Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Układ pokarmowy człowieka

No description
by

Adam Janiak

on 10 June 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Układ pokarmowy człowieka

Układ pokarmowy czlowieka
ogólnie o układzie pokarmowym:
Najważniejszym zadaniem układu pokarmowego człowieka jest pobieranie pokarmów i wody, trawienie i przyswajanie składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Niestrawione, zbędne resztki pokarmowe podlegają usunięciu, czyli defekacji*
Defekacja – medyczne określenie usuwania kału. Czynność określa się również wypróżnieniem.
Jama ustna
czas przebywania pokarmu w organizmie czlowieka:
Chociaż pokarm znajdzie się w naszym żołądku w przeciągu około 3 sekund od połknięcia, na to, aby jego pozostałości opuściły nasze ciało potrzebna będzie jeszcze cała doba. Jak twierdzi dr Anton Emmanuel, gastroenterolog z University College Hospital w Londynie, normą jest iż proces ten trwa od 16 do około 30 godzin.

Może on jednak przebiegać krócej lub dłużej w zależności od płci, wieku, nastroju, a także schorzeń, na jakie cierpi dana osoba. Na przykład przez organizm osoby chorującej na zespół jelita drażliwego pokarm może przemieszczać się nawet krócej niż 16 godzin. Ponadto, jak twierdzi specjalista, u kobiet trawienie jest wolniejsze, ze względu na mniejszą wydajność hormonów, znajdujących się w ich jelitach.

Najmniej, bo koło 1/8 z całości podanego okresu, zjedzony pokarm spędza w żołądku, gdzie jest częściowo rozkładany przez soki trawienne. Im większy jest posiłek, tym więcej czasu zajmie jego rozłożenie. Na przykład potrawa o wartości 600 kalorii będzie w naszym żołądku przez około 2-3 godziny. Pozostałe 7/8 z tego czasu pokarm podróżuje przez jelita, gdzie odbywa się jego dalszy rozpad, a obecne w nim substancje wchłaniane są poprzez błonę śluzową do krwiobiegu.
W anatomii człowieka jama ustna (cavum oris) jest początkowym odcinkiem przewodu pokarmowego. W niej następuje wstępna, mechaniczna obróbka pokarmu i przygotowanie go do dalszego trawienia. Pokarm zostaje rozdrabniany, miażdżony i mieszany ze śliną, która zawiera enzym trawienny amylazę ślinową (ptialinę). Dorosły człowiek ma 32 zęby, 16 w szczęce i 16 w żuchwie.
Po uformowaniu kęsa pokarmowego zostaje on przekazany do dalszej części przewodu pokarmowego w akcie połykania. Jama ustna składa się z przedsionka jamy ustnej i jamy ustnej właściwej. Przedsionek ograniczony jest od przodu wargami górną i dolną a od tyłu łukami zębowymi. Do przedsionka jamy ustnej na wysokości górnych zębów trzonowych uchodzą przewody wyprowadzające ślinianek przyusznych.
Gardło
Gardło (łac. pharynx) - wspólny odcinek dróg oddechowych i pokarmowych, stanowiący przedłużenie jamy ustnej i jamy nosowej, przechodzący dalej w przełyk i krtań. Gardło zbudowane jest z mięśni poprzecznie prążkowanych pokrytych od zewnątrz tkanką zbitą, a od wewnątrz błoną śluzową.
przełyk
Przełyk (łac. esophagus, oesophagus, nosiciel pokarmów) - jest przewodem mięśniowo-błoniastym o podłużnym przebiegu; łączy gardło z żołądkiem. Czynność przełyku polega na transporcie pokarmu z gardła do żołądka. Ściana przełyku nie ma zdolności wchłaniania pokarmu ani trawienia.
żołądek
Żołądek (łac. gaster, ventriculus) to narząd, stanowiący część przewodu pokarmowego, którego zasadniczą rolą jest trawienie pokarmu. U kręgowców jest to rozszerzona część pomiędzy przełykiem i jelitem. Komórki główne żołądka wydzielają pepsynogen (nieaktywna forma pepsyny), po uaktywnieniu następuje rozkład białek przez pepsynę.
Wątroba (grec. hepar, łac. iecur) – wielofunkcyjny gruczoł obecny u wszystkich kręgowców, a także u niektórych innych zwierząt. Stanowi część układu pokarmowego położoną wewnątrzotrzewnowo.
wątroba
wątroba pełni funkcje:
syntezy
metabolizmu
magazynowania
filtracji krwi
dwunastnica
Dwunastnica (łac. duodenum) – u człowieka rurowaty narząd długości 25–30 cm, wychodzący z żołądka i stanowiący początkowy odcinek jelita cienkiego. Początkowy odcinek dwunastnicy łączy się z odźwiernikiem żołądka, końcowy przechodzi w jelito czcze.
Jelito czcze (łac. jejunum) – jedna z trzech części jelita cienkiego, leżąca pomiędzy dwunastnicą a jelitem krętym. W nim odbywa się wchłanianie pokarmu. U ludzi dorosłych osiąga długość od 2–3 m. W błonie śluzowej jelita cienkiego występują liczne gruczoły, wydzielające sok jelitowy lub zasadowy śluz (około 2 litrów na dobę) – wartość pH utrzymuje się na poziomie 7-8, czyli jest neutralna lub lekko zasadowa. Błona śluzowa ma również mnóstwo malutkich, unerwionych wypustek, do których dochodzą bardzo cienkie naczynia krwionośne i limfatyczne. Każda wypustka, kosmek ma na sobie tzw. krypty, czyli lekkie wgłębienia na powierzchni, zaś komórki wyściełające wnętrze jelita posiadają mikrokosmki – dlatego powierzchnia jelita stanowi największą powierzchnię kontaktu ze środowiskiem zewnętrznym (nawet do 400m2[potrzebne źródło]). Wchłania mleczko pokarmowe i za pomocą krwi odbiera pożywienie. Tutaj odbywa się zasadnicza część trawienia.
jelito czcze
Jelito ślepe
Jelito ślepe (łac. cecum, kątnica) - pierwszy odcinek jelita grubego. Jelito ślepe leży w prawej okolicy biodrowej. Jest ono od jelita cienkiego oddzielone tzw. zastawką krętniczo-kątniczą. Od jelita ślepego odchodzi wyrostek robaczkowy. Jelito ślepe przechodzi w okrężnicę wstępującą, która znowu pod wątrobą zagina się i biegnie mniej więcej poziomo w stronę lewą (na ilustracji w prawo) jako okrężnica poprzeczna
okrężnica
Okrężnica (łac. colon) to najdłuższa i największa część jelita grubego, dzieląca się na cztery części:
wstępującą (wstępnica, okrężnica wstępująca)
poprzeczną (poprzecznica, okrężnica poprzeczna)
zstępującą (zstępnica, okrężnica zstępująca)
esowatą (esica, okrężnica esowata)
odbytnica
końcowa część jelita grubego kręgowców; w niej gromadzi się kał przed jego wydaleniem przez odbyt. U większości kręgowców odbytnica tworzy tzw. kloakę, do której odprowadzany jest zarówno kał, jak mocz i gamety. U ssaków łożyskowych odbytnica jest oddzielona od ujścia układu moczowego i rozrodczego, w związku z czym gromadzi się w niej jedynie kał.
koniec
prezentacje wykonali:
short pictures.pl
grafika: najgłębsze czeluścia internetów
muzyka: the naked and famous-young blood (Tiësto & Hardwell Remix)
www.shortpictures.pl
Full transcript