Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Kamera cyfrowa

No description
by

Michał Wojtas

on 8 February 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Kamera cyfrowa

Jeszcze do niedawna podstawowym nośnikiem wykorzystywanym do zapisu filmów były kasety magnetyczne (VHS-C, 8 mm, a ostatnio Mini DV). Wykorzystywały je kamery analogowe i cyfrowe. Kaseta jest w stanie pomieścić około 1 godziny nagrania, także w cyfrowym standardzie HDV, czyli w rozdzielczości 1440x1080 pikseli. Pomimo pewnych zalet kasety należy jednak traktować już jako nośnik archaiczny.

Przez ostatnich kilka lat producenci eksperymentowali z różnymi innymi nośnikami. Były to nagrywalne płyty DVD o średnicy 8 mm oraz dyski twarde. Ten pierwszy pomysł nie zyskał większej popularności, szczególnie w wypadku kamer HD, gdyż na małej płycie można zapisać zaledwie kilkanaście minut filmu w wysokiej jakości. Za to dyski twarde stosowane są do dnia dzisiejszego, choć ich użycie zwiększa zarówno masę, jak i ilość prądu pobieranego podczas pracy przez kamerę.

Bez wątpienia najwygodniejszym i najbardziej praktycznym nośnikiem okazała się pamięć flash - wbudowana w kamerę lub instalowana w postaci kart pamięci. Oba te rozwiązania pozwalają stworzyć bardzo kompaktowe i lekkie urządzenia, a karty o pojemności 8 GB (pomieści ponad godzinę filmu HD) są niedrogie (50-60 złotych).
Kamera cyfrowa
Budowa kamery cyfrowej
Karta wideo
Definicja
Kamera cyfrowa (ang. DVC – Digital Video
Camcorder) – urządzenie rejestrujące obraz
oraz dźwięk i zapisujące sygnał audiowizualny
w postaci cyfrowej, najczęściej na taśmie
Digital Video w kasetach DV albo MiniDV, na
płycie DVD lub karcie pamięci.

Kamera cyfrowa pod względem budowy i zasady działania niewiele się różni od cyfrowego aparatu fotograficznego. Przez obiektyw dostaje się do wnętrza urządzenia światło "niosące obraz" na powierzchnię matrycy (lub matryc) CCD. Matryca przekazuje go w formie elektronicznej do przetwornika analogowo-cyfrowego, a następnie na nośnik pamięci i wyświetlacz LCD. Podstawowym magazynem danych jest taśma magnetyczna na kasecie Mini DV, Digital 8 lub Micro MV (nowy format Sony). Do rejestracji zdjęć cyfrowych wykorzystuje się karty pamięci, takie jak Secure Digital (SD), Multi Media Card (MMC) lub Memory Stick (MS).

Jak działa kamera cyfrowa ?
Co warto wiedzieć o kamerach cyfrowych ?
Na czym kamery zapisują filmy ?
Obiektyw, czyli duży i mały zoom
Obiektyw to jeden z droższych elementów kamery. Trudno jest bowiem stworzyć jasny obiektyw z dużym zoomem i dobrymi właściwościami optycznymi, który zmieściłby się w kompaktowej obudowie kamery i był do tego niedrogi.
Z tego powodu dochodzi do rynkowych paradoksów. Większość kamer wyższej klasy ma stosunkowo niewielki zoom - około 10x. Modele tańsze oferują nierzadko znacznie większe przybliżenie, co jednak wcale nie oznacza, że są one dla użytkownika bardziej atrakcyjne. Ich obiektywy mają słabsze właściwości optyczne (co odbija się na jakości rejestrowanego obrazu), a na dodatek praktyczne wykorzystanie zoomu powyżej 10x wymaga stosowania bardzo stabilnego statywu.
Optyka większości kamer charakteryzuje się też inną niedogodnością dla użytkownika. Szeroki kąt obiektywów zaczyna się zwykle od około 40 mm (ekwiwalent dla aparatu 35 mm). Tak duża ogniskowa oznacza poważne kłopoty z filmowaniem w niewielkich pomieszczeniach. Jedynym ratunkiem jest zastosowanie konwertera szerokokątnego , który mniej więcej o jedną trzecią rozszerza kadr. Na szczęście powoli pojawiają się już kamery z obiektywami szerokokątnymi (o ogniskowej około 30 mm).
Matryca światłoczuła
Podobnie jak w wypadku aparatów cyfrowych, w kamerach stosowane są dwa typy matryc światłoczułych - CMOS i CCD. Która matryca jest lepsza?

To dylemat podobny do panującego w świecie motoryzacyjnym sporu pomiędzy wielbicielami silników benzynowych i silników diesla. W ostatnich latach coraz częściej w kamerach montuje się matryce CMOS. Wynika to głównie z tego, że dwaj najwięksi producenci kamer (Sony i Canon) postawili właśnie na to rozwiązanie i mocno je rozwijają.
W niektórych kamerach stosuje się trzy matryce światłoczułe zamiast jednej. W tym wypadku każda z matryc rejestruje inny kolor podstawowy obrazu (R, G, B). Teoretycznie takie rozwiązanie powinno zapewnić lepszą wierność kolorów niż pojedyncza matryca. Jednak jest to prawdą wyłącznie w wypadku urządzeń o podobnej jakości. Znacznie wyższej klasy kamera z jedną matrycą będzie oferować lepszą jakość obrazu niż wyraźnie słabszy technologicznie model trójprzetwornikowy.
Standardy zapisu filmów
Dziś już praktycznie nie liczy się dobrze znany z kamer SD standard kodowania MPEG-2. Wykorzystują go co prawda jeszcze kamery HDV, które rejestrują filmy na kasetach Mini DV, ale i one stopniowo odchodzą do lamusa. Obecnie króluje AVCHD, czyli zapis z wykorzystaniem nowocześniejszej i bardziej efektywnej kompresji MPEG-4.
Wybierając kamerę, warto też zwrócić uwagę na to, czy obraz rejestrowany jest w trybie z przeplotem (1080i) czy bez przeplotu (1080p). Oczywiście lepszym rozwiązaniem jest tryb bez przeplotu.

Innym detalem ważnym dla jakości obrazu jest maksymalna przepływność zapisywanego obrazu. Jeżeli zależy nam na najwyższej szczegółowości w scenach zawierających wiele poruszających się elementów, to nasza kamera powinna zapisywać obraz HD z przepływnością około 25 Mb/s.
Mikrofon
Zależnie od klasy kamery wbudowany mikrofon/mikrofony moga rejestrować dźwięk stereofoniczny lub wielokanałowy 5.1. Często mikrofon potrafi też zmienić charakterystykę działania
Lampa
Niektóre kamery wyposażone sa w niewielkie lampy doświetlajace, wykorzystywane, gdy filmujemy w słabym oświetleniu.
Obiektyw
W kamerach wideo stosuje się wyłącznie obiektywy ziennoogniskowe, czyli tzw. zoomy. Na obiektywie znajdziemy następujące oznaczenia:
krotność zoomu
zakres ogniskowych
światło obiektywu
średnica gwintu przeznaczonego na filtr
Pierścień kontrolny
Czasem jest to pierścień wokół
obiektywu, a kiedy indziej umieszczona
obok niego mała rolka lub
pokrętło. Ich zadaniem jest udostępnienie
użytkownikowi łatwej
kontroli nad różnymi parametrami
pracy kamery. Możemy w ten
sposób na przykład ręcznie sterować
ustawieniem ostrości.
Ekran LCD
W większości kamer służy do kadrowania
scen, kontroli jakości zapisanego
filmu, jak i do obsługi menu
urządzenia. Nowoczesne kamery
mają dotykowe panele LCD, co
znacznie ułatwia ich obsługę. Ekran
można odchylać oraz obracać.
Umożliwia to wygodne kadrowanie
w każdej pozycji, także podczas tworzenia
Przetwornik obrazu
Podobnie jak w wypadku aparatów cyfrowych, światło wpadające przez optykę kamery trafia na światłoczułą matrycę, która zamienia je na impulsy elektryczne. Te z kolei dalej przetwarzane są przez elektronikę kamery. Większość kamer ma dziś w tym miejscu pojedynczą matrycę CMOS o rozdzielczości nawet 10 megapikseli. Czasem stosuje się jednak trzy przetworniki, które rejestrują obraz niezależnie dla każdego z kolorów podstawowych – czerwonego, zielonego i niebieskiego.
W prezentowanej kamerze Panasonic zastosował trzy przetworniki
Elektronika kamery
Jej zadaniem jest sterowanie pracą wszystkich funkcji kamery oraz zamiana sygnałów płynących z matrycy światłoczułej na obraz, który możemypóźniej zobaczyć na ekranie telewizora. Często elektronika dokonuje także zaawansowanej obróbki obrazu mającej na celu poprawę jakości rejestrowanego filmu lub zdjęć. W kolejnym kroku film kodowany jest do formatu AVCHD (w starszych modelach na kasetę używano także kodowania MPEG-2) i zapisywany w pamięci urządzenia, na dysku twardym czy karcie pamięci.
Wejścia/wyjścia
Pozwalają kamerze komunikować się z urządzeniami zewnętrznymi. W podstawowym
zestawie gniazd połączeniowych cyfrowej kamery HD znajdziemy port HDMI,
gniazdo USB oraz analogowe wyjścia audio-wideo. Znajduje się tu również slot na kartę pamięci.
Wentylator
Wizjer elektroniczny
To miniaturowy ekran LCD umieszczony za klasycznym optycznym wizjerem. Dawniej w kamerach był podstawowym elementem umożliwiającym kadrowanie sceny. Dziś spotykamy go coraz rzadziej, gdyż nowe kamery wyposaża się wyłącznie w panoramiczne ekrany kontrolne LCD. Brak kolejnego układu optycznego obniża koszt produkcji urządzenia.
Wbudowany miniaturowy głośnik
Przyciski obsługi funkcji menu i magnetowidu
Służą do obsługi większości funkcji, czyli pozwalają na komunikację użytkownika z urządzeniem
Karta rozszerzeń umożliwiająca podłączenie do komputera zewnętrznych urządzeń wideo (takich jak kamera i magnetowid), a także zgranie z nich obrazu i zapisanie na twardym dysku w postaci plików multimedialnych. Funkcje kart wideo często może pełnić tuner telewizyjny lub karta graficzna z wejściem wideo
Wybierając kartę video przyjrzyjmy się, jakie ma ona rodzaje złącz, bowiem decydują one o tym, jakie właściwie urządzenia, np. magnetowid, odtwarzacz DVD, czy kamerę, będzie można do niej podłączyć. Do podstawowych rodzajów wejść i wyjść, w jakie wyposażone są dostępne w chwili obecnej karty video, zalicza się: Video(RCA), S-Video, wejście i wyjście analogowe kompozytowe, FireWire (IEEE 1394 – wejście i wyjście cyfrowe), wejścia i wyjścia audio (Stereo chinch). Parametrem opisującym kartę video jest na pewno maksymalna rozdzielczość w systemie NTSC i PAL. Może ona wynosić maksymalnie np. 720x576 pikseli w systemie NTSC oraz 720x480 pikseli w systemie PAL. Rozdzielczość decyduje oczywiście o jakości przechwytywanego obrazu video. Standard video, w jakim karta video pozwala na nagrywanie filmów, powinien obejmować w dobrych kartach rozszerzeń: AVI, NTSC, PAL, Digital8, DV, DVCAM, Hi8, S-VHS, VHS. Każda karta video pozwala na nagranie przeróbki filmu na konkretnych nośnikach. Zwykle są to płyty DVD, SVCD oraz VCD. Dodatkowo, karty umożliwiają kompresję materiału filmowego, do pliku: DV, MPEG-1, MPEG-2.
Darmowe programy do obróbki audio/wideo
Windows Movie Maker (Windows)
Lightworks (Windows)
Virtualdub (Windows)
Avidemux (Windows)
Open Shot (Wieloplatformowy)
Cinelerr (Linux)
Lumiere (Linux)
Wybór kamery
Full transcript