Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

(Final)Amerikan ve Avrupa Canlandırma Sineması

No description
by

Berke Soyuer

on 5 June 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of (Final)Amerikan ve Avrupa Canlandırma Sineması

Amerikan Canlandırma Sineması
Öğr. Gör. Berke Soyuer
Max Fleischer
Max Fleischer (19 Temmuz 1883 - 11 Eylül 1972), ABD'li mucit, film yönetmeni ve yapımcı.[1][2][3][4]

Canlandırmalı çizgi filmin öncülerinden biri olan Fleischer bu alanda çalışan Fleischer Studios'un başkanlığını da yürütmüştür. Betty Boop, Koko the Clown, Popeye ve Superman karakterlerini izleyiciyle buluşturmuştur.[5]
Rotoskopi
Betty Boop
Betty Boop, 1930’ların başında animatör Grim Natwick’in çizgileriyle New York’taki Fleischer Stüdyolarında şekillendi. Bimbo adlı köpek çizgi karakterin kız arkadaşı olarak düşünüldüğünden ilk görünümü de bu amaca uygun insan vücutlu dişi bir köpek görselliğindeydi. Sadece siyah düğme burnu ve düşük kulakları köpek doğasını tima ediyordu. ‘Dizzy Dishes’ Betty2nin ilk şansıydı; rolü küçüktü ama müzikal yeteneğini sergilemesine yetti. Bundan sonra bir süre daha Bimbo’nun ana karakter olduğu çizgi dizilerde en iyi yardımcı kadın oyuncu oldu. Dağınık perçemleri ve bebeksi sesinin ilham kaynağı zamanın ünlü country şarkıcısı Helen Kane’in “Boop Oop s Doop Girl” şarkısı oldu.

Betty, ilk başrolünü 1931’de kaptı; “Betty Coed” ile karakteri ve adı arasındaki bağlantıya koca bir düğüm attı. 1932’de ‘Any Rags’ ile köpek kulaklarının yerine halka küpeler çizildi.
Popeye (Temel Reis)
Popeye veya Türkçe dublajda bilinen adıyla Temel Reis, Elzie Crisler Segar'ın oluşturduğu dünyaca ünlü, ıspanak yiyerek güçlenen çizgi roman karakteridir. Çizgi filmi ise 1929'da Elzie Crisler Segar tarafından canlandırılmıştır. İlk yıllarda Temel Reis çizgi filmi, siyah-beyaz olarak çıkmıştır. Sonra da her ülkede renkli olarak sunulmuştur.

Sevgilisinin adı Olive, Türkçe dublajda Safinaz'dır. Başlıca düşmanı ise Bluto, Türkçe dublajda Kabasakal adlı kurgusal karakter olan Temel Reis, kendi döneminde izleyicilerine rotoskop makinesiyle sunulmuştur.
Walt Disney
Walter Ellas "Walt" Disney (d. 5 Aralık 1901, Illinois; ö. 15 Aralık 1966, Kaliforniya), ABD'li yapımcı, yönetmen, senarist, seslendirmen ve animatör.[1]

Flora Disney ve Elias Disney'in oğludur. Üç erkek, bir kız kardeşi vardır. Kardeşi Roy O. Disney ile Walt Disney Productions'ı kurdu ve şirketi dünyanın en ünlü film yapımcılarından biri oldu. Kurduğu şirket Walt Disney Şirketi, şu an yıllık 30 milyar dolar geliri olan bir medya devi haline geldi.[2]
İlk canlandırma filmini reklamevine girdiğinde ressam olarak gerçekleştirmiştir.

1923te Kansas City'den Hollywood'a gelerek ilk canlandırma stüdyosunu kurmuştur.
Alice in Cartoonland ( Alis Karikatürler Diyarında)
Ub Iwerks (1901-1971) ile birlikte Şanslı tavşan Oswald ve Miki Fare karakterlerini yarattı
İlk sesli canlandırma 1928
Silly Symphonies serisi
ilk defa çok düzlem alıcısı
(multiplane camera)
kullanılmıştır.
Diğer ünlü disney karakterleri:
Minnie
Pluto
Goofy
Donald Duck

İlk uzun metraj disney filmi:
Pamuk Prenses ve Yedi cüceler
Snow White and the Seven Dwarfs (1937)
Pinocchio (1940)
Dumbo (1941
Bambi (1942)
Fantasia (1940)

Sese üç boyut özelliği veren çok yollu seslendirme gibi yeni buluşların kullanıldığı bir filmdir.

Disney'in bir düş havası içinde birkaç ünlü müzik parçasının canlandırma yoluyla gülmeceli ve görsel açıdan yorum isteği, tutucu klasik müzik ve film eleştirmenleri tarafından tepkiyle karşılandı.
2. Dünya savaşı dönemi ordu için yapılan filmler
1944 The Three Caballeros
Mary Poppins 1965
Canlı çekim-canlandırma melezi filmler
İlk sinemaskop film Lady and the Tramp (Leydi ve Serseri) 1955
Sinemaskop 1953 - 1967 yılları arasında kullanılmış olan bir geniş perde sinema formatıdır. Kelime İngilizce'de CinemaScope olarak geçer.

1953 yılına kadar sinemada bir standart haline gelmiş geleneksel çerçeve oranı olan 1.33:1 aşılmış, ve Sinemaskop teknolojisi ile filmleri beyaz perdeye 2.66:1 gibi geniş bir çerçeve oranı ile yansıtmak mümkün olmuştur. 1950'li yıllarda henüz renklenmediği halde hızla yaygınlaşan televizyona kaptırılmış olan seyircinin sinema salonlarına geri döndürülebilmesi için geniş perde gibi yeni ve göz alıcı teknolojilere gereksinim doğmuştu. Sinemaskop Hollywood'un televizyona karşı açtığı savaşta ilk kullandığı silahlardan biriydi. Her ne kadar kısa bir süre sonra Sinemaskop sistemi de yerini daha gelişkin başka sistemlere bırakacak olsa da, bu teknolojinin oluşturduğu temeller bugün bile hala geçerliliğini korumaktadır.
101 Dalmaçyalılar 1961
The sword in the stone 1963
Walt disney 15 aralık 1966 tarhinde içinde 48 akademi, 7 Emmy ödülünün de bulunduğu dünyanın çeşitli yerlerinden aldığı 950 ödülü ve binlerce animasyon filmini geride bırakarak öldü.
Walt Disney productions
The Aristocats (Aristokediler) 1970
Küçük denizkızı - 1989 -
ilk defa bilgisayar teknoölojileri disneyfilmlerinde kullanılmaya başlanıyor
1992- Alaaddin
1994-Aslan Kral
1995-Pocahontas
1996-Notre Dame'ın Kamburu
1997-Hercules
1998-Mulan
Disney ve Pixar ortaklığı
Toy Story
A Bug's Life
Monster Inc
Finding Nemo
The Incredibles
Wall E
Cars
Ratatoille
Up
UPA (United Productions of America)
Stephen Bosustow tarafından kurulmuş bir yapınevi.
1948 yılında Columbia yapımevi ile anlaşma yapmıştır.
Christopher Crumpet
Gerald McBoing-Boing
Mister Magoo

gibi tiplerini bu dönemde oluşturmuştur.
Warner Bros. Entertainment, Inc. Warner Brothers (Warner Kardeşler) veya kısaca Warner Bros. dünyanın en büyük film yapım ve TV yayın şirketlerinden biridir. Time Warner grubunun bir iştiraki konumundadır ve merkezi Burbank, Kaliforniya, ABD'dir.

Warner Bros.'un iştiraki olduğu birçok şirket bulunmaktadır. Bunlardan bazıları Warner Bros. Studios, Warner Bros. Pictures, Warner Bros. Television Productions, Warner Bros. Animation, Warner Home Video, DC Comics ve The CW. Şirketin birçok ülkede olduğu gibi Türkiye'de de temsilciliği bulunmaktadır. Warner Bros. şirketi Looney Tunes adlı çizgi seri ile büyük başarı kazanmıştır. Looney Tunes'in en meşhur karakterlerinden biri Bugs Bunny adlı konuşan kurnaz tavşan karakteridir.
Hanna-Barbera
William Denby "Bill" Hanna (d. 14 Haziran 1910 – ö. 22 Mart 2001), ABD'li animatör, yönetmen, yapımcı, ses aktörü ve karikatür sanatçısı. Kendi tasarladığı film ve televizyon çizgi film karakterleri 20. yüzyılda milyonlarca insan tarafından izlendi
1937'de Metro-Goldwyn-Mayer'da çalışırken Joseph Barbera ile tanıştı. İki adam Tom ve Jerry'yi ve canlı aksiyon filmleri üretmek için ortak oldular. Daha sonra 1957'de beraber Hanna-Barbera'yı kurdular. Taş Devri, Huckleberry Hound Show, Jetgiller, Scooby-Doo, Şirinler ve Ayı Yogi gibi programları üreterek işinde başarılı animasyon stüdyolarından biri oldular. 1967'de Hanna-Barbera 12 milyon dolara Taft Broadcasting'e satıldı ama Hanna ve Barbera 1991'e kadar şirketin başında kaldı. Bu yıllarda stüdyo, Time Warner ile birleşen Turner Broadcasting System şirketine satılmış ve 1996 yılında Hanna-Barbera'nın Warner Bros. ile birleşmesinden dolayı Hanna ilk işvereni olan Turner ile birlikte burada danışman olarak kalmıştır.
Joseph Roland "Joe" Barbera (24 Mart 1911 New York – 18 Aralık 2006 Los Angeles, Kaliforniya) ABD'li çizgi film yapımcısı, animatör, senarist. Örneğin Taş Devri, Jetgiller'in yaratıcısı olup, bazı ünlü çizgifilmlerin çizeridir, Tom ve Jerry, Scooby-Doo gibi.
Jetgiller
Orijinal seri 1962-1963 yılları arasında 24 bölüm olarak yayınlandı.
Taş Devri 1960 - 1966
Tom and Jerry
Tom ve Jerry, William Hanna ve Joseph Barbera tarafından yaratılmış kısa filmler serisi halinde, ev kedisi Tom (tam adı Thomas) ile onunla aynı mekanı paylaşan ev faresi Jerry arasında geçen şiddetli ve komik mücadeleleri anlatan animasyon serilerinin genel adıdır. İlk Tom ve Jerry animasyonu 1940 yılında yapılmıştır. Hanna ve Barbera ikilisi, Hollywood'da bulunan MGM çizgi film stüdyosunda 1940 ile 1957 arasında 114 kısa film yazıp yönetmişlerdir. Bunlardan on üçü akademi ödülüne aday gösterildi, yedisi En İyi Kısa Animasyon Filmi Akademi Ödülü aldı.[1]

Günümüzde ise Tom ve Jerry'nin hakları Warner Bros. şirketine aittir ve 2006'dan beri Tom and Jerry Tales adıyla yeni seriler yapılmakta ve ABD'de çeşitli televizyon kanallarında gösterilmektedir.
Cartoon Network (kısaltması CN, kurumsal adı The Cartoon Network, Inc.) Turner Broadcasting tarafından kurulan Amerikan kablolu televizyon ağıdır. 1 Ekim 1992 tarihinde yayın yapmaya başlamıştır.

Cartoon Network 24 saat yayın yapan gençlik kanalıdır. 7-15 yaş arası kitleyi hedeflemiş olsada, gecelerde Adult Swim adlı yetişkin programları içeren bir yayını bulunmaktadır.

Ayrıca, aksiyon, animasyon, komedi arasında değişen birçok gösteriler yayınlar. Ünlü Orijinal serilerine 1994'te Space Ghost Coast to Coast ile başlayıp, çizgifilmlerine Dexter'ın Laboratuvarı, Johnny Bravo, Cow and Chicken, I Am Weasel, Powerpuff Girls, Ed, Edd ve Eddy ve Courage the Cowardly Dog gibi yapımlarla devam etti.
Nickelodeon, dünya çapında sürümleri bulunan ABD kökenli televizyon kanalı. Viacom'un sahibi olduğu kanal, ilk olarak ABD'de 1 Aralık 1977'de Pinwheel adıyla kuruldu. Daha sonra 1 Nisan 1979'da bugünkü ismine kavuştu.
Simpsonlar ya da The Simpsons, Matt Groening tarafından Fox Broadcasting Company için yaratılan animasyon televizyon durum komedisidir. Dizi, Homer, Marge, Bart, Lisa ve Maggie'den oluşan orta sınıf bir Amerikan ailesinin satirik bir parodisidir. Şov, Springfield adlı kurgusal bir şehirde geçmekte ve Amerikan kültürünü, toplumunu, televizyonunu ve farklı insanlık hâllerini hicvetmektedir.
South Park (Türkçe: Güney Parkı), 1997 yılından itibaren, 18 yaşından büyükler için yayınlanmakta olan ABD yapımı animasyon komedi dizisi. Yaratıcıları Trey Parker ve Matt Stone'dur. ABD'de Comedy Central kanalında oynamaktadır. Dizinin kontratı 2013'e kadar uzatılmıştır. Dizinin 15. sezonu 27 Nisan 2011 tarihinde başlamıştır
Family Guy, Seth MacFarlane tarafından yaratılan FOX'da yayınlanan ABD animasyon televizyon dizisidir.
Avrupa Canlandırma
Sineması
İngiltere
Arthur Melbourne-Cooper
(1874–1961)
İlk sinemacılardandır. 1899'da ilk animasyon filmi yaratmıştır. Bu Amerikan ve Fransız örneklerinden 7 yıl kadar öncedir.
Matches Appeal (1899)
Jerry The Troublesome Tyke First Episode (1925)
Pathe için yaratılmış ilk İngiliz canlandırma serisi.
Sessiz sinema dönemi.
Yaratıcıları Brian White Sid Griffiths ve Bert Bilby
1925 and 1927 arası yayınlandı.
Tarz olarak Amerikan Max Fleischer Out of the Inkwelll serisine benzemektedir.

1930larda Public Information Films (PIFs) yani Kamu Spotları yapılmıştır.
GPO - Post Office - İngiliz Posta ofisi, devlet için bilgilendirme filmleri üreten departmanı vardır. PİFler, savaş dönemi ve savaş sonrası bilgilendirme filmleri bu departman tarafından yapılmıştır.
Norman McLaren ve Len Lye
(5 July 1901 – 15 May 1980)
Len Lye
A Colour Box (Renk Kutusu) 1935

Halas and Batchelor
İngilterenin en önemli canlandırma sineması yapımevi.
1940 yılında kuruldu.
Macar göçmeni John Halas ve eşi Joy Batchelor tarafından kuruldu.

1954 - Animal Farm (Hayvan Çiftliği)
George Orwell'in aynı isimli romanından uyarlanmış ilk İngiliz uzun canlandırma filmi

Bu yapımevinden çıkmış diğer önemli filmler
Foo Foo (1959–60)
DoDo
The Kid from Outer Space (1965-70)
The Lone Ranger (1966–69)

1968 - Yellow submarine - Sarı Denizaltı

Beatles'in aynı adlı albümünden uyarlanan canlandırma filmidir. Pek çok ülkede ilgi çekmiş ve canlandırma sinemasını popülerleştirmeye katkıda bulunmuştur. George Dunning tarafından yaratılmıştır.
London merkezli TVC Animation yapımevi

Watership Down (1978)
Richard Adams'ın aynı adlı romanından uyarlanmıştır.
80lerde Channel4 canlandırma sinemasına verdiği destekle öne çıkar. Londra'da Walt Disney Productions kurulur.
Önemli filmler:
TVC Yapımevi - The Snowman 1982

Who framed Roger Rabbit? (1988)
90lar

Aardman Stüdyoları
Stop motion animasyonlarıyla ünlü

Fransa
Emile Cohl
Fantasmagorie 1908
iilk elle çizilmiş animasyon örneği sayılır.
Une Nuit sur le Mont Chauve (Night on Bald Mountain), 1933, directed by Alexandre Alexeieff. Animated entirely using the pinscreen apparatus, a device invented by Alexieff and Parker that gives the impression of animated engravings.

Rus asıllı Alexander Alexeieff tarafından bulunmuş iğneli perde animasyon tekniği canlandırılmış gravürler gibi bir etki bırakmaktadır.
Le Roman de Renart (The Tale of the Fox), 1930/1937, directed by Ladislas Starevich.
La Demoiselle et le violoncelliste (The Girl and the Cellist), 1965, directed by Jean-François Laguionie.
1967 Astérix le Gaulois (Asterix the Gaul), directed by Ray Goossens.
René Laloux's first feature film La Planète sauvage (The Savage Planet, 1973)
Le Roi et l'oiseau (The King and the Mockingbird), 1980, directed by Paul Grimault.
Les Aventures de Tintin (The Adventures of Tintin), began 1990, directed by Stéphane Bernasconi.
Les Triplettes de Belleville (The Triplets of Belleville), 2003, directed by Sylvain Chomet
Persepolis, directed by Marjane Satrapi, was released in 2007
Full transcript