Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Make your likes visible on Facebook?

Connect your Facebook account to Prezi and let your likes appear on your timeline.
You can change this under Settings & Account at any time.

No, thanks

Il-Ġens u l-Għadd tal-Aġġettiv

Prezi addattata mix-xogħol ta' Edera Calleja
by

Gianluca Spiteri

on 8 February 2016

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Il-Ġens u l-Għadd tal-Aġġettiv

Il-Ġens u l-Għadd tal-Aġġettiv
Maskil (raġel). Eż: serduk
aħmar
Femminil (mara). Eż: tiġieġa
ħamra

L-aġġettiv Maskil jista' jispiċċa kemm b'konsonanti kif ukoll b'vokali.
Eż: mari
d
, serj
u
, dħul
i
Image by Tom Mooring
L-Aġġettiv skont
il-ġens jista' jkun:
L-aġġettiv Femminil jsir biż-żieda ta'
a
f'tarf il-Maskil li jispiċċa b'konsonanti.
Eż: marid
a
, qadim
a




Jista' jsir ukoll biż-żieda ta'
ija
jew
ja
f'tarf il-Maskil li jispiċċa b'vokali.
Eż: dħul
ija
, hien
ja
L-Aġġettiv skont l-għadd jista' jkun:
Singular (wieħed/waħda). Eż: irqiqa, sabiħ

Plural (ħafna). Eż: irqaq, sbieħ
Xi aġġettivi jibqgħu l-istess kemm fil-Maskil, kemm fil-Femminil u anke fil-Plural.

Eż: tifel
intelliġenti
, tifla
intelliġenti
, tfal
intelliġenti
, programm
divertenti
, logħob
divertenti
, ħarġa
divertenti
L-Aġġettiv jista' jieħu:

L-Plural Sħiħ (biż-zieda ta'
in
fl-aħħar).
Eż: ħelu ħelwin, imbierek imberkin, dgħajjef dgħajfin

L-Plural Miksur.
Eż: ikrah koroh, ikħal koħol, dejjaq dojoq
L-Aġġettiv fil-plural:

xi kultant jista' jkun bħall-femminil.

Eż: tfal
ferrieħa
, toroq
imsewwija
Aqleb dawn l-aġġettivi
fil-plural:
maqlub
ħosbien
għani
qalbieni
bieżel
miżbugħ
għażżien
ħafif
twil
Full transcript