Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Współczesne kino duńskie

No description
by

Sonia Samulska

on 4 June 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Współczesne kino duńskie

Współczesne kino duńskie
TRZEJ WYBRANI REŻYSERZY
THOMAS
VINTERBERG

To zaledwie 45-cio letni reżyser urodzony w Danii. W roku 1993 ukończył Duńską Szkołę Filmową. Znany przede wszystkim z nominowanego do Oscara
Polowania
(2012) oraz
Festen
(1998) - pierwszego filmu nagranego zgodnie z zasadami Dogmy 95. Obecnie pracuje nad filmem
Far From The Madding Crowd
z Carey Mulligan w roli głównej.

LARS VON TRIER
DOGMA 95
kurs online w na temat skandynawskiego kina prowadzony przez filmoznawców z Uniwersytetu Kopenhaskiego (www.coursera.org/course/scanfilmtv)
www.filmweb.pl
www.gutekfilm.pl/idioci/manifest.htm
To manifest artystyczny duńskiej awangardowej grupy filmowej podpisany w Kopenhadze wiosną 1995 roku, a oficjalnie ogłoszony w Paryżu 20 marca 1995 roku.

Nie jest to przypadkowa data! 200 lat wcześniej
bracia Lumière zorganizowali swoja pierwszą publiczną projekcję filmu
Wyjście robotników z fabryki
Główne założenia
to przede wszystkim rezygnacja z efektów specjalnych, filtrów, dodatkowego oświetlenia planu, elementów sztucznie wzbogacąjacych akcję oraz kręcenie "z ręki"


manifest podpisany został przez
Larsa von Triera
,
Thomasa Vinterberga
,
Kristiana Levringa
i
Sørena Kragh-Jacobsena
Polowanie
Festen
NICOLAS WINDING REFN
Życie nauczyciela z prowincji zostaje zmienione w piekło z powodu niewinnego kłamstwa małoletniej podopiecznej. Bohater zmuszony zostaje do życia z piętnem fałszywych oskarżeń, niesłusznie uznany zostaje za pedofila. Podejmuje on bezskuteczną walkę o dobre imię w miasteczku.
Jest to niskobudżetowy film, jako pierwszy nagrany zgodnie z zasadami
Dogmy
. Opowiada o katastrofalnych skutkach kazirodztwa, odkrywa także ukryte wzorce społeczne i psychologiczne Skandynawów. Realistyczny, lecz bogaty w symboliczne znaczenie (powiązanie realizmu i transcendencji).

Film odniósł ogromy sukces, został obejrzany przez 2,8 miliona widzów w Europie (ponad 400 tysięcy w samej Danii). Zdobył główną nagrodę Jury na festiwalu w Cannes w 1998 roku.
Film zdobył trzy nagrody na festiwalu w Cannes w 2012r. Dzięki niemu Vinterberg odniósł wielki sukces zarówno w Danii, jak i na całym świecie. W roku 2014 został nominowany do Oscara.

Stworzył on jedne z pierwszych gangsterskich filmów współczesnego kina duńskiego. Trylogia The Pusher (1996-2005) to portret świata przestępczego Kopenhagi i wojny pomiędzy gangami imigrantantów a innymi grupami.
Międzynarodowy sukces odniósł dzięki amerykańskiej produkcji Drive z 2011 roku z Ryanem Goslingiem w roli głównej. Na szczególną uwagę zasługuje zabawa różnymi gatunkami. Refn połaczył kino akcji, samochodowe z klimatem noir, romansem na pierwszym planie oraz wizualnym artyzmem. Drive zdobył nagrodę w Cannes w kategorii najlepszy reżyser.
The Pusher
Drive
Urodził się w Kopenhadze, po dziesięciu latach przeniósł do USA, a następnie wielokrotnie pokonywał ocean w obie strony. Uczył się w American Academy of Dramatic Arts, a następnie Duńskiej Szkole Filmowej.
Duński reżyser budzący zarówno wiele kontrowersji, jak i zachwytów. Od zawsze dzieli publikę.

Od połowy lat 90 Lars von Trier uznawany jest nie tylko za wiodącą postać kina duńskiego, lecz również przełomowego reżysera znanego na całym świecie.
Trylogia Europejska
Trylogia Złote Serce
Tańcząc w ciemnościach
"Tańcząc w ciemnościach" to wraz z "Przełamując fale" i "Idiotą" (na zasadach dogmy) część Trylogii Słote Serce. W filmie tym, tak jak w "Przełamując Fale", wiodącą bohaterką jest kobieta poświęcająca się.

Bjork, która skomponowała muzykę do filmu, wciela się także w główną postać młodej imigrantki w USA, Selmy. Dziewczyna tracąca wzrok w związku z chorobą dziedziczną, pracuje ciężko w fabryce, by zarobić na operacje wzroku dla syna. Kiedy właściciel mieszkania, które wynajmuje, kradnie jej oszczędności, Selma zabija go.
Film zdobył w Cannes Złotą Palmę oraz nagrodę dla najlepszej aktorki.
Trier w 2006 roku przeszedł załamanie nerwowe, po którym rozpoczął pracę nad "Antychrystem", jak sam twierdzi, najważniejszym filmem w karierze. Następnie zrealizował film "Melancholia", historię o dwóch siostrach, a także o końcu świata. Jego najnowsze dzieło to dwuczęściowa, budząca wiele kontrowersji "Nimfomanka".
Na Trylogię Europejską składają się "Element zbrodni" z 1984r., "Epidemia" z 1987r. oraz "Europa" z roku 1991.
Bibliografia
Lars von Trier i Thomas Vinterberg
co ich łączy?

Najnowsze produkcje

Lars von Tier przedstawia Dogmę na konferencji w Paryżu
Full transcript