Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Tekstura i gradient

No description
by

Olga Urbanska

on 18 May 2017

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Tekstura i gradient

Tekstura
Jest właściwością powierzchni. Wszystko co ma powierzchnię ma też teksturę. Z pojęciem tekstury kojarzą się przede wszystkim takie cechy jak szorstka, gładka czy aksamitna. Ale powierzchnia może być również zimna, twarda albo mokra. W rzeczywistości jakiekolwiek uczucie dotykowe, które możemy sobie wyobrazić jest teksturą.

Wzór to pojęcie, które często mylone jest z teksturą, zauważalna jest jednak istotna różnica pomiędzy nimi. Tekstura odnosi się do właściwości powierzchni podczas gdy wzór to powtórzenie jakiegoś graficznego motywu. Tekstura odwołuje się do zmysłu dotyku natomiast wzór to wzrokowe rozpoznanie serii powtarzających się elementów. Komponenty tekstury są rozmieszczone na powierzchni w sposób losowy i nieregularny, co sprawia, że jest ona postrzegana jako organiczna i naturalna. Wzór wymaga powtarzalności. Im bardziej regularne powtarzanie, tym silniejszy wzór. Jego zaplanowana struktura sprawia, że jest odbierany jako coś sztucznego, matematycznego i produkowanego masowo.
Wzory są generalnie bardziej dostrzegalne niż tekstury i silniej przyciągają uwagę.
Rodzaje tekstur
Rzeczywiste
– określane również jako fizyczne czy dosłowne, są realną właściwością powierzchni obiektu. Papier, drewno, piasek, szkło czy płótno to tekstury rzeczywiste. Ich właściwości fizyczne są odczuwalne dotykiem.
W przypadku tego typu tekstur ważne jest światło, które wpływa na spostrzeganie powierzchni i jej odbiór. Intensywne światło na gładkiej powierzchni może zmniejszyć czytelność obrazu, podczas gdy to samo światło może stworzyć silny, widoczny kontrast na powierzchni typu drewno czy płótno.

Wizualne
– wyobrażenie (iluzja) tekstury rzeczywistej na powierzchni obiektu. Wyobrażamy sobie co byśmy czuli dotykając czegoś, ponieważ dotykaliśmy tego już wcześniej. Wiemy, że woda jest mokra a lód zimny. Tekstura wizualna odwołuje się więc do naszych doświadczeń dotykowych.

Pośrednie
– tekstury wizualne, które nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości. Najczęściej są wykorzystywane w pracach abstrakcyjnych.
Tekstura i gradient
Przykłady tekstur
Gradient
Gradient – rozwiązanie stosowane w grafice komputerowej polegające na wypełnieniu określonego obszaru płynnym przejściem tonalnym pomiędzy co najmniej dwoma kolorami. Kształt tego wypełnienia może być rozmaity – począwszy od prostego równomiernego przejścia pomiędzy przeciwległymi bokami prostokąta, a skończywszy na przejściu wzdłuż linii krzywej, rozchodzeniu się promienistym itp
Jedną ze szczególnych postaci gradientu jest nadawanie cienia obiektom.
prezentację wykonały:

Alina Boiko
Olga Urbańska
Full transcript