Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

yıldızlardan yıldızsılara

No description
by

Ceren Karayılmaz

on 7 January 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of yıldızlardan yıldızsılara

YILDIZLARDAN YILDIZSILARA
METEOR
YILDIZ
Isı ve ışık kaynağı olan plazma küresidir.
Kuyruklu Yıldız
Buz,gaz ve tozlardan oluşan gök cismidir. Ancak yıldız değillerdir.
Halley Kuyruklu Yıldızı
GEZEGEN
Güneş etrafında dolanan ve güneşten aldığı ışığı yansıtan gök cisimleridir.
Yıldız kayması adı verilen olaya neden olan göktaşıdır.Gökyüzünde bir yerden kopup başka gök cisimlerinin çekim etkisine giren daha küçük gök cisimleridir.
Merkür
Venüs
Dünya
Mars
Jüpiter
Satürn
Uranüs
Neptün
IŞIK YILI
Işığın bir yılda aldığı yoldur.
GÖKADA(Galaksi)
Ay, Dünya ve diğer gezegenler ile Güneş ve diğer yıldızların, bulutsuların içinde bulunduğu galaksilerdir.Kütle çekim kuvveti ile birbirlerine bağlı olarak hareket eden çok büyük yıldız topluluğudur.
YILDIZLARIN OLUŞUMU
Uzaydaki çok geniş bir alana yayılmış toz ve gaz bulutlarına nebula denir. Tüm yıldızlar oluşumlarına bir nebula(bulutsu) içinde başlar.
Uzayın her noktasında bu gaz bulutları aynı yoğunlukta değildir. Yoğunlaşmanın olduğu yerlerde kütle çekiminin daha kuvvetli olması gaz bulutunun kendini daha da sıkıştırarak çok yüksek yoğunluklara ulaşmasını sağlar. Çünkü, kütle çekimi etkisi ile bu tanecikler birbirini çekerek bir yoğunlaşma başlatır. Birbirini çeken taneciklerin kütlesi artmaya ve daha fazla tanecik çekmeye başlar. Bu şekilde kütle ve çekim kuvetinin artması ile yoğunlaşan madde bulutu, kendini daha da sıkıştırarak çok yüksek yoğunluklara ulaşmış olur.
Böyle bir durum Güneş’in ve diğer yıldızların oluşum sürecinin başlangıcıdır. Yoğunlaşma devam ederken kütle çekimi ile birleşen güçlü nükleer kuvvet, zayıf nükleer kuvvet ve elektromanyetik kuvvet gibi üç temel kuvvet, Güneş çekirdeğinin yapısını şekillendirmeye başlar.
Kuyrukluyıldızlar Güneş etrafında elips, parabol ve hiperbol yörüngeler üzerinde hareket eder. Yörüngeleri parabol ve hiperbol olan kuyrukluyıldızlar Güneş etrafında dolaştıktan sonra uzayın karanlığında kaybolur. Yörüngesi elips olanlar düzgün aralıklarla tekrar görülür. Böyle kuyrukluyıldızlara dönemli kuyrukluyıldız adı verilir. Bugün 100'den fazla dönemli kuyrukluyıldız bilinmektedir. Bunların dönemleri 33 ile 10000 yıl arasında değişir.
Yer yuvarlağı, Güneş etrafında dönerken, böyle bir göktaşı (meteor) topluluğunun yörüngesinden geçerse, Yer’in çekim etkisine giren bazı meteorlar, 12 ile 70 km/sn’lik bir hızla atmosfere girerek sürtünme nedeniyle hızla ısınır. Sıcaklığı 2000°C’ye yaklaşır. Böylece bir bölümü ya da tamamı gaz haline geçerek yanmaya başlar.
En büyük meteor krateri Amerika'da Arizona eyaletindedir.
Türkiye'deki en büyük meteor krateri Doğu Bayazıt'ta Mako gümrük kapısı yakınlarındadır.
YILDIZSILAR (KUARSLAR)
Kuarslar, evrenin en uzak köşelerinde büyük bir enerjiyle parlayan gökadalara verilen addır.Merkezlerindeki dev karadeliklerin kütleçekim gücüne kapılan büyük miktarlarda maddenin ısınıp şiddetli ışınım yayması nedeniyle muazzam parlaklıklarını kazandıkları düşünülmekteydi.
Full transcript