Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Copy of Copy of projekt ne biologji

No description
by

Xhulia Lexhu

on 19 April 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Copy of Copy of projekt ne biologji

Projekt ne Biologji Ushqehu shendetshem ! Shenjat e anoreksisë nervore- Simptomat
-humbje ne peshe(15 %e peshes qe pritet te humbet)
-perdorimi I metodave per nxjerrjen e ushqimit
-ndryshim I ciklit te menstruacioneve
-probleme me kockat
-probleme ne aparatin e dhembeve
-ndryshimi I ngjyres se lekures
(lekure e verdhe)
-shenja depresioni
-izolim social
-Perfeksionimi Statistika Semundjet qe shkaktohen nga kequshqyerja:
-Rakitizmi
-Osteoporoza Anoreksia
Anoreksia nervore është një çrregullim i të ushqyerit në të cilën personi bie shumë në peshë sepse e kufizon të ngrënit. Shkaqet e anoreksisë nuk janë zbuluar tërësisht, megjithatë ka të ngjarë që ato të jenë sociale, psikologjike e fiziologjike.
-Rreth 10 milionë gra e një milion burra në SHBA
vuajnë nga anoreksia,
-Pamjet në revista ndikojnë mënyrën se si gratë e vajzat shohin veten e tyre.
- Studimet tregojnë se 80% e vajzave dhe grave janë të pakënaqura me trupin e tyre.
-Anoreksia e bulimia, godasin para adoleshencës!
-Shqetësimet me ushqyerjen si anoreksia dhe bulimia godasin 1 në 10 vetë para adoleshencës. Bulimia
Bulimia nervore është një çregullim psikologjik i të ngrënit, që karakterizohet me intervale të të ngrënit të pakontrolluar . Zakonisht është rezultat i depresionit, stresit apo çështjes së vetbesimit. Statistikat
Bulimia më shumë i prek femrat. Rreth 10% të individëve të diagnostifikuar me bulimi janë meshkuj ndërsa 10% të individëve që vuajnë nga bulimia, do të vdesin nga uria, sulmi në zemër, komplikimet tjera mjekësore apo vetvrasja. Cilat jane simptomet e bulimise?

• Depresioni dhe humor I luhatshem
• abuzim ndaj droges dhe alkoolit
• Agjërimi
• Ndjenja e fajit
• perdorimi i shpeshte banjo pas hahet
• Periudhat menstruale te parregullt
• te vjella
• urth
• lëndime apo gjakderdhje fyt
• problemet e stomakut
• gjendra te fryrë ne fytyrë
• prishjen e dhëmbëve Faleminderit per vemendjen!
Punoi: Enida Shyrba
Enxhi Merkohasanaj
Ergesa Rustem
Emiljano Cani
Elvis Gjana
Full transcript