Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Semundjet seksualisht te transmetueshme

No description
by

ejona nela

on 31 October 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Semundjet seksualisht te transmetueshme

Semundjet seksualisht te transmetueshme
HIV AIDS
Semundja e shekullit, kerkon nje vemendje e vecante.
Si te mbrohemi?
The Way out
Kush jane SST?
Sëmundjet që transmetohen kryesisht me kontaktin seksual .
Kam zgjedhur pikerisht kete lloj transmetimi, pasi jo me larg se 3 dite me pare lexova nje artikull nga Instituti i Shëndetit Publik.
Adoleshenca, grupmosha me e prekur nga semundjet seksualisht te transmetueshme


Quhet ndryshe armiku i heshtur. Është një virus që mund të shkaktojë djegie kur urinoni, dhimbje në shpinë e në fund të barkut dhe temperaturë. Ose mund të qëndrojë në heshtje për vite me radhë, duke nxitur infeksione të tjera të heshtura që mund të shkaktojnë si te mashkulli ashtu edhe te femra sterilitet.
Herpes
Lutuni që të mos prekeni kurrë prej tij, ose urojani hasmit. Pasi të jeni infektuar nga virusi Herpes (HSV-2), nuk do të çliroheni më kurrë nga ai sa të jeni gjallë. Mund të kuroheni përkohësisht me terapi specifike, por të jeni të sigurt se nuk ka zgjidhje përfundimtare. Simptomat janë të shumta dhe përsëriten herë pas here: ekzema të shumta, ënjtje dhe dhimbje në zonën e organit gjenital, temperaturë, dhimbje koke, dhimbje kockash dhe rrallëherë meningjit.
Gonoreja
Aktualisht është tepër i përhapur në të gjithë botën. Në Europë rastet vazhdojnë të rriten në mënyrë shqetësuese. Bëhet fjalë për një infeksion akut të shkaktuar nga një bakter. Zakonisht simptomat nuk janë të këndshme: kruarje, djegie gjatë urinimit, ënjtje e dhimbje në organin gjenital dhe rrallëherë gjakderdhje. Nëse nuk kuroheni bakteri përhapet duke shkaktuar komplikacione në pjesë të ndryshme të trupit: lëkurë, zemër, sytë, veshka, deri sa shkakton sterilitet dhe artrit
Sifilizi
Edhe këtu përgjegjës është një bakter. Ka faza të ndryshme: gjithçka fillon me një puçërr të vogël që zakonisht shfaqet vetëm në vendin ku bakteri ka hyrë në trup (organin gjenital, gojë…). Pastaj transformohet në ulcerë. Fillojnë të shfaqen njolla mbi lëkurë, nyjet limfatike zgjerohen, mund të bien qimet dhe thonjtë, por ka edhe simptoma të ngjashme me ato të gripit. Dëmet janë të mëdha: ky bakter ka ndikim tek organet e brendshme: tru, nerva, sy, zemër, enët e gjakut, mëlçi, kocka dhe artikulacione. Kurohet me penicilinë dhe shërohet.

Hepatiti
Të gjithë e dimë se hepatiti është i tipit A, B dhe C. Hepatiti A: shpeshherë është pa simptoma, por ndonjëherë shfaqen komplikacione, temperaturë, të vjella, feçe e zbardhur, e bardha e syve ka ngjyrë të verdhë, urina ngjyrë të errët, dhimbje në anën e djathtë që përhapet edhe në shpinë. Hepatiti B: ka simptoma të ngjashme me hepatitin A, në raste të rralla mund të japë komplikacione, e si pasojë në pak ditë pacienti bie në koma dhe më pas vdes (ndodh një në një mijë raste). Hepatiti C: 70 për qind e njerëzve të infektuar nga ky virus nuk ka simptoma. Kur ato shfaqen, janë të njëjtat si me hepatitin A dhe B. Bërja kronike e hepatitit B ose C mund të sjellë cerozë hepatike, ose kancer të mëlçisë.
Klamidia
Me hyrjen në organizmin e njeriut HIV-i shkakton shkatërrimin e sistemit imunitar.
Organizmi tek i cili është shkatërruar forca mbrojtëse-imuniteti bëhet i ndjeshëm në
çdo infeksion të mëvonshëm. Për shkak të kësaj, organizmi nuk ka mundësi të luftojë
kundër infeksioneve dhe tek të sëmurët nga AIDS-i lajmërohen shumë sëmundje të cilat
nuk mund të shërohen edhe pse përdoren barëra të ndryshëm.
Interviste me nje djale 28 vjec, i shtruar ne QSUT, pavionin e semundjeve infektive
“Ishte një moment pasioni, ndaj e lamë veten të rrëmbeheshim prej tij”
Historia e semundjes sime ka filluar ne veren e vitit te kaluar. Kisha kolle, dhimbje mes shpatullash... Shkova ne Rreshen, mora disa antibiotike. S'u bera me mire, keshtu qe u ktheva tek mjekja. Ajo me beri nje grafi...aty dyshuan...me bejne nje test te shpejte dhe me thone qe je i infektuar me HIV.
Ne momentin qe para teje te paraqitet nje flete me rezultatin pozitiv duket sikur koha ndalet.Sigurisht ndjesia e pare eshte ajo e frikes, dhe me pas vijojne nje sere emocionesh negative. Te duket sikur gjithcka perfundon ne ate moment, sikur jeta ka arritur ne stacionin e fundit dheetapa tjeter eshte vdekja. Sigurisht ne momentin e “verdiktit” nje infermiere dhe nje psikologenisin te te inkurajojne dhe nisin te radhisin gjithe perparimet qe shkenca ka bere ne drejtimin ekurimit te virusit por sinqerisht truri im gati e ka fshire ate moment
E.R
28 vjec
Rreshen
Cili ishte reagimi juaj i pare?
I vetmi mjet i mundshëm që mbron nga infektimi me HIV është parandalimi. Parimisht, çdo njeri që ka pasur marrëdhënie seksuale pa përdorur prezervativin, mund të jetë i infektuar me HIV. Ne kurrë nuk mund të jemi të sigurt. Për këtë arsye para çdo raporti seksual këshilloheni të merrni masat mbrojtëse.
Takoj doktereshe Alden ne pavionin
e semundjeve infektive, e cila u tregua shume e sjellshme dhe me prezantoi me disa nga SST si edhe me prezantoi me nje pacient ne klinike.
Faleminderit per vemendjen!
Pergatiti Uerda Muca
Full transcript