Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Usługi hotelarskie w środkach transportu

No description
by

Kuba Gadżała

on 16 May 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Usługi hotelarskie w środkach transportu

Usługi hotelarskie w środkach transportu

Usługi hotelarskie w transporcie kolejowym
W ramach ułatwienia podróżnemu przemieszczenia się z miejsca na miejsce stworzono także wagony specjalistyczne :
wagony sypialne,
wagony z miejscami do leżenia,
wagony restauracyjne,
wagony biznesowe,
wagony specjalne (przystosowane do obsługi osób niepełnosprawnych),
wagony kina, dyskoteki,
wagony przystosowane do organizacji wczasów mobilnych.
wagony konferencyjne (bezprzedziałowe) przystosowane do organizacji konferencji),

Wagony sypialne i restauracyjne

W celu zapewnienia większej wygody w czasie dłuższej podróży, w porze nocnej lub kilkudniowej stosowane są stasowane wagony sypialne. Nie różnia się one zewnętrzną budową od wagonów osobowych - wnętrze wagonu jest podzielone na przedziały, a korytarz znajduje się z boku przedziału. Przedziały klasy I mają dwa miejsca do spania, a przedziały klasy II - trzy miejsca leżące. W przedziale pierwszej klasy łóżko dolne stanowi kanapa, a łóżko górne uzyskuje się przez podniesienie oparcia. W przedziałach klasy drugiej dolne i środkowe łóżka powstaja z dolnego siedzenia i oparcia, natomiast łóżko górne przylegające w porze dziennej do ściany zostaje na noc odchylone w położenie poziome. W każdym przedziale wagonu sypialnego jest umywalka z bierzącą ciepłą wodą, lustem i szafką na przybory toaletowe. Na końcu wagonu mogą być również wyodrębione wagony kąpielowe. W nowoczesnych wagonach często instalowane są kabiny prysznicowe oraz ekologiczne WC.
Łukasz Stolarski
Jakub Gadżała
I TiR, gr. C3

Historia transportu kolejowego ma swój początek w starożytności, wtedy to popularne były koleje konne, które wykorzystywały wyżłobienia w kamiennych płytach mocno obciążonych dróg dojazdowych do Rzymu. Transport szynowy z trakcją konną był znany również w Asyrii ponad 2500 lat temu.
Rozkwit transportu kolejowego rozpoczął się w 1825 roku, kiedy to uruchomiono pierwszą linię kolei publicznej łączącą Stockton z Darlington w Wielkiej Brytanii, zbudowaną i wyposażoną w parowozy przez George’a Stephensona. Ważną rolę w rozwoju transportu kolejowego odegrał Thomas Cook - jemu to zawdzięczamy system wagonów sypialnych, restauracyjnych i luksusowych salonek. Z dużym sukcesem wykorzystywał on transport kolejowy w turystyce. Rozpoczął bowiem swą karierę od organizacji wycieczki kolejowej na trasie Leicester–Loughborough dla 570 osób w 1851 roku.
Historia transportu kolejowego to również najsłynniejszy pociąg Orient Express, jeżdżący na linii Paryż–Strasburg i Monachium–Wiedeń–Budapeszt–Belgrad–Sofia–Istambuł, świadczący usługi hotelarskie na bardzo wysokim poziomie.
Usługi hotelarskie w środkach transportu lotniczego
Usługi hotelarskie w środkach transportu lądowego
Transport kolejowy
Usługi hotelarskie w środkach transportu wodnego
W wagonach z miejscami do leżenia (kuszetach) są:
Kuszetka – do XIX wieku niewielka kanapa, rodzaj leżanki. Wagon kolejowy z miejscami do leżenia, mniej komfortowa odmiana wagonu sypialnego, różniąca się od tego ostatniego miejscami do leżenia przeznaczonymi zasadniczo do korzystania z nich jedynie w porze snu, a w dzień składanymi, aby przedział kolejowy spełniał rolę zwykłego przedziału pasażerskiego z miejscami do siedzenia.
Wyróżniamy:
przedziały 4-miejscowe
przedziały 6-miejscowe
W przedziałachznajdują się:
miejsca do leżenia tzw. leżanki,
wieszaki na ubrania,
półki na bagaż.
Umywalnia i WC są ogólnodostępne, usytuowane przy przedsionkach wagonu.


- 235 km/h - taką prędkość osiągnęła lokomotywa Eurosprinter Siemensa (nazwana w Polsce „Husarz”) w maju 2009 na Centralnej Magistrali Kolejowej koło Włoszczowy. Prędkość osiągnięta przez EU44 stanowi oficjalny rekord prędkości lokomotywy w Polsce. Poprzedni, nieoficjalny rekord należący do lokomotywy EU11, wynosił 222 km/h.

- W 1981r pociąg TGV uzyskuje prędkość 380 km/h. Poprzedni rekord należał również do Kolei Francuskich SNCF - w 1955 r. osiągnięto 331 km/h.

- 2007. TGV osiąga w trakcie jazdy testowej prędkość 574,8 km/h.

- Kolej transsyberyjska – sieć linii kolejowych głównie w azjatyckiej części Rosji wybudowana w latach 1891-1916. Główny szlak to linia transsyberyjska, która prowadzi z Moskwy do Władywostoku. Od 2002 roku całkowicie zelektryfikowana. Około 30% całego eksportu Rosji korzysta z tej linii. Jest to najdłuższa linia kolejowa na świecie, która przekracza 8 stref czasowych, a całkowita długość torów wynosi 9288,8 km

Luksusowa podróż po "czarnynm lądzie"
W południowej Afryce trzy razy w tygodniu z Pretorii do Kapsztadu jedzie Pride of Africa (Duma Afryki), który jest jednym z najbardziej wyróżniających się pociągów turystycznych świata. W podróż zabiera siedemdziesięciu dwóch pasażerów, którzy mieszkają w dwuosobowych przedziałach. Pociąg pokonuje 1600 km. Ciągną go lokomotywy spalinowa i elektryczna, a także południowoafrykańskie parowozy z 1911 roku (najstarsza lokomotywa pochodzi z 1893 roku).
W skład pociągu wchodzą: wagony sypialne, dwa wagony restauracyjne, salonka, wagon widokowy z panoramicznymi oknami dla czterdziestu dwóch osób i wagon widokowy z trzydziestoma dwoma miejscami i balkonem.W pociągu nie ma radia ani telewizora w celu oddania atmosfery tamtych czasów. Podróż zajmuje trzy doby.

Rotel to dalekobieżny autokar posiadający miejsca sypialne i gastronomiczne. Jest połączeniem hotelu z autobusem, tzw. hotel na kółkach. Rotel nie jest zbyt komfortowym hotelem, gdyż nie posiada pryszniców, natomiast pozwala turystom na pokonywanie dużych odległości. Dociera tam, gdzie brakuje odpowiedniej infrastruktury transportowej (dróg, linii kolejowych i portów lotniczych). Rotelem modne są podróże w odległe rejony świata, pustynie, obszary górskie, obszary o surowym klimacie – Alaska, niektóre regiony Afryki, Chiny, Nepal, Australia.

Transport lotniczy - jest najnowocześniejszym i najszybciej rozwijającym się rodzajem transportu, ale wymaga dużych nakładów kapitałowych i wysoko wykwalifikowanej kadry. Na jego rozwój i stale postępującą modernizację stać tylko bogate kraje.

W latach 1980-1995 lotnictwo cywilne zwiększyło swój tabor o około 80%, a towarów o 70%. Podobne tendencje odnotowano w Niemczech, Japonii, Francji i Holandii. Transportem lotniczym przewożeni są ludzie i towary z dużą w porównaniu z innymi środkami prędkością, i to w sposób, jak wykazują statystyki, najbezpieczniejszy, powodując przy tym niewielki zanieczyszczenie środowiska.

Klasy przedziałów
1. Klasa ekonomiczna
- fotele mają ruchome oparcia, zagłówki i podnóże, co stwarza wygodne warunki wypoczynku. Każdy fotel posiada podłokietnik i ruchomy stolik. Nad fotelem znajduje się indywidualne oświetlenie oraz regulator nawiewu świeżego powietrza. Posiłki serwowane są wg ustalonego programu.Rodzaje statków pasażerskich:
1) liniowe

- są one przeznaczone do przewozu określonego towaru na wyznaczonych trasach, na pokładzie śa także pomieszczenia posażerskie przeznaczone dla pasażerów; posiadają obsługę hotelowo-gastronomiczną
2) turystyczno - wycieczkowe

- śa to najczęściej statki jednoklasowe o różnej wielkości, standardzie; na statkach jest ograniczona liczba kabin, a rozbudowane są pomieszczenia ogólne i rekreacyjne
3) promy pasażerskie
- służą głównie do przewozu pasażerów i samochodów
Hotelarstwo okrętowe
cruising
jest to świadczenie i odpowiednie zorganizowanie usługi hotelowej dla osób przebywających na statkach morskich z racji wykonywanego zawodu, obowiązków służbowych lub czasowego przyjazdu w roli pasażera.
Działalność hotelarska na statkach obejmuje trzy główne zakresy:
zakwaterowanie,
wyżywienie,
usługi specjalistczne i róznorodne świadczenia.
Na statku (podobnie jak w hotelu na stałym lądzie) występują zespoły funkcjonalne zajmujące się obsługą gości.
Wyróżnia się części: recepcyjną, noclegową, żywieniową, usługową i handlową, administracyjną i gospodarczą.
Za obsługę gości odpowiadają stewardzi.
Ciekawostka!
Statek Quin Mary 2 to najbardziej luksusowa pływająca jednostka na świecie. Jest nazywany następcą Titanica, bo na 2600 pasażerów przypada 1250 członków załogi. Na Queen Mary 2 znajdują się restauracje, pola golfowe, teatry, sale kinowe, baseny i siłownie. Zadaniem obsługi statku jest spełnianie wszystkich kaprysów podróżujących.
Bibligrafia
Ciekawostki!
Specyficzne rodzaje zakładów hotelarskich w środkach transportu lądowego, wodnego i lotniczego
Botel -

obiekt posiadający urządzenia hotelowe i świadczący usługi na stale zakotwiczonym statku.

Aquatel -

obiekt posiadający urządzenia hotelowe i świadczący usługi na barce, motorówce lub innym środku pływającym.

Seatel -

hotel usytuowany na „pływających wyspach” i przeznaczony dla gości przybywających drogą morską czy też lotniczą.

Flaytel -

obiekt posiadający urządzenia hotelowe i świadczący usługi w obrębie lotniska.
Umożliwiają pasażerom sporzywanie posiłków w czasie podróży. Wnętrza wagonów podzielone są na: część służącą do przygotowania posiłków, pomieszczenie dla obsługi oraz część restauracyjną. Bywają też stosowane wagony bufetowe, w których połowa wagonu jest przeznaczona na kuchnie i bufet, a drugą stanowy przedział konsumpcyjny. W wagonach restauracyjnych obowiązuje tradycyjna obsługa kelnerska oraz wybór dań z karty menu. Zakres menu zależy od standardu wagonu restauracyjnego.
Za obsługę pasażerów odpowiadają stewardesy i stewardzi, do których obowiązków należy:
powitanie pasażerów i wskazanie im miejsc,
podawanie posiłków w czasie lotu,
sprzedaż produktów handlowych,
przyjmowanie wózków z gotowymi daniami i odgrzewanie posiłków.
3. Klasa pierwsza
- fotele posiadają specjalną konstrukcję, która umożliwia rozłożenie ich na czas snu w normalne łóżko. Pasażerowie otrzymują pościel oraz osobistą bieliznę nocną. Fotele są od siebie odpowiednio oddalone (często odgrodzone specjalnymi osłonami). Pasażer ma możliwość uruchomienia specjalnej lampki nocnej. Każdy z pasażerów ma indywidualny sprzęt audio-video oraz gniazdko na laptop i telefon. Wyżywienie jest bardziej urozmaicone niż w klasie biznes.
2. Klasa biznes
- fotele mają zmienna geometrie, która umożliwia wypoczynek oraz sen. Na czas snu pasażer otrzymuje dodatkowe okrycie. Przy każdym fotelu znajduje się gniazdko do podłączenia telefonu oraz laptopa. Podróżny ma możliwość oglądania video z własnym ekranem. Pożywnie jest bardziej urozmaicone niż w klasie ekonomicznej.
- "Technik hotelarstwa. Organizacja pracy w hotelarstwie. Skrypt do nauki zawodu." - Sylwia Oparka, Teresa Nowicka.

- http://pl.wikipedia.org/wiki/Kolej_Transsyberyjska
- http://www.travelin.pl/top/12-najbardziej-niezwyklych-tras-kolejowych-swiata
- http://inforail.pl/text.php?id=60157
- http://geografia.na6.pl/transport-lotniczy
- http://pl.wikipedia.org/wiki/Historia_kolei


Dziękujemy za uwagę!
Full transcript