Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

NAJWIĘKSZE KATASTROFY BUDOWLANE

No description
by

Wiktoria Kuprewicz

on 19 May 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of NAJWIĘKSZE KATASTROFY BUDOWLANE

Co najmniej 72 osoby zginęły w Bombaju, na zachodzie Indii, gdzie zawalił się powstający nielegalnie budynek. Zakończono już akcję ratunkową. Wśród zabitych jest 17 dzieci, 70 osób zostało rannych, 36 z nich przebywa jeszcze w szpitalach.
Część sufitu zarwała się wieczorem podczas przedstawienia w zabytkowym teatrze Apollo w centrum Londynu. Brytyjska straż pożarna mówi o ponad 80 rannych, w tym siedmiorgu poważnie.
Co najmniej 22 osoby poniosły śmierć a ponad 30 zostało rannych w rezultacie zawalenia się kościoła w środkowej Nigerii - poinformowały lokalne władze.
Świątynia wypełniona była wiernymi uczestniczącymi w nabożeństwie wielkanocnym.
Kościół katolicki pod wezwaniem św. Roberta w miejscowości Adamgbe, w stanie Benue, zawalił się po długotrwałych opadach deszczu. Budynek nie wytrzymał ataku gwałtownej burzy.
Wewnątrz kościoła znajdowało się ok. 3 tys. wiernych, którzy nie mogli wydostać się na zewnątrz przez wąskie drzwi. Wśród ofiar było 14 kobiet i 6 dzieci.
Jak zeznali świadkowie, żywioł najpierw zerwał dach świątyni a później zawaliły się jej mury.
Zawalił się budynek w Indiach
Katastrofa w londyńskim teatrze Apollo
Wybuch gazu w Rotundzie PKO w Warszawie miał miejsce 15 lutego 1979 roku o godzinie 12:37. Budynek stoi w centrum Warszawy u zbiegu ulicy Marszałkowskiej i Alei Jerozolimskich (rondo Dmowskiego). Przyczyną zdarzenia – dziś nieraz podważaną – był wybuch gazu ziemnego. Była to największa katastrofa w powojennej Warszawie.
Poniedziałek, 19.05.2014
Wiktoria Kuprewicz IIIA
BANGLADESZ 24.04.2013
KATASTROFA W FABRYCE ODZIEŻY
Katastrofa budowlana na terenie
Międzynarodowych Targów Katowickich
W sumie w tragedii, do której doszło 24 kwietnia, ocalało 2438 osób. Wiele było jednak ciężko rannych. Konieczne były m.in. amputacje kończyn.

Służby przeczesujące gruzy fabryki oceniły, że nie ma już szans na znalezienie kolejnych ocalałych. Każdego dnia pracy na miejscu tragedii ujawniały ciała ofiar, choć z czasem było ich coraz mniej. Zaraz po zawaleniu się budynku z gruzów wykopywano średnio 100 ciał dziennie. Jak poinformowała agencja AP, armia zakończyła już przeszukiwania gruzów. Ostateczna liczba ofiar śmiertelnych wynosi 1127 osób.

28 stycznia 2006 roku około godziny 17:15, podczas trwania wystawy gołębi pocztowych, zawalił się dach hali Międzynarodowych Targów Katowickich (MTK) położonej na granicy Katowic, Chorzowa i Siemianowic Śląskich (województwo śląskie).

W czasie katastrofy w hali znajdowało się około 700 osób, zwiedzających i wystawców. W jej wyniku zginęło 65 osób, a ponad 170 zostało rannych, w tym około 13 cudzoziemców – Niemcy, Belgowie, Francuzi, Czesi, Węgier, Słowak oraz Holender. Była to największa tego typu katastrofa we współczesnych dziejach Polski.
NAJWIĘKSZE KATASTROFY BUDOWLANE
Zawalił się kościół, 22 osoby poniosły śmierć
Wybuch w Rotundzie PKO
- największa katastrofa w powojennej historii Warszawy
Największa na świecie katastrofa tamy
Rzecz miała miejsce w sierpniu 1975 roku w chińskim mieście Shimantan, Banqiao oraz w... kilkudziesięciu innych miastach!
Tama miała przetrwać powódź zdarzającą się raz na 500 lat, jednak 6 sierpnia spadło tyle wody, co zazwyczaj w ciągu całego roku. Sprawcą był tajfun Nina.
8 sierpnia o 12:30 wody zbiornika Shimantan zaczęły przelewać się przez tamę. Przy 40cm wodzie przelewającej się, tama runęła. 120 milionów metrów sześciennych wody wypłynęło ze zbiornika w ciągu pięciu godzin.
Z powodu opadów, nie działała komunikacja. Ludzie nie byli uprzedzeni o katastrofie. Woda zabiła ponad 26 tysięcy osób. Kolejne 145 tysięcy zmarło wskutek chorób i klęski żywiołowej. Łącznie powódź dotknęła 11 milionów obywateli Chin.
Katastrofa Mostu Tacoma
Katastrofa budowlana, która miała miejsce 7 listopada 1940 w mieście Tacoma w północno-zachodniej części Stanów Zjednoczonych Ameryki. Katastrofa ta stanowi wzorcowy przykład znaczenia wpływu parcia wiatru na konstrukcję jako oddziaływania dynamicznego, które należy uwzględnić podczas projektowania konstrukcji tego typu.


seria czterech ataków terrorystycznych, przeprowadzonych rano we wtorek 11 września 2001 roku na terytorium Stanów Zjednoczonych za pomocą uprowadzonych samolotów pasażerskich. Sprawcami byli przedstawiciele organizacji Al-Ka’ida, którzy po opanowaniu samolotów skierowali je na obiekty dwóch wież World Trade Center oraz budynku Pentagonu. W czwartym przypadku usiłowanie ataku nie powiodło się z uwagi na obronne zachowanie pasażerów na jego pokładzie, wskutek czego samolot rozbił się. Łącznie w zamachu zginęły 2973 osoby.
Chociaż "Reader's Digest" nazwał budowę World Trade Center największym przedsięwzięciem od czasu piramid, istnienie tych budynków przerwała największa katastrofa budowlana w historii.
Zamach z 11 września 2001
Katastrofa budowlana w Czarnobylu
W elektrowni jądrowej w Czarnobylu na Ukrainie, doszło do zawalenia się części ścian i fragmentu dachu o powierzchni około 600 metrów kwadratowych, nad maszynownią czwartego reaktora. Państwowa Inspekcja Regulacji Atomowej Ukrainy, poinformowała jednak, że promieniowanie wokół zniszczonych konstrukcji budowlanych nie wzrosło i utrzymuje się na tym samym poziomie, czyli 14-20 milirentgenów na godzinę.
Full transcript