Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

A. Škėma "Balta drobulė"

No description
by

Monika Senulytė

on 14 December 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of A. Škėma "Balta drobulė"

Nors Garšvos kelyje būta ne vienos moters, tačiau svarbiausia jo gyvenimo moteris vis dėlto buvo motina. Iš jos Garšva paveldėjo itin jautrią psichiką ir poetinę dovaną, ji perdavė sūnui svarbiausias vertybes - grožio jautimą, romantinį žvilgsnį į pasaulį, idealios būties ilgesį.
Antanas Škėma
Vienas žymiausių XX a. vid. lietuvių prozininkų ir dramaturgų. Savo kūryboje išreiškė katastrofų laikotarpio žmogaus pasaulėvoką - vertybių griūties, žmogaus vidinio suskilimo, baimės, grėsmės, nevilties išgyvenimus.
"Balta drobulė"
Romanas parašytas 1954 m., tačiau keletą metų nerado leidėjo. Konservatyvesnių pažiūrų kritikai jį peikė dėl perdėm atviros erotikos ir pesimizmo. Praėjus pusei amžiaus meilės scenos, kažkada vadintos pornografinėmis, dabartiniam skaitytojui atrodo palyginti nekaltos.

Visame romane Garšva sprendžia daugybę jam egzistenciškai svarbių klausimų. Vienas jų yra toks: ar gali tame pačiame žmoguje sugyventi poetas ir vyras, mylintis moterį ir nuoširdžiai prisirišęs prie jos.
Ženia
Dar būdamas berniukas, Garšva pradeda svajoti apie būsimą mylimąją, fantazuoja, kaip jis dėl pasakų Pelenės atlieka riteriškus žygius. Epizode, vaizduojančiame Garšvos kūrybines improvizacijas Palangos pajūryje, užsimenama apie draugę Aldoną, kurios moteriškėjantis kūnas jaudina šešiolikmečio jaunuolio erotinę vaizduotę ir skatina menininko ambicijas.
Su Ženia Garšvą siejo tik atsitiktiniai santykiai, meilės tarp jų nebuvo. Jaunystėje ir aistrą , ir lytinį potraukį jis vadino meile: „Aš mylėjau Jonę ir šiąnakt laikinai mylėjau Ženią“

Elena - sielos dvynys
Antroji labai mylima moteris – Elena. Intelektu ir estetine nuovoka ji nenusileidžia mylimajam, o intuicija ir dvasios stiprybe kovoje už žmogišką laimę net pranoksta Garšvą. Sužinojęs gydytojo nuomonę dėl ligos, lyg apsaugomas Eleną ją atstumia.
Elena labai artima dvasiškai Antanui: ji dažnai kalba su Garšva kaip su pačia savimi. Antanui susidaro vaizdinys, kad ji yra motinos atspindys ir todėl jai gana lengvai atskleidžia savo fantazijas. Be to, jai skiriamas žiedas - motinos dovana, senelės palikimas. Apskritai, Garšva ją labai myli: „Aš ją, Eleną, labai myliu“, jai pirmai duoda skaityti savo užrašus.
Išpažindamas meilę Elenai, Garšva tarsi susilieja su dievybe: "Dieve, mano Dieve, kuris esi manyje, aš ją myliu".
Jonė - pirmoji meilė
Jonę Garšva sutinka gimnazijos baigimo metais atostogaudamas pas tėvą. Šiuo laikotarpiu jis jau turi intymaus bendravimo su moterimis patirties, tačiau jausmai, kuriuos sukelia Jonė, vaikinui yra visai nauji ir pačiam nesuprantami. Iš pabučiuoti nedrįsusio įsimylėjėlio jis virsta prievartautoju. Taip pat galime teigti, kad impulsyvus smurtas prieš Jonę, gali būti kaip artėjančios ligos požymis arba tėvo padarytos įtakos pasekmė.
A. Škėma "Balta drobulė"
Garšva - vyras ieškantis meilės
Monika Senulytė, IVa
(1911-1961)
(1958)
Paprastai poetai labai vertina moters meilę, nes iš jos gauna stipriausius impulsus kūrybai. Garšva paklauso psichiatro patarimo nekurti šeimos, tačiau neišbraukia moterų iš savo gyvenimo, apsiribodamas epizodiniais meilės nuotykiais. Jo santykiai su meilužėmis yra egoistiški, jis „vartoja" moteris kaip sekso objektus bei priemones aštriau pajusti realybę ir apsirūpinti gyva medžiaga. Garšva neapsunkina savęs jokiais sąžinės priekaištais ar bandymais įsigilinti į paliktų meilužių išgyvenimus. Pažinęs išsiskyrimo su Jone skausmą, jis paniškai bijo emocinio ryšio ir vos pajutęs, kad kūniška meilė gali peraugti į tikrą jausmą, nutraukia bendravimą su jo atžvilgiu pavojinga partnere.

"Moterys mano gyvenime tebuo epizodai. [...]"
(61 psl.)
(53 psl.)
(90 psl.)
(124 psl.)
(130 psl.)
Full transcript