Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

KOMPUTERY WOKÓŁ NAS - DAWNIEJ I DZIŚ

Projekt edukacyjny Publiczne Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Kozienicach
by

Artur Bębeńca

on 9 June 2011

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of KOMPUTERY WOKÓŁ NAS - DAWNIEJ I DZIŚ

1. Geneza powstawania komputerów. 2. Porównanie cech i możliwości komputerów 3. Wyniki analiz Wielu z nas na codzień używa komputera, nie zastanawiając sie tak naprawdę
jaka jest historia tego urządzenia... Za pierwowzór komputera możemy uważać liczydła używane już
w starożytnym Rzymie Najwybitniejsi naukowcy, których prace przyczyniły się do powstania komputerów: Gottfried Leibniz - Twórca systemu binarnego 1 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0 1 1 1 1 1 1 1 1 1 0 Charles Babbage - twórca maszyny analitycznej i róznicowej Maszyna różnicowa Maszyna analityczna Niektóre z historycznych modeli komputerów: Z3 – w pełni automatyczny komputer o zmiennym programie zbudowany przez niemieckiego inżyniera Konrada Zuse w 1941. Colossus – wyprodukowane przez rząd brytyjski podczas drugiej wojny światowej w liczbie jedenastu sztuk komputery lampowe, których zadaniem było od 8 grudnia 1943 roku łamanie szyfrów maszyny Enigma. Aż 15 na 9 metrów! ENIAC – tworzony w latach 1943–1946 elektroniczny komputer, który składał się z 18 tys. lamp elektronowych, 1500 przekaźników, ważył 30 ton i miał wymiary.... K-202, PRS-4, XYZ, ZAM, UMC, Odra, Mera 300, Mera 400, Poltype, R32, Mazovia, Meritum, Elwro 800 Junior, ComPAN 8, Menopc 900 Cyfrowe: Analogowe: ELWAT, AKAT-1, ARR Alan Mathison Turing- twórca maszyny turinga System binarny, inaczej zwany dwójkowym, jest dzisiaj używany w elektronice cyfrowej. Dzięki swojej prostocie znacząco zmniejsza liczbę przekłamań danych, oraz pozwala na dość prostą implementację. Liczby są tutaj zapisywane jako ciąg cyfr, z których każda jedna jest mnożnikiem następnej potęgi podstawy systemu. Mimo, że nigdy nie została wybudowana,
jej projekt był odniesieniem dla twórców kolejnych maszyn komputero-podobnych Według projektu, maszyna była napędzana przy użyciu silnika parowego , a dane wraz dostarczano na kartach perforowanych. Dane wyjściowe miały być drukowane, bądź rysowane Maszyna miała być napędzana silnikiem parowym. Dane wraz z programem miały być wprowadzane przy użyciu kart perforowanych. Według projektu dane wyjściowe miały być drukowane, bądź rysowane. Komputer- to właśnie maszynę różnicową możemy określić tym mianem jako pierwszą. ENIAC wszystkie swoje obliczenia tworzył w oparciu o system dziesiętny. Operował na liczbach dziesięciocyfrowych, a w razie potrzeby nawet i dwudziestocyfrowych, co jednak niekorzystnie wpływało na tempo jego pracy i pojemność pamięci. Nasze porównanie, zaczniemy od przedstawiciela pierwszej generacji komputerów ENIAC-a Nie znajdziemy w nim niczego, co dzisiaj możemy znaleźć w swoich komputerach. Składał się z czterdziestu dwóch szaf, zawierających w sobie panele z wybranymi elementami elektronicznymi.
Podstawowymi elementami ENIAC-a były akumulatory potrafiące operować liczbami dziesiętnymi. Każdy posiadał 550 lamp elektronowchy. Dane techniczne:
Typ: Komputer I generacji
Wysokość: 10 stóp
Zajmowane miejsce: 1000 stóp kwadratowcyh
Waga: około 30 ton
Liczba oporników: >70000
Liczba kondensatorów: 10000
Liczba przełączników: 6000
Liczba lamp elektronowcyh: 18000
Zużycie energii: 150KW (oświetlenie małego miasteczka) Komputery II generacji komputerów charakteryzowały się:
mniejszą awaryjnośćią
mniejszym rozmiarem
mniejszym poborem prądu Dane:
Typ: komputer II generacji zbudowany na tranzystorach stopowcyh TG1
Prędkość:
- ponad 30 000 rozkazów stałoprzecinkowych na sekundę
- cykl odczytu pamięci operacyjnej: 6 lub 10 µs
- czas dostępu: 3,5 lub 6 µs
Pamięć operacyjna:
- ferrytowa na rdzeniach o średnicy 2 mm, 24 bitowa + bit parzystości
- od 8 do 32 kilosłów (1-4 modułów po 8 Kilosłów) Pamięć masowa:
Pamięć taśmowa - jednostki pamięci PT-2 z jednostką sterującą
Od 1 do 4 modułów z pamięci bębnowej PB-5 o pojemności 32 ksłów każdy Języki programowania:
SAS 41
algorytmiczne Urządzenia wejściowe/ wyjściowe:
Monitor - dalekopis
Czytnik taśmy pięciokanałowej
Perforator taśmy pięciokanałowej
Czytnik kart dziurkowanych
Drukarka wierszowa ZAM-41- polski komputer, którego celem było przetwarzanie danych. Wyprodukowany został w Zakładzie Doświadczalnym Instytutu. Zaprojektowano go z polecenia rządu wydanego w 1961 roku. Projekt wykonano w Instytucie Maszyn Matematycznych.
ZAM zajmował 2 bądź też 3 pomieszczenia (powierzchnia znacznie mniejsza w porównaniu z ENIAC-iem ) oddzielone od siebie przeszklonymi ściankami. Kolejnym punktem porównania jest przedstawiciel drugiej generacji komputerów- polski ZAM-41 Za przykład komputera trzeciej generacji posłuży nam kolejny rodzimy sprzęt- Odra 1305 Komputery III generacji budowano już na układach scalonych o średniej i małej skali integracji. Trzecia generacjia została zapoczątkowana przez komputery IBM 360 budowane w latach 1965-71. µs - mikrosekunda
1 s = 1/1 000 000 s Dane techniczne:

Typ:
Seria: Odra 1300
mikroprogramowany komputer III generacji zbudowany na układach scalonych TTL
pełna zgodność funkcjonalna i programowa z systemami komputerów serii ICL 1900

Prędkość:
- cykl mikroprogramu: 1/3 albo 1/4 µs (niezgodność danych)
- cykl odczytu pamięci operacyjnej: 1 µs
- czas wykonania rozkazów:
skok: 1 µs
dodawanie stałoprzecinkowe: 1,6 µs
mnożenie stałoprzecinkowe: 9 µs

Pamięć operacyjna:
- ferrytowa 24 bitowa + bit parzystości
- półprzewodnikowa 24 bitowa z korekcją pojedynczych błędów i wykrywaniem wielokrotnych, dodana w ramach modernizacji. 25 bit - bit parzystości.
- od 32 do 256 kilosłów (po modernizacji maszyny z Hutmenu i Brochowa otrzymały dwa "banki" po 512 kilosłów)
- możliwość pracy dwóch jednostek centralnych ze wspólną pamięcią.

Interfejsy:
- szafa podstawowa (procesor):
- kanał priorytetowy - 1 kanał (współpraca z Systemem Modułowej Automatyki).
- kanał monitora 2, 3 (obsługa konsoli FACIT) - 2 kanały.
- kanał znakowy o szybkości 100 000 znaków 6-bitowych/sekundę(czytnik/perforator taśmy papierowej lub kart, drukarka wierszowa itp) - 10 kanałów.
- kanał multiplekserowy - specyficzny kanał znakowy mogący obsługiwać multiplekser wraz z maksymalnie 32 terminalami.
- kanały autonomiczne o szybkości 500 000 znaków 6-bitowych/sekundę (pamięci taśmowe PT-3, bułgarskie napędy dyskowe, itp).
- kanał Jednolitego Systemu służący do współpracy JC Odra 1305 z urządzeniami peryferyjnymi RIAD - jeden kanał, opcjonalnie. Odra była polskim komputerem III generacji produkowanym seryjnie od 1973 roku. Miejscem produkcji był Zakład Elektroniczny Elwro we Wrocławiu Ostatnim punktem jest komputer czwartej generacji Komputery IV generacji zbudowany jest jak jego poprzednik- na układach scalonych. Różnicą jest jednak to, iż tutaj są one w wielkiej skali integracji. Za sprzęt tej generacji uznajemy m.in. wszechobecne komputery osobiste, czyli PC. Typy komputerów osobistych Smartfon Laptop Palmtop Netbook Polska również ma swój dorobek w dziedzinie komputerów: Komputery wokół nas- dawniej i dziś Wybraliśmy ten temat z kilku prostych powodów. Tym głównym jest fakt, iż każdego z członków naszej grupy interesuje historia komputera, jego działaniei możliwości. Kolejnym zasadniczym czynnikiem,który skłonił nas do wybrania tego właśnie tematu jest to, że świat komputerów nie stoi w miejscu, cały czas idzie prężnie do przodu, rozwija się. Wystarczającym dowodem niech będzie fakt, że pierwsze komputery miały moc dzisiejszych kalkulatorów... Mały i przenośny komputer osobisty, które cena jest niższa od tej, za którą mozemy nabyć notebooka. Mniejsza jest również jego waga, ale niestety parametry też są gorsze w stosunku do większego odpowiednika. Przeznaczony jest do wideorozmów, korzystania z internetu i aplikacji online oraz prac biurowych. Jest to malutki, mieszczący się w dłoni, bądź kieszeni komputer osobisty. Przenośny komputer osobisty, służący do pracy odtwarzania multimediów, a mocniejsze modele, są w stanie obsługiwać dzisiejsze gry komputerowe. Przenośne urządenie, które możemy nazwać hybrydą komputera i telefonu. Komputer stacjonarny Rodzaj komputera, który zazwyczaj znajduje się na stałe w określonym miejscu.
Składa się z co najmniej trzech podstawowych elementów, to jest: jednostki centralnej, monitora i klawiatury Komputerów: Laptopów 30 lat Di End.
Mamy nadzieje że coś z tego zrozumieliście!
Full transcript