Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

WARSZAWA

No description
by

REMIGIUSZ GRABSKI

on 5 June 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of WARSZAWA

Warszawa jest ośrodkiem naukowym, kulturalnym, politycznym oraz gospodarczym na skalę europejską. Mieszczą się w niej siedziby Parlamentu, Prezydenta RP, Rady Ministrów i innych władz centralnych.
Warszawa jest największym polskim miastem pod względem liczby ludności (1 724 404 mieszkańców, stan na 31 grudnia 2013) i powierzchni (517,24 km² łącznie z Wisłą, stan na 1 stycznia 2013) .
stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Mazowszu, nad Wisłą.

Warszawa taka jest...

Nazwa pojawia się w XIV-wiecznych zapiskach jako Warseuiensis (1321), Varschewia (1342) i XV wieku jako Warschouia (1482). Średniowieczna nazwa brzmiała Warszewa, Warszowa
Dużą część faktycznych mieszkańców stanowi ludność niezameldowana – szacowana całkowita liczba mieszkańców spędzająca noc w mieście wynosi w przybliżeniu 1,91–1,96 mln osób. Ponadto codziennie ok. 500 tys. osób dojeżdża do Warszawy do pracy, z czego najwięcej z Łodzi (ok. 150 tys.) i Radomia (ok. 50 tys.). Po uwzględnieniu tej liczby otrzymujemy szacunkową wielkość 2,41-2,46 mln osób przebywających w granicach miasta w ciągu dnia.
Historyczna zabudowa Warszawy wielokrotnie była niszczona podczas wojen. Szczególnie ucierpiała podczas II wojny światowej. Miasto odbudowano dużym wysiłkiem społeczeństwa całego kraju. Za wzorcową uznaje się rekonstrukcję Starego Miasta, które 2 września 1980 roku zostało umieszczone na liście światowego dziedzictwa UNESCO jako wyjątkowy przykład całkowitej rekonstrukcji zespołu historycznego.
W Warszawie znajduje się około 40 budynków mających ponad 65 m wysokości, a w dwóch przypadkach więcej niż 200 m. Warszawskie wieżowce to nie tylko największe budowle w Polsce, ale prezentują one również wysoką zabudowę w skali europejskiej: Warszawa jest jednym z najwyższych miast Europy po Moskwie, Paryżu, Frankfurcie nad Menem i Londynie.
Dziś część dawnych budynków Warszawy można oglądać tylko na przedwojennych filmach...
Do rejestru zabytków wpisano natomiast m.in. układy urbanistyczne i zespoły budowlane, dzieła architektury i budownictwa, dzieła budownictwa obronnego, obiekty techniki, cmentarze, parki, ogrody oraz zabytki archeologiczne. W rejestrze zabytków nieruchomych w 2006 wpisanych było ok. 1300 obiektów z obszaru Warszawy.
Do warszawskich placówek oświatowych – 844 przedszkoli i 992 szkół uczęszcza 268 tys. dzieci i młodzieży. Co roku 14 tys. absolwentów kończy licea ogólnokształcące, tyle samo – średnie szkoły zawodowe, a kolejne 2 tys. – zasadnicze szkoły zawodowe .

Stolica jest największym ośrodkiem akademickim w Polsce. Swoją siedzibę ma tu 66 uczelni.
Warszawa jest największym po Górnośląskim Okręgu Przemysłowym ośrodkiem przemysłowym w kraju.
Po 1989 rozpoczął się proces prywatyzacji
przemysłu zatrudnienie w przemyśle
zmniejszyło się, część terenów
dawnych zakładów przemysłowych
została przeznaczona na funkcje
usługowe i mieszkaniowe.
Warszawa jest bardzo ważnym ośrodkiem gospodarczym, siedzibę ma tutaj co dwunaste przedsiębiorstwo działające w Polsce. W 2008 w mieście działało 324.282 podmiotów gospodarczych.
Centrum miasta to dziś głownie biurowce i miejsca usługowe.
Warszawa jako stolica administracyjna kraju jest siedzibą większości centralnych organów władzy, ministerstw, urzędów i instytucji centralnych takich jak m.in.: Ministerstwo Sprawiedliwości czy Kancelaria Prezesa Rady Ministrów .
Niedłącznym widokiem ulic stolicy sa żółto-czerowone autobusy i tramwaje . ZTM prowadzi ok. 250 linii autobusowych.
Miasto non stop tętni zyciem, niezaleznie od dnia i godziny...

Szczególnie pięknie wygląda jak i obfituje w atrakcje nocą....
Warszawa to miasto ludzi lubiących sport. Przy całej palecie dyscyplin na czele wysuwa się piłka nożna i klub Legia Warszawa...
Ta miłość do sportu zaowocowała znakomitą organizacją EURO 2012 po której to imprezie prócz dobrych wspomnień został wybudowany za niemałe pieniądze stadion ...
Jako stolica, miasto skupiające uwagę mediów a także miasto bądace siedzibą różnych partii, związków ,organizacji Warszawa jest mekką wszelkich manisfestacji , marszy , strajków....
Szczęściem na obrzeżach miasta jest duże lotnisko i bezpiecznie można się ewakuoować bezpośrednio nie tylko w kierunku innych państw Europy, ale i Ameryki czy też Azji.
Full transcript