Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Copy of NANOTEKNOLOJI

No description
by

on 6 September 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Copy of NANOTEKNOLOJI

2.6 Nanokimya
3.2 Türkiye'de Nanoteknoloji
2.5 Nanofizik
3.1 Nanoteknolojinin Dünyadaki Durumu
2.7 Biyoloji
NANOTEKNOLOJI VE UYGULAMALARI
Filiz Ece KANAR Aylin YILDIRIM

Gözde YONUCU Merve KOÇ
1) NANOTEKNOLOJİ TANIMI
2) KULLANIM ALANLARI
3) NANOTEKNOLOJİNİN DÜNYADAKİ DURUMU
4) NANOTEKNOLOJİNİN GELECEKTEKİ DURUMU
5) KRONOLOJİK GELİŞİM

1. NANOTEKNOLOJİ TANIMI
Yunanca “nannos” kelimesinden gelen ve “cüce” anlamiıtaşiyan nano, bir fiziksel büyüklüğün milyarda biri olarak tanimlanir ve genellikle metre ile birlikte kullanilir. Nanometre, 5 ila 10 atomun ardı ardina dizilmesinden oluşan, metrenin milyarda biri ölçüsündeki uzunluğu temsil eder.
Nanoteknoloji, 1-100 nanometre ölçeğinde fiziksel, kimyasal ve biyolojik yapilarin anlaşilmasi, kontrol edilmesi ve atomsal seviyede değiştirilip fonksiyonel hale getirilmesi olarak tanimlanir. Örneğin; nanometre, metrenin milyarda birini (1nm=10-9 m) ifade etmektedir.
Nano yapilara uzunluk olarak bakildiğinda yaklaşik 10-100 atomluk sistemlere (10-9 metre) karşilik gelmektedirler.
Nano:Bir fiziksel büyüklüğün bir milyarda biri
1 m = 10-3mm = 10-6μm = 10-9 nm
Nanoteknoloji, atomlarla oynayan bir teknolojidir. Atom ve molekülleri tek tek maniple ederek istenilen yapinin oluşturulmasi ilkesine dayanir. Atomlar ayri ayri işleme tabii tutulur. Yaklaşik 100-1000 atom bir araya gelerek nano ölçeklerde bir nesneyi oluşturmaktadir. Nanoteknolojide bu bağlamda “çok küçük maddelerin teknolojisi” olmaktadir.
Nanoteknoloji, maddenin atomik-moleküler boyutta mühendisliğinin yapilarak yepyeni özelliklerinin açiğa çikarilmasi; nanometre ölçeğindeki fiziksel, kimyasal ve biyolojik olaylarin anlaşilmasi, kontrolü ve üretimi amaciyla, fonksiyonel materyallerin, cihazlarin ve sistemlerin geliştirilmesidir. Bir başka ifade ile çeşitli araçlarin, malzemelerin ve yapilarin moleküler düzeyde işlenmesi, oluşturulmasi olarak tanimlanmaktadir.
Nano ölçeğin çok önemli olmasinin sebepleri aşağida maddeler halinde verilmiştir:

1)
Madde içerisindeki elektronlarin dalgalanma özellikleri nanometre ölçeğindeki değişmelerden etkilenir.
2)
Kimyasal bileşimi değiştirmeksizin, nanometre uzunluk ölçeğinde maddenin; erime sicakliği, miknatislanma, şarj kapasitesi vb. temel özelliklerini değiştirmek mümkündür.
3)
Biyolojik sistemler, örneğin DNA nanometre ölçeğinde düzenlenebilirse veya yapay bileşenler DNA’ya yerleştirilebilirse, yeni tür yaratilabilir.
4)
Nano ölçekli bileşenler çok yüksek yüzey alanina sahiptirler, bu da onlari; kompozit malzemeler, çekirdek reaktörleri, ilaç dağitimıve enerji depolamada kullanmak için ideal yapar.
5)
Nano ölçekte, yüzey gerilimi ve lokal elektromanyetik etkiler nano yapili malzemeleri daha sert ve daha az kirilgan yapmada daha önemli hale gelir.
6)
Nanoteknolojide, kismen doğa taklit edilmeye ve eşyalar atomlardan başlayarak inşa edilmeye çalişilir. Bu nedenle, savurgan ve büyük miktarda kirliliğin eşlik ettiği geleneksel seri endüstriden nanoteknoloji olarak adlandirilan atomik ölçek endüstriye hareket edilmiştir.
1.2. Tarihi Gelişim
Richard Feynman, nanoteknolojiyi 1959′da fark etmiş ve nanoteknoloji hakkinda 29 Aralik 1959 Amerikan Fizik Cemiyeti’nde “There is plenty of room at the bottom” (Aşağida daha çok yer var) başlikli bir konuşma yapmiştir. Feynman her ne kadar konuşmasinda nanoteknoloji kelimesini kullanmamişsa da yillar sonra nanoteknolojiyi anlattiği anlaşilmiş ve günümüzde nanoteknolojinin fikir babasi olarak kabul edilmiştir.
Feynman, o konuşmada 2 tane problemi ortaya koydu ve çözene de 1000$ ödül vereceğini söyledi. Birinci problem bir nanomotor yapimiydi.
Problem 1960'da hemen çözüldü. William McLellan 13 parçadan oluşan kenar uzunluğu 1/64 inch (0.3 mm) olan küp şeklindeki bir motor yaparak ilk ödülü aldi.
İkinci problem ise bir çivinin tepesine bütün Encyclopedia Britannica'yi yazmaya elverecek şeklide harflerin küçültülmesiydi. Bu problem ise 1985'de Tom Newman tarafindan çözüldü. Çivinin tepesine elektron demeti ile Charles Dickens'in İki Şehrin Hikâyesi adli eserini yazdi ve ikinci 1000$'lik ödülü aldi.
Feynman’dan sonraki bir başka önemli kişi ise Norio Taniguchi‘dir. 1974′deki makalesinde dünyada ilk kez nanoteknoloji kelimesini kullanmiştir. Taniguci’nin makalesindeki nanoteknoloji tanimi : “Nanoteknoloji genel olarak malzemelerin atom atom ya da molekül molekül işlenmesi, ayrilmasi, birleştirilmesi ve bozulmasidir.”
Nanoteknoloji alanindaki bir başka fikir adami ise Eric Drexler‘dir. İlk nanoteknoloji derecesini alma, ilk nanoteknoloji kitabini yazma, ilk nanoteknolojini dersini verme şerefine erişmiş Eric Drexler 1986′da “Yaratma Makineleri” adli bi kitap yazmiştir. Drexler kitabinda “moleküler üretim” adli bir teknolojiyi tanitiyor. 1986'da ilk nanoteknoloji organizasyonu Foresight, Eric Drexler tarafindan kuruldu.
1989'da IBM bilim adami Don Eigler nikel yüzeye ksenon atomlari ile IBM yazisini yazdi. 1989'da ilk nanoteknoloji "Nanotechnology" dergisi yayimlandi. 1990'da Japonya nanoteknoloji projelerine başladi.
Nanoteknolojinin gerçekten gelişmesini tetikleyen buluş, Gerd Binnig ve Gerhard Rohrer tarafindan geliştirilen Tarama Tünelleme Mikroskoplari’dir (STM). Buluşlarindan dolayi Nobel ödülü aldilar.
Bu aletle atomlarin yerleri istediğimiz şekilde değiştirebileceğimiz ispatlanmiş oldu. Böylece teknolojinin klasik gelişme biçimine (daha küçük hassasiyette üretim yapma) ek olarak, atomlar tek tek kontrol etme ile teknoloji geliştirebileceğimiz anlaşildi.
2. KULLANIM ALANLARI
Nanoteknoloji, içinde bulunduğumuz yüzyilda hayatin her alaninda devrim niteliğinde değişikliklere sebep olacak önemli bir teknolojik alandir. Geçtiğimiz yüzyilda antibiyotik, plastik, televizyon, nükleer teknoloji ve bilgisayar teknolojisinin sebep olduğu köklü değişimlere benzer şekilde değişimler yaratacağiı kabul edilmektedir.
2.1 Malzeme Bilimi
Malzemelerin atomik ve moleküler boyutlardan başlayarak inşa edilmesi, konvansiyonel metotlar ile elde edilen malzemelere oranla daha sağlam ve hafif maddelerin ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Bu malzemeler, daha düşük hata seviyeleri ve eşsiz dayanıklılık güçleri ile mevcut bir çok endüstriyel süreç için devrimsel yenilikler getirmektedirler. Benzersiz ve alışılmamış özellikleri ile nanotüpler ve kaplama malzemeleri imalat yöntem ve tekniklerinin gelişmesine olanak sağlayacaklardır.
Yakin bir gelecekte akilli yüzeyler hemen her yerde insanlarin karşisina çikacaklardir:
Suyu ittiğinden dolayi silecekleri gerektirmeyen otomobil camlari,
Kendi kendini temizleyen bina diş cepheleri,
Tikanmayan stent çeperleri,
Yosun ve deniz hayvanlarinin yapişamadiği gemi diş yüzey boyalari,
ve sürtünmesiz yüzeyler,
Son zamanlarda aşağida bazi örnekleri verilen yüzlerce proje üzerinde çalişilmaktadir:
1) İçme suyunda arsenik gibi toksik bileşenler ile havadaki çok küçük partikülleri filtreleyecek 2 nm çapli nanofiberler üretmek.
2) Nanotüp ve nanoküre yapmak için kullanilan karbon dişiı malzeme tabanli kati yağlayici malzemeler üretmek.
3) Diş Hekimliği uygulamalari için seramik bileşenlerin isi iletkenlik özellikleri ile sertliklerini düzenlemek.
4) Nanomalzeme alaninda hedef, sadece nanoteknoloji bazli uygulamalar olmayip, geleneksel teknolojilerle bağlantili veya sentezlenebilen üretim tekniklerini de geliştirmektir. Bu bağlamda, geleneksel silikon transistörleri ile karbon nanotüp transistörleri kombinasyonundan oluşan bir devrenin imali üzerinde de çalişilmaktadir.
2.2. NANOTIP
2000 yilinda Amerikan Ulusal Sağlik Enstitüleri Biyomühendislik Konsorsiyumu “Nanobilim ve Nanoteknoloji: Biyomedikal araştirmalarin şekillendirilmesi” başliği ile yapilmiştir. Bu konsorsiyumun en önemli faydasi nanoteknolojinin tip ve biyolojideki kullanim alanlarinin daha iyi anlaşilmasi olmuştur.
2.2.1 Nanobiyoteknolojinin İlaç Salinimina Etkisi
İlaçlarin istenilen süre etki gösterememesi ve hedef doku haricinde de etkisini tüm vücutta göstermesi istenmeyen olaylar olarak karsimiza çikmakta.

Nanoboyutta üretilen araçlarin olağanüstü özellikler göstermesinden yararlanılarak ilaçlarin fonksiyonu arttirilip yeni özellikler kazandirilabilir.
2.2.2 Nanobiyoteknolojinin Kanser Araştirmalarinda Kullanimi
Kanser hücrelerinin sağlikliıhücrelere zarar vermeden öldürülmesi üzerine çok yeni ve farkli metotlar üstünde ve sadece dünyada birkaç laboratuvarda sürdürülen çok ileri düzeyde araştirmalar sürdürülmektedir.
Sadece kanserli dokulara veya civarina kontrollü bir şekilde DNA’yi ve istendiğinde de kemoterapi ajanini da birlikte salabilen nanokeseciklerle antikanser terapileri geliştirilmekte ve bunlarin deney hayvanlarindaki etkinlikleri tayin edilmektedir.
2.2.3 Nanobiyoteknolojinin Tibbi Görüntülemede Kullanimi
Tibbi görüntüleme konusunda, yüksek flüoresans yayan farkli moleküler boyutlardaki yari iletken nanokristaller olan kuantum Dot'lar kullanilir.
Kuantum Dot'lar morötesi ıişinlarla aydinlatildiğinda, boyutlarina bağli olarak farkli renklerde işima yaparlar. Örneğin 2.4 nanometre çapindaki KD kirmizi renkte işima yaparken, 0.9 nm çapindaki KD mavi renkte işima yapar.
2.2.4 Gelecekteki Uygulama Alanlari
Nanoteknoloji, yaşayan sistemlere moleküler seviyelerde müdahele etme imkani yaratabilir.
Sadece hastaliğin bulunduğu ve veya yayildiği bölgelere saldirarak ilaç veren makineler, insan vücudu içinde hareket edilmesine imkan sağlayan teşhis araçlari, nanoteknolojinin tip ve sağlik sektörü üzerindeki potansiyel uygulamaları olarak gösterilebilir.
2.3 Savunma
Nanoteknoloji, güvenlik alanında biyolojik ve kimyasal etkenlere karşi ön uyari amaçli kullanilabilmektedir. Ayrica askeri uygulamalar konusunda birçok alanda potansiyel vaat etmektedir. Birkaç örnek vermek gerekirse;
 Askeri kara araçlarinda
 Füze ve roketlerde
 Kamuflaj
 Askeri deniz araçlarında
 Askeri uydularda
 Zirh, kalkan, siper vs.
 Askeri hava araçlari
gibi alanlarda kullanilmaya başlanmiştir ve giderek kullanimi artacaktir.
Bu zirhlarin üretimi genellikle sinterleme veya sicak presleme şeklinde olmaktadir. Bu şekilde üretilen zirhlar piyasada benzerleri ile kiyaslandiğinda daha hafif, ergonomik ve kat kat daha dayanikliımalzemelerdir. Genellikle araçlarda kullanlmaktadir ayrica giysilerde de kullaniliyor. Örneğin, siper, kalkan vs.
Zirh malzemelerinde kullanimi:
Askeri üniformalarda kullanimi:
Askeri uygulamalarda koruyucu giysilerden öncelikle hayatta kalabilme ihtimalini en yüksek seviyede tutmasi, uzun süre koruma sağlayabilmesi, güç
verebilmesi ve zor hava koşullarina dayanikli olmasi, nükleer, kimyasal ve biyolojik etkilere karşi dayanikli olmasi ve verimliliği arttirmasi beklenir.
Askeri Nanoteknoloji Uydular:
Günümüzde yapilan uydularin temel amaciı çeşitli zemin (yer) vericileri ve uydudaki röleler ile veri toplayip yeniden yer istasyonlariyla paylaşmak olarak özetlenebilir. Nanoteknoloji ile ayni zamanda alçak yörüngede nano tip uydularin askeri alanda taktik iletişim yetenekleri de test edilmiş olacak. Böylece ayni maksatla daha fazla ve maliyeti düşük uydular üretilebilecektir.

Süper Asker
2.4 Nanoelektronik
Nanoelektronik, nanoteknolojinin elektronik alanindaki uygulamalarina verilen genel isimdir.
Nanoelektronik, geleneksel tasarim, üretim ve malzeme teknolojilerinden tamamen farkli ve yaygin ticari uygulamalara başlanmasiyla bu geleneksel teknolojileri değersiz kilacak yepyeni bir alandir.
Nanoelektronik teknolojisi ile sağlanacak faydalardan en büyüğü çok yüksek hizda çok daha az enerji tüketerek çalişacak mikroçiplerin geliştirilmesidir.
Örneğin cep telefonlarindaki işlemciler çok az güç harciyor. Ayni düzeyde güç harcamasina sahip ancak nanoelektronik teknolojisiyle üretilmiş bir mikroçip, günümüzün süper bilgisayarlari düzeyinde bir işlem gücünü cep telefonu boyutuna küçültmemizi sağlayacaktir.
Nanoelektronikle ilgili çalişmalarin en yoğun olduğu alan nanoüretimdir. Nanoüretimin temel çalişma konusu ise nanodevreler ve bu kapsamda nanotransistörler, ara bağlantilar ve devre yapilaridir.
Nano Elektromekanik Sistemler (NEMS) ve nanosensörler nanoüretim ile ilgili diğer önemli çalişma alanlaridir. Nanoteknolojinin tüm dallari ve nanomekanik disiplini ile yakından ilgili olan NEMS, MEMS (Micro Electromechanical Systems) teknoloji ile sağlanan, çok küçük boyutlarda konum ve güç ölçüm gibi yeteneklerini nano ölçeğe taşiyacakdir.
(MEMS)
Nanomekanik alanı malzemelerin nano ölçekteki sicaklik, esneklik ve hareket
gibi fiziksel özelliklerini inceliyor. Nanomalzemeler, nanoakişkanlar, nanotriboloji (malzemelerin nano ölçekteki sürtünme, yirtilma ve temas özellikleri) nanomekaniğin oturmuş alt alanlaridir.
Uygulama alanlari:

Bilgisayarlarin mimari tasarimlarini geliştirmek için daha az enerji ile çalişan nanoölçekte elektronik devre elemanlarinin üretilmesi; nanoölçekte bilgi depolama elemanlari üretilmesi; ebatlari küçük, hizlari ve kapasiteleri büyük, daha az enerji harcayan nanometre ölçeklerinde elektronik araçlar üretilmesi; elektronik araçlar için sensör, gösterge sistemleri ve sinyal üretilmesi potansiyel uygulama alanlarina örnek olarak verilebilir.

Nanomalzemeler temel olarak ‘yukaridan aşağiya’(top-down) ya da ‘aşağidan yukariya’ (bottom-up) olarak adlandirilan iki farkli üretim tekniği ile elde edilirler.
Nanomalzemeler boyut, kütle, yük, şekil, yapı ve kompozisyon gibi parametrelerle mikroskobik, spektroskopik ve spektrofotometrik birçok yöntemle karakterize edilebilirler.
(Nanoparçaciklarin Üretimi ve Karakterizasyonu)
• Kimyasal tepkimelrin kontrolü ve kinetiği
• Akilli moleküllerle kimyasal tepkimelerin yönlendirilmesi
• Biyokatalitik (enzimatik) olaylarin yönlendirilmesi
• Kristal düzeni
• Kristal yapi hatalari ve bunlardan yararlanma
• Yüzey kimyasi ve yüzeyin araştirilmasi
Bu tekniklere uygun analiz ve kontrol tekniklerinin geliştirilmesi çağimiz kimyacilarini nanoteknolojiye yöneltmiştir.

Nanoteknolojinin amaci ise, insanlara atomik bazda maddeye müdahale gücü ve yeteneği kazandirmaktir. Nanaotenoloji, emsali görülmemiş özellikleri olan yeni aygıtları üretmek için atomlarin ve moleküllerin bildik fiziki özelliklerini kullanacaktir.
2.6.1 Atomlar ve Nanoteknoloji
Nanoteknolojiyle eşya üretebilmek için atilmasi gereken üç adim vardir:
1. İlk olarak bilim adamlari bağimsiz atomlari tek tek maniple edebilmeliler.
2.Nano ölçekli gözlem yapabilen, atomları ve molekülleri isteğe göre maniple etmeye programlanabilen iş makineleri üretilmeli
3. Yeterli sayida elde etmek için var olanı sayisiz kez “çoğaltmaya”, “kopyalamaya” programlanabilecek çoğalticiları geliştirmek gerekir.
2.6.2 Karbon Nanotüpler
Karbon Nanotüplerin Özellikleri:
• Bağ tipi polar olmadiğiı için, nanotüpler suda çözünemezler.
• Genellikle kimyasal müdahaleler olmadiğiı sürece bir çözücüde çözünemezler.
• TKKN’ler toluen, dimetil formamit ve tetrahidrofuran gibi organik çözücüler ile kararli çözeltiler oluşturabilir.
• Vakumda 1500 C, açık havada ise 750 C’ye kadar kararli halde durabilirler.
• Yüzey alanı-hacim oranı yüksektir

Karbon nanotüplerin kullanim alanlari;
• Depolamada
• Çevre temizlemesinde
• Sensörlerde
• Yapı malzemesi olarak
• Elektronikte
• Uzayda
• Tipta kullanilir.

2.6.3 SUYU ÇOK SEVEN YÜZEYLER
Bu tip yüzeyler genellikle yüklüdür ve yapilarindaki polar grup sayesinde su moleküllerini çekerler.
Hidrofilik yüzeylerin diğer kullanim alanlarina, kontak lens temizleyicileri, islak mendil ve çocuk bezleri örnek olarak gösterilebilir.
2.6.4 Suyu Hiç Sevmeyen (Süperhidrafobik) Yüzeyleri
Lotus bitkisi safliğin sembolü olarak kabul edilmektedir. Bunun nedeni, lotus bitkilerinde bulunan kendi kendini temizleyebilme yetisi olarak ifade edilebilir.
Bilim adamlari da lotus yaprağinin bu özelliğini taklit ederek boyalarin, kumaşlarin ve diğer pek çok yüzeyin hem kuru kalmasini hem de kendi kendini temizleyebilme özelliğini kazanabilmesi için yeni yöntemler geliştirmekteler.
Bioteknoloji ve Tarim:
Tip ve sağlik sektörlerinde uygulanabilecek teknolojilerin genişletilmesi ile bioteknoloji, ilaç ve tarim sektörleri de ürünlerinde bu teknolojileri uygulayacaktir. Yeni ilaçlar, gübreler, daha besleyici ve hastalik direnci yüksek bitkiler veya hayvanlar birçok üniversite ve özel sektör kuruluşun araştirma alanlari içerisinde yer almaktadir.
Çevre:
Nanoparçaciklar çevreyi temizlemeye de yardimci oluyorlar. Bazi nanoparçalar toprak ve yeralti suyundaki tehlikeli bileşikleri zararsiz bileşenler haline dönüştürülmesine yardimci oluyor.
Tarim ve Bioteknoloji için Nanoteknoloji:
• Tarim ürünlerimiz yemek masamiza gelmeden önce bir çok çevresel etki altinda kalmaktadir Ürünlerin kötü hava koşullarina, yabani hayvanlara, otlara ve böceklere karşi zaman kaybetmeden korunmasi gerekiyor.
• Tarladaki ürünlerin her gün takibi ve kontrolü sayesinde kritik sağlik problemlerinin önüne geçilebilir.
• Kanser, enfeksiyon ve alerjiye karşi tedaviler, nanobiyoteknoloji sayesinde geliştirilmektedir.
2.8 Kuantum - Bilgisayar
Nanoteknolojinin yüksek potansiyeli Kuantum fiziğinin kanunlari sayesinde açiğa çikmaktadir. Bu aşamada ve nano ölçülerde kuantum fizik yasalari devreye girer ve optik, elektronik, manyetik depolama, hesaplama, katalist ve diğer alanlarda yeni uygulamalara olanak sağlar.
Nanoteknoloji, her geçen yil daha fazla uygulama sahasi bulmaktadir ve tüm dünya çapinda daha fazla ilgi görmektedir.
Aşağida nano teknolojide öncü şirketlerden bazilari verilmiştir:
IBM
General Motors
Nanophase Nanophase Technologies Corporation
Nano-Tex
Nanoteknoloji konusunda en fazla literatür üretilen ülkeler; Amerika, Almanya ve Fransa olarak siralanmaktadir. Ancak son on yilda Uzak doğu ülkeleri nanoteknoloji konusundaki yayinlarini oldukça arttirmişlardir. Avrupa, Amerika ve Japonya ile kiyaslandiğinda nanoteknoloji konusunda basili yayinlar anlaminda önde görülmektedir. Bilginin her zaman sermayeleştirilemediğinden hareketle, patent başvurularina bakildiğinda Avrupa’nin payinin %36, Amerika’nin ise %42 olduğu görülmektedir.
Aşağidaki şekilde 1997-2005 yillari arasinda yapilan nanoteknoloji yatirimlarini göstermektedir.
3.1.1 Japonya'da Nanoteknoloji
Japonya, uzun yillardir nanoteknolojiyi koordineli bir şekilde destekliyor.
194 teknoloji şirketinde yapilan son araştirmaya Gore, %43'ü nanoteknolojide AR-GE çalişmalarina başladi. Fuji, Hewlet-Packard Japan, Hitachi, Mitsubishi, NEC ve Sony gibi şirketler AR-GE çalişmalarina milyarlarca Yen katkida bulundu.
3.1.2 Rusya’da Nanoteknoloji
Uygulamaları:
1) Boyutlari atom ve moleküllerle karşilaştirilabilecek ölçüde elektronik devrelerin yapimi.
2) Bir molekül büyüklüğünde nanoaletlerin, nanorobotlarin geliştirilmesi.
3) Tuğla ve briket örerek bir binanin yapimina benzer şekilde atom ve molekülleri tek, tek yakalayarak çeşitli maddelerin sentezlenmesi.
3.1.3 Çek Cumhuriyeti’nde Nanoteknoloji


Uygulamalari: Yeni teknoloji ve yoğun madde nanomaddeler, moleküler biyofizik ve nükleik asitler, proteinler ve porfirinler araştirilirken, bir yandan da yari iletkenler manyetooptik çalişmalar yapiliyor.
3.1.4 Polonya’da Nanoteknoloji
Uygulamalari: Nanokristal tozlar, metallerden nano maddeler ve nano maddelerin elektronikte kullanilmasi, organik nano maddelerin sentezi, yumuşak, manyetik nano maddeler, şarj edilebilir lityum pil ve aküler üretimi için seramik nanomaddeler sentezi, polimer-yapi ve yüzey-hacim özelliğinden nano bağlanti araçlar yapimi.
En önemli gelişme Ulusal Nanoteknoloji Araştirma Merkezi'nin (UNAM) kurulmasidir. Bu merkezin amacini
Prof. Dr. Salim Çiraci
şöyle ifade etmektedir:
Nanobilim ve nanoteknoloji gerek gelişmiş ve gerekse gelişmekte olan ülkeler arasinda teknolojik bir yarişa dönüşmüştür.
1) Nanobilim ve nanoteknoloji alanındaki seviyeleri, âdeta, ülkelerin gelişmişliklerini ölçen bir kriter olmuştur.
2) Araştirma laboratuarlari yeni bir örgütlenmeye gitmekte; üniversiteler (konu ile ilgili) yeni eğitim programları başlatilmaktadir.
3) Nanoteknoljiye sahip olmayan ülkeler (gelecekte) tip, biyoloji, savunma sanayi, iletişim ve bilişim alanında bu yeni teknolojinin ürünlerini çok zor ve pahalıya elde edebileceklerdir.

Nanobiyoteknoloji alaninda Türkiye'nin başlica somut hedefleri şunlardir:

1) Sağlik alaninda hizli, yüksek kapasiteli ve hassas protein ve DNA tanı sistemlerinin nanoteknoloji kullanilarak geliştirilmesi: Bu amaçla kamu ve özel kuruluşlarda yürütülecek olan çevrimsel araştirma, teknoloji geliştirme ve ürün geliştirme etkinliklerinin kamu olanaklari ile desteklenmesi, bu amaçla multidispliner araştirma ağlarinin oluşturulmasi, girişim sermayesi uygulamalarinda bu alanin desteklenmesine öncelik verilmesi.
2) Hedefe yönelik yeni ilaç etken maddelerinin tanimlanmasinda kullanilmak üzere hizli tarama yöntemlerinin nanoteknoloji kullanilarak geliştirilmesi.

Ulusal Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Enstitüsü’nün kuruluşuna ve çalışmasına yönelik önemli stratejik politikalar benimsenmiş ve aşağidaki amaçlar belirlenmiştir:

-Teknolojik sonuçlara odakliı çok disiplini içeren bilimsel çalişmaları ön plana çikarmak,
-Yüksek teknoloji malzemesi tasarimı, üretimi ve nanoteknoloji konusunda nitelikli araştirmaciı ve bilim adamiı yetiştirmek,
-Kamu ve özel sektörün ileri teknoloji AR-GE çalişmalariniı yapmak, diş pazarlarda Türk sanayi ürünlerinin rekabet gücünün artirilmasina katkida bulunmak,
-Malzeme bilimi ve nanoteknolojideki gelişmeleri izleyip, araştirma sonuçlarinı ulusal ağlar yardimı ile üniversite ve kuruluşlara ulaştirmak

Türkiye’de UNAM dişinda da nanoteknoloji konusunda araştirma yapan merkezler vardir. Bu merkezlerden bazilariı aşağida verilmiştir:
-Anadolu Üniversitesi (İleri Teknolojiler Araştirma Birimi)
-Orta Doğu Teknik Üniversitesi (•Nanoteknoloji ve Nanobiyoteknoloji Araştirma Merkezi )
-Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü (Nanoteknoloji Merkezi )
Nanobilim ve nanoteknoloji alaninda çalişan üniversite ve kuruluşlar arasinda; Bilkent, ODTÜ, İTÜ, Koç, Sabanci, Ege, Üniversiteleri, TÜBİTAK, Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü yer almaktadirlar. Kamu kuruluşlarindan Roketsan, TAI çalişma yürütmektedirler.
Nano teknolojiyi ticarete dönüştüren baziı TÜRK şirketleri aşağida verilmiştir:


Normtest
Arçelik
Yaşar Holding
Yeşil Tekstil
Zorlu Enerji

4.1 NANOTEKNOLJİNİN GELECEKTEKİ DURUMU
İnsan vücudu ve beyniyle ilgili çalİşmalar nanoteknoloji, biyoteknoloji, bilişim teknolojileri ve bilişsel bilimler araştİrmalarİnda belki de en çok ses getirecek olanlarİ.
Görme ve işitme engelliler için, modellemeler ya da beyin-makine ara yüzü gibi tİbbi duyumsal implantlar çok büyük kolaylİklar sağlayabilir
4.2 Nanoteknolojide Nasil Bir Üretim Gerçekleşir?
Nanoteknolojiyle ilgili iki kavram daha vardir; mikro montaj ve kendi kendine çoğalma. Mikro montaja olan ihtiyaç moleküler robot sanayisine olan ilgiyi artiriyor
Nanomakinelere en iyi örnek tüm canlilarin hücrelerinde bulunan ve hemen hemen her çeşit proteini üretebilen ribozomlardir. Ribozomlar oldukça küçük organellerdir
Bir sonraki adim olarak ise, yeterli sayida derleyiciyi elde etmek için var olanı sayisiz kez "Çoğaltmaya", "Kopyalamaya" programlanabilecek çoğalticiları geliştirmesi. Otomatik bir şekilde belirli bir ürünü üretmek için bu nanomakinelerin trilyonlarcasiı bir arada çalişarak alişilmiş üretim kaliplarinı değiştirecek, üretim maliyetini neredeyse sifira indirgeyebilecek, bol üretim yapilabilecek ve ürünler hiç olmadikları kadar ucuz ve sağlam olabilecektir
Bu teknolojiyle üretilen minik aygitlar adeta minik birer denizaltiı gibi damarlarimizda dolaşabilecek, yönlendirdiğimiz hücreye aliciları vasitasiyla yapişabilecek ve mikro makaslariyla adeta bir cerrah gibi hücredeki aksaklikları giderebilecek, hatta DNA üzerinde değişiklikler yapabilecekler.
4.4 İlk Gelişmeler Nasil Sonuç Verdi?
Malzeme bilimindeki araştirmalarla çelikten çok daha sağlam, fakat çok daha hafif ve esnek, nano ölçülerde karbon borular yapilmiştir.
Deniz suyunu temizleme ve tuzdan arindirma amaciyla üretilen nanomakineler, aktive edilmiş karbon atomlarından, genişlikleri metrenin milyarda biri kadar olan "mikroborular" üretmekte kullanilabilirler.
SONUÇ
Nanoteknoloji 21. yüzyilin endüstriyel devrimi olarak biçimlenmektedir.
Nanoteknoloji, yalnizca minyatürize olmuş ürün ve üretim yapiları ortaya çikarmayacaktir; bunun yanı sira üretim sürecinde kullanilan materyaller atom ve moleküler düzeyde ele alinip işleneceğinden atom (kuantum) fiziği devreye girecektir.
HAZIRLAYANLAR:
Full transcript