Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Copy of Şarap Turizmi

No description
by

Tugay Altun

on 4 January 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Copy of Şarap Turizmi

ÖGRETİIM GÖREVLIİSI A. ÖZLEM ÇALIK

HAZIRLAYANLAR

FATMA CEYLAN

KÜBRA ÖZTÜRK

TURIZM & SEYAHAT HIZMETLERI 2. SINIF 2. EGE BÖLGESİ

Bu bölge en kuzeyinden en güneyine kadar birçok şarap bölgesinin varlığıyla ünlüdür. Ancak Ege Bölgesi'ne genel olarak baktığımızda şaraplık üzümde karşımıza üç bölge çıkar:
Bozcaada- Çanakkale
Seferihisar-Çeşme
İç Ege Bölgesi - Denizli-Çal-Güney bölümü

3- İÇ ANADOLU BÖLGESİ

Üzüm üretimi ve bağ alanı açısından Akdeniz ve Ege bölgelerinden sonra üçüncü sırada gelir. Başlıca şaraplık üzüm üretim merkezleri şunlardır :
• Ankara - Kalecik ve Çubuk
• Çorum Sungurlu
• Kapadokya
• Tokat 1. MARMARA BÖLGESİ

Bu bölge Türkiye'de şarabın başkenti olarak da nitelendirilir. Türkiye'deki şarapların yüzde 40'ı bu bölgede üretilir. Bunun başlıca nedeni iklimsel çeşitlilik olmalıdır. Bölgenin başlıca bağcılık alanları şunlardır:

• Şarköy- Mürefte- Hoşköy- Gaziköy sahil şeridi. Bu bölgede aynı zamanda Türkiye'nin en önemli şarap üretim tesisleri bulunmaktadır. Doluca, Tekel , Gülor gibi tesisler bu bölgede bulunmaktadır.
Bölgede yetiştirilen başlıca üzüm türleri şunlardır :

Kırmızı : Cinsault, Gamay, Papazkarası
Beyaz : Semillon, Riesling, Chardonnay

• Edirne- Uzunköprü- Kırcasalih bölümü
• Gelibolu Yarımadası
• Avşa adası. TÜRKIİYE'NİIN Ş SARAP BÖLGELERIİ Şarap turizmine katılan ziyaretçiler için belirli bir yerin seçimine etki eden en önemli beş faktör şunlardır ;

1) Misafirperver şaraphaneler.
2) Bölgede görülecek ve yapılacak çok seyin olması.
3) Çekici manzaralar.
4) Şarap hakkında bilgili şaraphane
personeli.
5) Şaraphanelerin grup turları sunması. ŞSARAP BÖLGELERIİNİIN ÖZELLİIKLERIİ DEMOGRAFİK ÖZELLİKLERİ

Tipik olarak orta yastalar, bay ve bayan oranı neredeyse aynı, yüksek düzeyde egitimliler, bir meslek sahibi yada yöneticiler, çogu evli çiftler (%70 ten fazlası evli) ve ortalamanın üzerinde yüksek gelire sahipler.

DAVRANIŞSAL ÖZELLİKLERİ

Daha aktif ve mesguller, sosyal iliskiler içerisinde yer almak istiyorlardır. Lüks ile daha fazla ilgililerdir. Yarıdan fazlası ziyaret etikleri sarap bölgelerine yeniden gitmek istiyor.
Turizm mevsimi dısında da seyahat ediyorlardır. ŞSARAP TURİIZMİNE KATILAN ZİIYARETÇİILERİIN ÖZELLIİKLERIİ Şarap turizmi, yerel ürünlerin satışı ve yarattığı istihdam ile sürdürülebilir kırsal gelismede önemli bir faktördür. Şarap turizmi mevcut bağcılık gelirlerinin artırılmasını sağladıgı gibi bağcılık da sürdürülebilir arazi kullanımı sağlama kapasitesine sahiptir. Şarap turizmi konusunda yapılan ilk arastırmalar 1990'lı yıllarda gerçeklestirilmistir. Turizmin bu yeni alt alanının boyutlarını açıklamaya ve kıyaslamaya çalısan betimleyici arastırmalar bu çalısmalara damgasını vurmuştur. Bu çalısmalarda Avustralya, Kanada, Sili, Fransa,Macaristan,İtalya, Yeni Zelanda,İspanya, Güney Afrika, ABD ve Birlesik Krallık da dahil olmak üzere birçok ülkede şarap turizminin degeri ve sayısal gelişimi belgelendirilmektedir. SŞARAP TURİIZMİINİIN ÖNEMİI Şarap turizmi, ziyaretçiler için şaraba duydukları özel ilgiye dayanan bir davranış biçimi; ziyaretçi kabul eden bölge için şarapla ilgili çekiciliklerle belirlenen imajdan oluşan bir pazarlama stratejisi; şaraphaneler için ise ürünlerini dogrudan tanıtacakları ve şatacakları bir pazarlama fırsatıdır. Kabaca :

-Günde ne kadar şarap içebiliriz (veya içmeliyiz)
Organlarımıza zarar vermeden, şarabın sağlığa olumlu etkisinden yararlanabilmek için;
Danimarka'da yapılan çalışmalarda günde 3 - 5 kadeh şarabın uygun olduğu söylenmektedir.
Alman tıp adamları ise, kadınlar için iki, erkekler içinse üç kadeh şaraba denk gelecek alkol miktarları açıklamışlardır (1 kadeh=125 ml).
Şarap, az ve düzenli içilmelidir. Uzun aralıklarla, fazla miktarlarda içilen şarap sağlığımıza yarar değil, zarar getirir. ŞSarap ne kadar eskitilebilir ?
(ŞSarabın yaşsam süresi) Küçük bir yudum alınarak asit ve tanen duyularının belirgin, kaba olanları algılanır
Asit : Dilin dış, üst kenarları ile hissedilen, yumuşak, taze ya da keskin, ekşi tat
Tanen : Damak ve yanakta hissedilen zarif, ya da kuru, buruk tat
Şarap ağızda dolaştırılır, bir miktarı yutulur, derin nefes alınıp tamamı yutulur
Yoğunluk, gövde, çeşitlilik, aromalar
Damakta kalan tadın uzunluğu TAT GÖRÜNÜM Canlı, parlak, berrak bir görünüm kalite işaretlerinden sayılabilir.
Şaraplar yıllandıkça renkleri hafif koyulaşma gösterir.
Kadeh sallandığında şarabın iç yüzeye tutunarak iz bırakması (gözyaşı) yoğunluğunu ifade eder ŞARAP KADEHİ :
Bir kadeh, görünüm, koku, tat ve yapı üzerine en iyi duyumları verebilmelidir
Rengini ve yoğunluğunu yansıtacak şekilde, düz, şeffaf, renksiz olmalıdır
Aroma maddeleri kadehten çıkabilmeli ama hemen tükenmemelidir
Uygun servis sıcaklığını koruması için gövdeden tutulmamalıdır ŞSARAP TADIMI Şarap üretiminde son aşamayı oluşturan şişelemede gün seçimi çok önemlidir. Erken şişeleme kırmızı şarabın etkileyici kişiliğini geliştirme şansını azaltabileceği gibi zamanından daha geç yapılan bir şişeleme, hafif şarabın tüm meyve tadını kaybetmesine neden olabilecektir. Çoğu beyazda bu işlem bağbozumunu takip eden ilk dokuz ay içinde gerçekleştirilir. Birkaç çeşidinde on sekiz ay ya da daha fazla bekleyebilir. Kırmızılar da meyve tadını korumaları için nispeten erken şişelenebilir. SISŞİŞELEME Kırmızı şaraplar, renk maddeleri ve tanenlerin çıkabilmelerine yardımcı olmak için genellikle 25-30º C arası sıcaklıklarda, yani beyaz şaraplardan oldukça ılık ortamlarda fermantasyona tabi tutulur yani mayalandırılır. 30º C üzerindeki sıcaklıklarda fermantasyonun durması tehlikesi vardır, çünkü maya için çok sıcak olabilir, ya da yapılan şarap kaynatılmış gibi tadabilir. 20º C altında soğuk bir fermantasyon (mayalanma) olanaklıdır, ama adet değildir. Fermantasyon süresi : Kırmızılarda birkaç gün, Beyazlarda yaklaşık bir ay. Rozeler Beyazlar gibi işlem görürler. MAYALANMA / FERMANTASYON
Yumuşak sıkma işlemi (çekirdek ve kalan sapların ezilmesi önlenir)
Beyazlar : Ezilen üzümlerin suyu (free-run) ayrılır, ve sıkma işlemine geçilir.
Kırmızılar : Şıraya renk, tanen, koku ve dolgunluk geçmesi için kabuk ve çekirdeklerle birlikte bekletilir (Maserasyon)
Antiseptik olarak az miktarda sülfürdioksit kullanılır
Üzümler havuzlara alındıktan sonra saplarından ayrılırlar. HAZIRLANMA / SIKMA Üzümlerin toplanmasıdır. Üzümler erken toplanırsa : şarapta daha az şeker, renk maddeleri ve olgun tanen, daha fazla asit olur. Bu üzümlerden yapılan şaraplar, daha hafif, ferahlatıcı ve açık renkli olur.
Üzümler geç toplanırsa : daha fazla alkol, renk maddeleri ve tanen içeren, daha zengin şaraplar üretilebilir.Üzümler çok geç toplandığında şarabın çok az miktarda asit içerme ve marmelatımsı tat alma riski vardır. BAĞBOZUMU SŞARAP NASIL YAPILIR ? Chardonnay (hafif aromalı, dolgun-Bourgogne)
Sauvignon Blanc (Güçlü aroma, asitli, orta gövdeli-Graves)
Riesling (Güçlü aroma, asitli-Almanya)
Semillon (Hafif, az asitli-Graves)
Pinot Gris (koyu, orta gövdeli, az asitli-Alsace) BEYAZ Ş SARAPLIK ÜZÜM TÜRLERIİ Litre/yıl DÜNYA'DA KİŞİISI BAŞSI Ş SARAP TÜKETİIMIİ Milyon ton Taze tüketimde Türkiye, Çin ve İran’ın ardından 3. DÜNYADA ÜZÜM ÜRETİIM MIİKTARLARI Bin hektar DÜNYADA EKİLİ ÜZÜM BAĞLARI

“Şarap, içecekler arasında en sağlıklı ve en hijyenik olanıdır”.Louis Pasteur İlk üzüm üretimi ve şarap M.Ö.6000-4000 arasında Mezopotamya ve İran’a uzanıyor.
Eski Mısır’daki yazıtlar M.Ö.2700-2500’de şarabın özellikle din adamları ve soylular tarafından, biranın işçiler tarafından içildiğini gösteriyor. Arkeolojik kazılarda özellikle gömülü bulunan testiler, sıcaklığın şarap üzerindeki etkisinin bilindiğini işaret ediyor. TARİIHTE Ş SARAP Şarabın sadece sarhoş ediciliğini değil, sosyal ve faydalı etkilerini de temsil eder. Medeniyetin destekçisi ve barış aşığıdır.
On iki Olympos tanrısından biri olan Dionysos, Zeus ile Semele’nin oğludur. SŞARAP TANRISI
DİIONYSOS İlk şarap yapılmamış, kendiliğinden oluşmuştur. Bunu kanıtlayan bilimsel veri bulunmamasına karşın, üzüm suyunun kolaylıkla şaraba dönüştürülebilmesi, insan hayatında şarabın yerinin üzüm kadar eski olduğu düşüncesini akla getiriyor. Üzüm olgunlaşıyor ve şekerleniyor. Bağda bulunan maya üzüm kabuğu yüzeyine yerleşiyor ve sıcak ortamda, yırtılan kabuktan geçerek mayalama işlemine başlıyor. Şeker alkole dönüşüyor. Yani üzüm suyu şaraba dönüşüyor. SŞARABIN DOĞUŞSU
60 milyon yaşındaki asma fosilleri, üzümün varlığını gösteren en eski kanıtlardır.
Üzüm yetiştirilmesine dair en eskiye dayanan bilgiler, İncil’de Hz. Nuh’un bağ kurduğuna ve şarap ürettiğine ilişkin bölümlerdir.
Tahıl ve balın üzümden daha eski olmalarına karşın tarihte bira ya da likörün şarap kadar sosyal yaşama işlediğini gösteren bilgi yoktur. ŞSARABIN TARIİHÇESIİ Dini törenlerin bir parçası.
Tıpta bir antiseptik ya da ilaç
Sade yemekleri şölen ve ziyafete dönüştüren bir araç.
Rahatlatıcı bir arkadaş.
Cesaretlendirici bir ortak. SŞARAP DÜNYASINA KÜÇÜK BIİR DOKUNUŞS … SAĞLIĞINIZA Özel şarap ve özgün yemek keyfini konaklamalı bir yerde yaşamak isteyenler için yeni bir yer açıldı. İzmir’den Aydına giderken Selçuk’un Çamlık Köyünde iki genç girişimci kendi alanında bir ilki gerçekleştirdi. TÜRKIİYE'NİIN İ ILK ŞSARAP OTELİ I '7 BİILGELER' ÇAMLIK'TA AÇILDI 4- DOĞU VE GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ

Bölge başlıca iki değişik iklim kuşağından oluşur. Biri Malatya , Elazığ ve Erzincan'da hakim olan biraz daha karasal ve yüksek rakımın etkisiyle sert, diğeri de Güneydoğu bölgesinin Akdeniz iklimine yakın sıcak ama kurak iklimidir. Türkiye'nin iki çok önemli siyah üzümü bu bölgede yetiştirilir.


5- AKDENİZ BÖLGESİ
Bağcılık açısından önemli bir bölge olmakla birlikte (ülkemiz bağlarının % 20 ye yakın bölümü bu bölgede bulunur) şaraplık üzüm çeşitleri bakımından zengin değildir. ITALYA - VERONA ŞARAP VE GURME TURU (WTS) SŞARAP TURLARI Şarap turizmi, üretici ve tüketici etkilesimini sağlamakta, yerel kültür de dahil olmak üzere bağlar, şarap ürünleri ve şarap bölgeleri konusunda eğitim ve deneyimi de kapsamaktadır. Avrupa boyunca ve özellikle Yeni Dünya’da artarak gelistirilen şarap yolları, şarap ve turizm arasında bir bağlantı kurmaktadır. Yeni Dünya ülkelerinde, özellikle bölgesel ve kırsal turizm ürünlerinin bir parçası ve bir özel ilgi turizm biçimi olarak şarap turizmi güçlü ve hızlı bir sekilde büyümektedir. Şarap turizmi, ziyaretçiler için öncelikli motivasyon faktörlerini bağların, şaraphanelerin, şarap festivallerinin, şarap tadımı için şarap gösterilerinin ve özellikleri konusunda bir deneyim yaşamak istenen şarap bölgelerinin ziyaretlerinin oluşturduğu bir turizmdir. ŞSARAP TURİIZMİI Kırmızı şaraplar
Bordeaux :Şarküteri ve soğuk et
Bourgogne : Kuzu
Cabernet Sauvignon : Ördek, av eti
Merlot : Hafif et yemekleri, hindi
Syrah : Et, ciğer, sert peynir
Pinot noir : Tavuk, hindi, balık, şarküteri
Öküzgözü: Kızarmış tavuk ya da hindi, av eti Beyaz şaraplar
Bordeaux :Izgara balık, mantar
Bourgogne : Kremalı balık, kızarmış tavuk
Chablis : Balık, midye, istiridye
Chardonnay : Deniz ürünleri, karides
Sauvignon Blanc : Deniz ürünleri ve salata
Muscat (dömi sek), Sultaniye : Çikolata, puding, meyve salatası HANGIİ YEMEKLE HANGI İ SŞARAP ? Şişe ağzının sıkıca kapatılması ve serin bir yerde saklanması şartıyla (deneyimlere göre): -Ş Sarap Sşisşesini tadımdan ne kadar önce açmalı? Şarap üretimi mayalanma ile son bulmaz. Çoğu zaman şaraba gerçek biçimini verme işlemi henüz başlar. Artık her şey, olgunlaşmanın süresi, kullanılan tank, fıçı ya da şişenin türü, ortam sıcaklığı, şişelemeden önceki durulaşma derecesi gibi faktörlere bağlıdır. Olgunlaşma, genellikle kırmızılarda beyazlara göre daha kısa bir sürede gerçekleştirilir, ve yine beyazlara göre daha büyük önem taşır. OLGUNLAŞSMA Şarabın rengi ve burukluğu, şıranın kabuklar ve çekirdek ile temas oranına bağlıdır
Roze şarap üretiminde kabuklar şıradan bir gün içinde ayrılırlar
Şıranın %80’i kabuklarından ayrılır, kabuklar ayrıca preslenerek yumuşak şarabın dolgunlaştırılması amacıyla kullanılmak üzere saklanır Narince (Dolgun, bukeli, tatlımsı-Tokat)
Misket (Düşük asitli, alkollü, tatlı-İzmir)
Emir (Aromalı, normal asitli-Niğde, Kapadokya)
Sultaniye (Meyva aromalı, hafif, tatlı-Ege) BEYAZ Ş SARAPLIK ÜZÜM TÜRLERI İ

TÜRKİIYE Öküzgözü (dolgun, aromalı, alkollü-Elazığ)
Boğazkere (kalın, ağır ve tanenli-Elazığ)
Kalecik karası (koyu, dolgun, aromalı-Ankara)
Papazkarası (normal alkol ve tanen-Kırklareli)
Ada karası (asitli-Avşa Adası) KIRMIZI SŞARAPLIK ÜZÜM TÜRLERI İ

TÜRKİIYE Cabernet Sauvignon (koyu renkli, asitli ve tanenli-Bordeaux)
Merlot (yumuşak, normal tanenli-St Emillion)
Gamay (yumuşak, asitli ve tanensiz-Beaujolais)
Pinot Noir (dolgun, tanenli, meyvemsi tat-Bourgogne)
Zinfandel (asitli, normal tanenli-California)
Syrah (koyu renkli, alkollü, asitli ve tanenli-Rhone, Avustralya) KIRMIZI SŞARAPLIK ÜZÜM TÜRLERIİ RENKLERİNE GÖRE ŞARAP ÇEŞİTLERİ:
Kırmızı Şaraplar
Beyaz Şaraplar
Pembe Şaraplar
İÇERDİKLERİ ŞEKER MİKTARINA GÖRE ŞARAP ÇEŞİTLERİ :
Sek Şaraplar
Tatlı Şaraplar
Hafif Tatlı Şaraplar
Yarı Tatlı Şaraplar
Tatlı Şaraplar
ÜRETİM TEKNİKLERİ FARKLI VE KATKILI ŞARAP ÇEŞİTLERİ
Likör Şarapları
Vermut Şarapları
Mistel Şarapları
Tıbbi Şaraplar
Reçineli Şaraplar
Meyve Şarapları
Tabii Köpüren Şaraplar
Suni Köpüren Şaraplar ŞSARAP TÜRLERIİ Dünya üzüm üretiminin % 64'ü sarap için yapılmaktadır DÜNYADA Ş SARAP ÜRETİIM MİIKTARLARI 13285 kişi 12 yıl boyunca gözlenmiş, artan şarap miktarıyla ölüm riskinin azaldığı gösterilmiştir.

Şarabın olumlu etkisi sadece kalp ve dolaşım sisteminde değil, diğer hastalıklara karşı da görülüyor. Bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor, antioksidan maddeler sayesinde kanser hastalıklarına karşı korunmamızı artırıyor.

Bu etki sadece az miktarda alkol sayesinde değil, alkolün şaraptaki diğer değerli maddelerle olan karışımı sayesindedir. ŞSARAP VE SAĞLIK SŞARAP TURIİZMİI Bu tanımlardan hareketle şarap turizmi, şarap temasına sahip bölgeleri ziyaret etmek, şaraba ve sarapçılıga duydukları ilgilerini gelistirmek amacı güden kisilerin, bireysel ya da grup halinde katıldıkları bir özel ilgi turizm türü olarak tanımlanabilir. Kadeh sallanmadan koklanır: aroma ve bukenin algılanması ;
Aroma: Üzümden kaynaklanan, meyve ve baharatı çağrıştıran ve kolay tanımlanabilen güçlü kokular.
Buke : Eskitmeyle ortaya çıkan, şarabın kendisine has, hafif ama kompleks kokular.
Kadeh sallanarak (genellikle masadan ayırmadan) hemen koklanır: farklar değerlendirilir. KOKU Normal kalitedeki şaraplar : içmeden hemen önce
Kaliteli beyaz araplar : yaklasık 10 dk önce
Genç kırmızı araplar : yaklaık 10 dk önce
Ağır ve olgun kırmızı şaraplar : yaklaık 30-60 dk önce
Full transcript