachód. Moskiewski węzeł transportowy liczy 11 linii kolejowych, 3 porty rzeczne i 4 lotniska.
Full transcript