Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Архітектурний ансамбль площі Ринок у м. Львові

No description
by

Eva Stoner

on 28 November 2015

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Архітектурний ансамбль площі Ринок у м. Львові

Архітектурний ансамбль площі Ринок
у м. Львові

Ратуша
Будівля розташована у центрі пл. Ринок, масивний корпус має 4 симетричні фасади з класицистичним опорядженням. Квадратна в плані вежа належить до найпомітніших акцентів архітектурної панорами Львова – візуальних символів міста. Стиль можна вважати типовим для австрійських адмінбудівель 1830–1840-х рр. Ратуша є адміністративним центром міста, тут розміщена Львівська міська рада.
Кам'яниця Бандінеллі
Кам'яниця зведена на східній стороні площі Ринок, займає наріжну ділянку. Будинок відноситься до кращих зразків архітектури пізнього ренесансу у Львові. Його будівництво датується кінцем XVI ст. Нині - Львівський історичний музей.
Чорна кам'яниця
Будинок є пам'яткою житлової архітектури пізнього ренесансу. Його будівництво датується 1588–1589 рр. Є припущення, що кам'яницю будували архітектори Петро Барбон, Павло Римлянин. Тоді кам'яниця була двоповерховою. З 1596 р. будівля стала власністю купця та аптекаря Яна Лоренцовича, який відкрив тут одну з перших аптек у Львові. Тоді ж був добудований третій поверх за проектом архітектора Петра Красовського.
Будинок Корнякта
Будинок на пл. Ринок, 6 розташований на території Державного історико-архітектурного заповідника, в лінійній забудові східного боку ринкової площі. Будівля побудована у 1580 р. для багатого грецького купця Костянтина Корнякта на фундаментах двох давніх ґотичних кам'яниць.
Кам'яниця Бернатовичівська
Побудовано в кінці ХVІ ст. У ХVІІ ст. кам'яниця належала до багатої вірменської родини Бернатовичів. У ХІХ ст. капітально перебудована. Побудовано з цегли (фундаменти з кам'яних блоків), тинькована, чотириповерхова, в плані має характерний для ринкових кам'яниць витягнутий у глибину ділянки прямокутник з вузьким головним фасадом.
Палац Любомирських
Будівля палацу Любомирських, побудована на місці кількох давніх кам'яниць, є зразком архітектури магнатського палацу доби бароко, інкорпорованої в масив забудови площі Ринок.
Житловий будинок з торговими приміщеннями
Побудований у 1900 р. на кошти власника Леона Дікера (Leon Dickera) за проектом 1899 р. архітектора Міхала Фехтера (Michał Fechter) на місці колишньої Гайзлерівської кам'яниці. Ця кам'яниця належала місту і винаймалася різним наймачам з умовою постійного утримування одного приміщення для помешкання приїзджих сановників, а також стайні для десяти коней. У ХVІІ ст. функціонувала як готель.
Кам'яниця Алембеківська
Будинок на пл. Ринок, 13 побудований на початку ХVІІ ст. місці попередньої ґотичної кам'яниці ХVІ ст. Першим її власником був Ян Алембек (Jan Alеmbek), львівський аптекар та бургомістр, автор першого опису Львова (1618 р.). Відповідно тоді будівля називалася "Алембеківська кам'яниця".
Кам'яниця Ґуттетерівська
Будинок на пл. Ринок, 18, колишня шестивіконна Гуттетерівська кам'яниця побудована близько 1553 р. для краківського купця Єжи Ґуттетера (Jerzy Gutteter) як палацова. Вважається найстаршою кам'яницею на пл. Ринок.
Кам'яниця Крайзерівська
Будинок зведений на південному боці пл. Ринок, в лінійній забудові. Побудований з каменю та цегли (фундаменти з кам'яних блоків), тинькований, чотириповерховий, в плані має характерний для ринкових кам'яниць витягнутий у глибину ділянки прямокутник з вузьким головним фасадом.
Будинок на вул. Галицькій, 1 — наріжний, головним фасадом виходить на пл. Ринок, 22, бічним видовженим — на вул. Галицьку. Збудований 1893 року на місці середньовічної кам’яниці Єльонківської, включивши її пивниці. Вирізняється архітектурою в стилі історизму.
Кам'яниця Єльонківська
Кам'яниця Шольцвольфовичівська
Колишня Шольцвольфовичівська кам'яниця нагадує за своїм архітектонічним укладом дім Бандінеллі. Збудована у ХVІ ст., перебудована у 1630 р. стилі пізнього ренесансу з яскраво вираженими фламандськими впливами. Фасадні композиції будинку чітко поділені класичними ордерними системами: перший поверх оформлений пілястрами важкого тосканського ордеру, прикрашеними діамантовим рустом; другий – пілястрами іонічного ордеру; третій – пілястрами корінфського ордеру.
Кам'яниця Массарівська
Житловий будинок, основний блок якого споруджено в XV ст. і в першій половині XVI ст. – типовий зразок житлової забудови площі Ринок доби пізнього середньовіччя, адаптований згодом під функції музeйного будинку (реконструкція 1920 р.). Фундаменти та склепіння першого поверху зберегли елементи пізньоготичної конструкції, внутрішнє планування та окремі елементи декоративного оздоблення в інтер’єрі є типовими для ренесансу.
Кам'яниця Яншольцівська
Збудована в другій половині XVI ст. Була власністю Яна Шольца. Перебудована в 1743-1744 рр. Я. Лельовським. Цегляний, оштукатурений, витягнутий у глиб ділянки, чотириповерховий будинок. У першому поверсі збереглися готичні склепіння і кам'яні портали. Фасад отримав сучасний вигляд під час перебудови в XIX ст. Його прикрашають завершення вікон і тонкa витонченa ліпнинa.
Кам'яниця Андреоллі
Будувалася протягом 1766-1778 рр., архітектори – Х. Мурадович, Ф. Кульчицький. Архітектура цього будинку, вписаного в ансамбль середньовічної ринкової площі, є прикладом класицизму останньої третини XVIII ст. По осі будівлі влаштовано наскрізний прохід до вул. Театральної (колишній пасаж Андреоллі). Сьогодні використовується як житловий будинок.
Споруджено у 1801 р. на місці кількох давніх кам'яниць XVI–XVII ст. При розборці будинку виявився давній портал Вільчековської кам'яниці з різьбленими кам'яними колонами. У 1912 р. за проектом архітектора Міхала Лужецького архітектурна фірма Едмунда Жиховича збудувала на пл. Ринок, 32 нову споруду торгового дому Ціпперів.
Колишній торговий дім Ціпперів
Кам'яниця Кіляніщинська, Зем’янська
Має чільний фасад на три вікна з боку Ринку і витягнутий бічний з боку вул. Краківської. Будинок заповнює ділянку, розмічену і забудовану ще за пізнього середньовіччя. Проте корпус наріжної будівлі, яку бачимо сьогодні, датується часом пізнішої повної відбудови, здійсненої арх. Бернардом Меретином у 1743–1744 рр. Пізньобарокові форми декору мають виразні риси стилю Меретина. Наступна реконструкція проводилася 1776 р. буд. Францішеком Кульчицьким. Надбудова 4-го поверху датується 1860 р.
Кам'яниця Вільчківська
Побудована у ХVII ст. на місці попереднього міщанського будинку. Була реставрована 1718 р., однак сучасна основа корпусу мурувалася у період капітальної перебудови (1884–1885 рр., буд. Ян і Кароль Шульци). Має асиметричний неоренесансний фасад на 3 вікна, адаптований до історичних форм оточення.
Кам'яниця Толочківська
Будівля, яку ми бачимо сьогодні на місці давньої “Толочківської кам’яниці”, є пам’яткою архітектури модерної доби: вона датується (повністю, включно з фундаментами) 1895–1896 рр. Ця нова триповерхова кам’яниця будувалася за проектом арх.-буд. Вінцента Кузнєвича.
Кам'яниця Зухоровичовська
Між старими граничними стінами компонуються головний будинок з тритрактовою структурою плану, внутрішнє подвір’я і тильна офіцина. Підвали зберігають залишки готичного мурування, проте основу корпусу складають мури, датовані бл. 1772 р. Симетричний фасад на 4 вікна свідчить про вплив йозефінської архітектури. Експресивні пізньобарокові атланти під балконом виконані у традиції скульптури Йогана Пінзеля.
Сформований з двох старих тривіконних кам’яниць (колишніх “Кудлічовської” і “Галяровичовської”), об’єднаних в одне ціле у період перебудови, завершеної бл. 1803 р. Внаслідок згаданої реконструкції з’являється нова чотириповерхова кам’яниця з малим внутрішнім подвір’ям у глибині ділянки, зовнішній вистрій якої набув стильових рис ампіру. При цьому на нижніх ярусах збереглися фрагменти старого мурування з готичною аркою, відкритою реставраторами у 1930-ті рр., та підвалами ХV–ХVІ ст. Наслідком подальших реконструкцій кін. ХІХ – поч. ХХ ст. стали зміни розташування входів та сходових кліток.
Житловий будинок
Площа Ринок розміщена у самому центрі історичного Львова. З одного боку така площа є типовою, невід'ємною частиною будь-якого європейського історичного міста яка складається з однакового набору елементів; з іншого боку кожна ринкова площа має свої особливості та неповторне архітектурно-просторове рішення, що було і є надзвичайно важливим фактором у формуванні ідентичності міста.

Площа Ринок в межах “міста в мурах” була найбільшою міською площею де зосереджувалося громадське, політичне, соціальне життя жителів міста, тут проходили найрізноманітніші події і заходи. Посеред неї розміщувалася найзнаковіша будівля міста — ратуша, де діяла міська влада. Площу оточували найдорожчі ділянки у місті, які були забудовані резиденціями найзаможніших львів'ян за проектами найкращих архітекторів свого часу. Сьогодні площа Ринок продовжує бути важливим, хоч тепер вже і не єдиним, міським центром.
Висновки
Визначна архітектура та важлива роль площі Ринок для міста є одними з головних причин інтересу до неї дослідників. Мета роботи - продемонструвати особливості Львівської площі Ринок та виділити ключові моменти в її історії. Презентація подана у вигляді спрощеного плану площі, кожен слайд - найбільш цікава з точки зору архітерктурного вирішення будівля (по 5 кам'яниць з кожного боку).
Вступ
Виконала: студентка факультету журналістики групи 3335 І курсу Шадріна Альона
Список використаних джерел
1. Львів - Площа ринок [Електронний ресурс] – Режим доступу : http://lviv.biz/uk/streets/market-square
2. Загрудная В. Грамматика искусства / В. Загрудная. – Запоріжжя : ООО "Типография "Печатный мир", 2009. – 188 с.
3. Площа Ринок у Львові [Електронний ресурс] – Режим доступу : http://www.lvivcenter.org/uk/lia/themes/rynok-square/
Full transcript