Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Bitirme Projesi

bitirme
by

Muzaffer Yaman

on 29 December 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Bitirme Projesi

Hacı Ali Bey, ilk kez üretime Kazan Tatarı Türkleri’nin yaşadığı Kırım’da 1889’da başlamıştır. İlk sabunlar Volga Nehri boylarında üretilmiştir. Hacı Ali Bey, bu bölgedeki büyük sel felaketinden sonra ailesini alarak Kırım’ı terketmiş ve 1915 yılında Osmanlı ülkesine gelmiştir. Bir süre Anadolu’da dolaştıktan sonra İstanbul’da Laleli, At Pazarı’nda bir ev alarak, alt katında sabun üretimine başlamıştır.
Hacı Mehmet Şakir
Türkiye Cumhuriyeti’nin 91 numaralı Ticaret Sicili’ne sahip şirketi olan Sabuncuzade M. Şakir Müessesatı Ticari ve Sınai Türk Anonim Şirketi’nin kuruluşu, bizzat Atatürk’ün imzasıyla 1925’te tescil edilmiştir. Ünvanda bulunan ve çok az sayıda kuruluşa verilen ‘Türkiye Anonim Şirketi’ ibaresi ise kuruluşta yıllarca iftihar konusu olmuştur. Daha sonra Hacı Şakir, İstanbul Ticaret Odası’nın 9’uncu, İstanbul Sanayi Odası’nın ilk şirketi olmuştur. Hacı Şakir Sabuncuzade’nin, işadamlarının örgütlenmesi konusunda da faaliyetleri olmuş ve İstanbul Sanayi Odası’nın kurulmasına önayak olan işadamları içinde yer almıştır.
Hacı Şakir’in kurucusu Hacı Ali, 1844’de dünyaya gelen ilk oğlu Mehmet Şakir’e daha çok gençken iş tecrübesi kazandırmıştır. Mesleğini, sırlarını, tezgahını bırakmış ve aileyi emanet ederek vefat etmiştir.
Mehmet Şakir, sonraları soyadı almış
ve Hacı Şakir Sabuncuzade olarak
anılmaya başlamıştır.
Yaptığı evliliklerden beş evlat sahib
olmuştur. O da Büyükoğlu Ahmet Tevfik’i
kendi yeri için seçmiş ve yetiştirmiştir.
Yüzde 50 hisseyi büyük oğlu
Ahmet Tevfik’e verirken,
(babasının kendisine verdiği gibi)
aileye bakma görevini de ona vermiştir.
Ahmet Tevfik Bey, fabrika ile ilgili sorumluluklarını paylaşmak üzere o yıllarda Paris’te yaşayan Şefik Bey’i İstanbul’a çağırmış ve 1964’ün Aralık ayında vefat edene kadar birlikte çalışmışlardır. İşlerin yönetimini daha sonra oğlu Selahattin devralmıştır. Selahattin Sabuncuoğlu, 1964 ile 1990 yılları arasında 26 yıl kurumda yönetim kurulu başkanlığı ve genel müdürlük yapmıştır. 1970’de fabrikanın Kantarcılar’dan Ayazağa’ya taşınma projesini de o hayata geçirmiştir.
1987’de Hacı Şakir’in mali açıdan zorluk içine
düşmesi sonucu o dönem şirketin başında bulunan Selahattin Sabuncuoğlu, güçlü bir ortak arayışındadır.
Konuyu yakın dostu İlyas Özsüer ve oğlu Nuri Özsüer’e açar. Özsüer Ailesi, 1987’de Hacı Şakir’in yüzde 75 hissesini satın alır. Fabrika ürün çeşitlemesine gider, pazar payını yüzde 23’ten yüzde 36’ya çıkartır.

Satış örgütünün başarısı rakamlara yansıyınca Hacı Şakir’in talipleri de artmaya başlamıştır. Bu dönemde Henkel görüşme masasına oturmak ister. Yapılan görüşmeler olumlu sonuç vermez, Selahattin Sabuncuoğlu elinde kalan yüzde 25’lik hisseyi Özsüer Ailesine satarak devreden çıkmıştır.
Bu yıllarda Hacı Şakir’de pazarlama ve satış adına yapılan yatırımlar artmıştır. İlk araştırma bazlı reklam filmi hazırlanmıştır. Pazarlama faaliyetlerinin başarısından sonra Özsüer Ailesi Colgate-Palmolive’in getirdiği öneriye sıcak bakar ve yapılan görüşmeler sonucu hisselerinin yüzde 67’sini Colgate Palmolive’e satmıştır.
Rakiplerin baskısı büyümüş ve hızlı stratejik kararların alınması zorunluluk olmuştur. Bu dönemde pazar payında da düşüşler yaşanmaya başlamıştır. Colgate Palmolive ile yapılan centilmenlik anlaşması da bir süre sonra Özsüer Ailesinin pazardan beklentilerini karşılayamaz olunca, iki kurumun ortaklığı biter. Özsüer Ailesi sahip olduğu Hacı Şakir hisselerinin yüzde 33’ünü, yani tamamını Colgate-Palmolive’e satar.
Hacı Şakir Fabrikası
Üretim Tarihçesi
Colgate-Palmolive’in
Tarihçesi
ÜRÜN ANALİZİ
Ekonomik fiyatlı şampuanların kalitesi, asla diğer şampuanların kalitesinden düşük değildir. Aradaki fark şudur; Bu şampuanlar tüketicinin temel ihtiyaçlarını karşılayacak yeterlilik ve standarttadır. Bu standartlar uluslararası standartlardır.
Hacı Şakir'in ana hedef kitlesini şampuana servet ödemek istemeyen pahalı şampuanlarla, ucuz şampuanlar arasında kalite farkı olmadığına inanan B-, C+, C- sosyo-ekonomik statüde, 25 yaş üstü ebeveynler oluşturmaktadır.

HEDEF KİTLE ANALİZİ
PAZAR ANALİZİ
Önemli Pazar
Araştırma Sonuçları
RAKİP ANALİZİ
Birincil Rakipler
İkincil Rakipler
MEDYA ANALİZİ
Hacı Şakir 1990 yılına kadar gazete ilanları ile reklam yaparak adını duyurmaya ve marka bilinirliğini arttırmaya çalışmıştır. 1990'da Özsüer ailesinin Hacı Şakir'in tüm hisselerini almasından sonra Hacı Şakir'de pazarlama ve satış adına yapılan yatırımlar artar. İlk araştırma bazlı reklam filmi hazırlanır.
Hacı Şakir 1989 yılında kuruluşunun 100.yılını sergi ve fuarlara katılarak kutlamış ve katıldığı sergi ve fuarlarda promosyonlar vererek katılımcıların ilgisini çekmiştir

ŞİRKET ANALİZİ
Günümüzde Hacı Şakir markasının bir web adresi bulunmamaktadır. Hacı Şakir ürünleri Colgate-Palmolive Türkiye'nin sitesinde ürünler kısmında yer almaktadır. Hacı Şakir Sosyal Medya'da rakiplerinin gerisindedir. Facebook ve Twitter sayfası bulunmamaktadır.
SWOT ANALİZİ
Güçlü Yönler
• Ürün çeşitliliğinin fazla olması,
• 100 yıldan fazla marka geçmişinin olması
• Dünya standartlarına uygun ürün üretmesi,
• Talep karşılama sorununun olmaması,

Zayıf Yönler
• Tüketici ve Medya ile zayıf ilişkileri olması,
• Sosyal Medya'nın etkin olarak kullanılmaması,
• Reklam faaliyetlerinin yok denecek kadar az olması,
• AR-GE'ye ayrılan bütçenin çok düşük olması,

Fırsatlar
• Sektörün hızlı bir şekilde büyüyor olması,
• Sektöre ihracat talebinin olması,
• Tüketicilerin güzel kokuya olan ilgilerinin artması,

Tehditler
• Hammaddenin ithalata dayalı olması,
• Sektördeki yerli ve uluslararası firmaların son teknolojiyi takip etmesi,
• Sektörde güçlü rakiplerin olması,

KONUMLANDIRMA
ANKET ÇALIŞMASI
İLETİŞİM PROBLEMİ
Hacı Şakir markası köklü ve gelişmiş bir markadır.Fakat rakipleriyle kıyaslandığında diğer markalara göre Hacı Şakir’in sosyal medya ve reklam mecralarında pasif olarak yer aldığı görülmektedir.
Hacı Şakir markasının bir sosyal sorumluluk projesinde yer almaması markanın itibarı ve bilinirliğini düşürmektedir.
Colgate Palmolive tüketiciler için önemi olan Hacı Şakir markasını kendi alt markası olarak göstermekte ve Hacı Şakir markasının bilinirliğinin önüne geçmektedir.
Teşekkürler...
Full transcript