Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Krajobraz mediów regionalnych na Ślasku

No description
by

Krzysztof Dyła

on 15 March 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Krajobraz mediów regionalnych na Ślasku

Krajobraz mediów regionalnych na Ślasku
Śląskie media przed transformacją
W okresie poprzedzającym transformację ustrojową w Polsce na Górnym Śląsku oficjalnie wydawano 187 tytułów prasy, funkcjonowały 2 regionalne stacje radiowe (Katowice i Opole) i jeden ośrodek telewizyjny.
Regionalne rozgłośnie radiowe
Na Śląsku funkcjonuje kilkanaście regionalnych rozgłośni radiowych.
Największym zainteresowaniem Ślązaków cieszą się stacje, które w swym programie oferują słuchaczowi programy ściśle związane z jego przynależnością do regionu. Prym wiodą Radio Piekary i Radio Fest, które w swej ofercie posiadają audycje prowadzone gwarą śląską, która dla większości Ślązaków jest niezwykle istotna ze względu na historię naszego regionu. Dość dużą popularnością cieszą się także rozgłośnie ewangelickie, jak np. Radio Anioł Beskidów, czy Radio eM.
Pakiet Niezależnych
Wiele spośród omawianych stacji (Radio Bielsko, Radio Express <Tychy>, Radio Fest <Chorzów>, Radio Piekary, Radio Vanessa <Racibórz>, Radio CCM <Gliwice>, Radio eM 107,6 weszło w porozumienie handlowe w ramach tak zwanego Pakietu Niezależnych.
Pakiet Niezależnych funkcjonuje na rynku reklamy od 1 kwietnia 2003 roku. Jest to porozumienie handlowe niezależnych lokalnych stacji radiowych i Eurozet, które zajmują się sprzedażą antenowego czasu reklamowego, przez co dają reklamodawcom unikalny dostęp do lokalnych słuchaczy, zasięg w wymiarze ogólnopolskim (porozumienie tworzą 52 rozgłośnie z całej Polski) oraz atrakcyjną cenę.
Regionalne stacje telewizyjne
Ośrodek regionalny TVP.
Działa od grudnia 1957.
TVP Katowice ma 4,5 godz. programu własnego i 2,5 programu koprodukcyjnego. Reszta czasu należy do TVP Regionalna, która nadaje ogólnopolskie programy 16 ośrodków.
Profil rozrywkowo-informacyjny.
Propaguje kulturę śląską, część programów prowadzona w gwarze śląskiej.
Dostępna na multipleksie (jedyna ze śląskich regionalnych na multipleksie).
Regionalne stacje telewizyjne
Stacja nadaje od 29 marca 2008 roku.
Jest pierwszą stacją regionalną na Śląsku o profilu informacyjno-rozrywkowym.
Programy rozrywkowe prowadzone w gwarze śląskiej
Nastawiona na kultywowanie tradycji i kultury śląskiej
Informacje regionalne
Dostępna na: platformach cyfrowych ( tp, cyfrowy Polsat, nc+ ) oraz u większości operatorów kablowych na terenie całego kraju.

Dziękujemy za uwagę
Górnośląskie Centrum Prasowe
W pierwszym okresie likwidacji Śląskiego Wydawnictwa Prasowego wśród śląskich polityków i dziennikarzy zrodził się pomysł powołania Górnośląskiego Centrum Prasowego.
Pisemny zapis „Koncepcji...” takiego Centrum nosi datę 25 lipca 1990 roku.
Według owej „Koncepcji...” Centrum tworzyłyby redakcje: „Trybuny Śląskiej”, „Dziennika Zachodniego”, „Panoramy”, „Echa”, „Nowin Gliwickich” i „Nowin” (Rybnik).
Wymienione pisma stanowiły 30 proc. tytułów wydawanych przez Śląskie Wydawnictwo Prasowe w 1990 roku. Ich średni jednorazowy nakład stanowił 60 proc. średniego jednorazowego nakładu w tymże wydawnictwie.
Zagraniczny kapitał
W 1991 roku rozpoczął się przetarg umożliwiający kupno śląskich tytułów prasowych. Największy „Dziennik Zachodni” trafił w ręce Hersanta.
Hersant zainteresował się również drugim wielkim dziennikiem śląskim, a mianowicie „Trybuną Śląską” (codzienny nakład – około 120 tys., magazynowy – około 700 tys. egzemplarzy).
Passauer Neue Presse
Robert Hersant bowiem we wrześniu 1994 roku sprzedał niemieckiemu koncernowi prasowemu ze Wschodniej Bawarii – Passauer Neue Presse, za 100 mln marek, 8 dzienników polskich, w tym „Dziennik Zachodni” i „Trybunę Śląską”.
W spółce „Górnośląskie Towarzystwo Prasowe”, która wydawała „Trybunę Śląską”,
udziały większościowe także miał Passauer Neue Presse. Warto jeszcze dodać, że koncernowi temu swoje udziały sprzedał nie tylko Hersant, ale także jeden z polskich udziałowców.
Komercjalizacja
Wraz z wkroczeniem kapitału zagranicznego do tych dwóch głównych dzienników naszego regionu, zaczął się wielowymiarowy proces komercjalizacji nie tylko treści.
Pierwszym przejawem tych działań była próba zwiększania sprzedaży „Dziennika Zachodniego” przez wprowadzenie konkursów z możliwością wygrania w tamtych czasach atrakcyjnych nagród (tak zwane zdrapki).
Śląska prasa dziś
Podstawowymi elementami regionalnej przestrzeni medialnej w segmencie dzienników i tygodników lokalnych na Śląsku pozostają, w dwadzieścia lat po zniesieniu cenzury, tytuły o wieloletniej tradycji: z dzienników –
„Dziennik Zachodni” (włączony przez wydawcę zewnętrznego w projekt „Polska. The Times”), a z tygodników m.in. –„Nowiny”, „Nowiny Gliwickie”, „Gwarek”, „Echo”, „Kronika Beskidzka”, „Głos Zabrza i Rudy Śląskiej”, „Głos Ziemi Cieszyńskiej”. Przeszły one pozytywnie czytelniczą weryfikację w systemie mediów pluralistycznych, a ze względu na relatywnie wysokie nakłady i zasięg społeczny odgrywają rolę podstawową, jeśli chodzi o społeczności lokalne.
Najważniejsze tytuły
Co czytają Ślązacy?
Gość Niedzielny

Katolickie pismo jest jednym z najdłużej ukazujących się w naszym regionie periodyków. Warto podkreślić, iż redagujący i wydający to pismo potrafili znaleźć formułę nowoczesnego pisma, nie tylko katolickiego.
Dowodem tego jest osiągnięcie przez ten tygodnik sukcesu w ogólnopolskiej przestrzeni medialnej i na rynku tygodników opinii. W pierwszym półroczu 2010 roku ten ogólnopolski tygodnik naszego regionu – według danych Związku Kontroli i Dystrybucji Prasy – osiągnął najlepszą średnią sprzedaż w segmencie tygodników opinii. Wyprzedził pod tym względem tygodniki wydawców komercyjnych, takie jak na przykład „Polityka”, „Newsweek Polska”, „Wprost” czy „Przekrój”.

Ogólna liczba tytułów prasowych w przestrzeni medialnej naszego regionu wydawanych w roku 2010 oscyluje w graniach 372.
W pośrednich okresach badawczych liczba tytułów prasy wydawanej w naszym regionie była następująca: w roku 2000 – 337, a w roku 1996 – 367.
Pisma współtworzące przestrzeń medialną w województwie śląskim wydawane są w około 116 miejscowościach.
Główne ośrodki wydawnicze to: Katowice, Bielsko-Biała, Częstochowa, Gliwice, Cieszyn, Rybnik, Sosnowiec, Tychy.
Radio Piekary – regionalna rozgłośnia radiowa założona 17 października 1966 r. w Piekarach Śląskich. W nadawanych audycjach dominują zwyczaje oraz śląska mowa. Transmitowane są także msze święte i nabożeństwa z pobliskiej Bazyliki NMP oraz informacje z terenu województwa śląskiego. Właścicielem radia jest Urząd Miasta w Piekarach Śląskich. Siedziba radia znajduje się w Piekarach Śląskich, w Miejskim Domu Kultury. Zasięg radia obejmuje całą aglomerację katowicką. Według raportu Radio Track MillwardBrown SMG/KRC za okres grudzień – luty 2010/2011 przygotowanego dla portalu Wirtualnemedia.pl, radio Piekary było drugie w rankingu najpopularniejszych stacji radiowych w aglomeracji śląskiej z wynikiem 10,04% udziału w rynku.
Radio FEST – podobno zespół złożony jest z doświadczonych, znających problematykę lokalną dziennikarzy i prezenterów. Ich dewiza: „Kochamy wszystko, co śląskie.” Radio ukierunkowane jest na odbiorców w wieku 30 – 55 lat. Jeśli chodzi o program radia, to przede wszystkim dominują dźwięki największych przebojów lat 70., 80. i 90. Oprócz nich usłyszeć można utwory mniej znane, lecz równie pozytywnie wpływające na nastrój i przywołujące miłe wspomnienia. Poza muzyką twórcy radia FEST tworzą programy informacyjne i publicystyczne, felietony, audycje autorskie oraz słuchowiska. Szczególny nacisk kładą na informacje lokalne. Reporterzy na bieżąco przygotowują wiadomości i relacje z ważnych dla regionu wydarzeń.

Radio CCM – Nadająca od 1998 roku lokalna komercyjna rozgłośnia radiowa na Śląsku, stworzona przez Stowarzyszenie DeoRecordings. Jako jedyna stacja w województwie śląskim emituje program aż z 5 nadajników pokrywających sygnałem zachodnią część aglomeracji górnośląskiej, Podbeskidzie oraz część Małopolski. Program kierowany jest głównie do słuchaczy w wieku od 30 do 55 lat. Radio CCM na Śląsku i Podbeskidziu w swoim programie oferuje  najlepsze  muzyczne  wspomnienia lat 70. 80. i 90 z całego świata rozrywki, historię rock and roll`a oraz eurodance.

Nowoczesna technika i ponad 85-letnia tradycja. Tak w skrócie można opisać Polskie Radio Katowice, jedną z największych i najstarszych rozgłośni w w regionie Śląskim.
Przez całą dobę kilka milionów słuchaczy odbiera program w całym województwie śląskim a także w Czechach, na Słowacji oraz w części województw małopolskiego, opolskiego i łódzkiego. Program Polskiego Radia Katowice jest również odbierany na całym świecie za pośrednictwem internetu. 1 października 2013 roku Radio Katowice rozpoczęło nadawanie sygnału cyfrowego w systemie DAB Plus. 
Najważniejsze są sprawy regionu. To właśnie im poświęca się największą część programu Radia Katowice. Słuchaczom proponuje się wszystko to, co powinno znaleźć się w radiu publicznym:  informację, reportaż, publicystykę, sport, kulturę i oczywiście dobrą muzykę, także poważną. Wiele miejsca na antenie poświęca się audycjom edukacyjnym. Jednak najistotniejsi dla Radia Katowice są ludzie mieszkający w regionie śląskim. Aby być bliżej nich utworzono redakcje terenowe: w Bielsku-Białej, Częstochowie i Zawierciu. Dzięki temu dziennikarze są zawsze najbliżej lokalnych wydarzeń.

Radio 90 – Starania związane z powstaniem radia były czynione już od marca 1993 roku. Pierwszy okres działalności wiązał się przede wszystkim z przygotowaniem zespołu, który mógłby tworzyć dwudziestoczterogodzinny program radiowy. Istotne jest to, iż przygotowywany zespół w całości wywodził się z regionu, a większość nie miała doświadczenia radiowego. Grupa docelowa, to osoby w wieku od 20 do 45 lat.
Od listopada 2010 roku, właściciel Radia 90 – Spółka Radio 90 Sp. z o.o. – nadaje oddzielny program w Częstochowie o nazwie Radio Jura. Stacji można słuchać na częstotliwości 93,8 MHz. To program lokalny, skierowany do mieszkańców Częstochowy, a jego charakter jest bardzo zbliżony do tego, jaki można usłyszeć w Radiu 90.
Radio Anioł Beskidów – Siedziba radia znajduje się w Bielsku – Białej. Radio nadaje program całodobowo. Jego szczytem jest eucharystia, transmitowana w dni powszednie. Urządzenia, którymi obecnie dysponuje radio umożliwiają transmisję z kościoła w Komorowicach. Duży nacisk radio kładzie na formację religijną. Na czoło wysuwa się tutaj teologia biblijna. Kilkakrotnie w ciągu dnia wraca się do tekstów czytań mszalnych, ze szczególnym uwzględnieniem komentarza do Ewangelii. Prowadzi się również ciągłą lekturę Pisma św. z komentarzem (Godzina Biblijna). Ważną informacją jest to, że radio nie emituje żadnych reklam. Stosunkowo największą ilość czasu antenowego zajmuje muzyka. W radiu diecezjalnym - poza muzycznymi blokami tematycznymi prezentowana jest wyłącznie muzyka chrześcijańska, która traktowana jest, jako narzędzie ewangelizacji.
Radio eM - To regionalna rozgłośnia radiowa Archidiecezji Katowickiej, obejmująca swoim zasięgiem województwo śląskie, część małopolskiego i opolskiego.
Program Radia eM adresowany jest głównie do słuchaczy pomiędzy 25-50 rokiem życia, którzy oczekują od radia intelektualnego doświadczenia, nie boją się stawiać trudnych pytań, biorą aktywny i czynny udział w kreowaniu otaczającej ich rzeczywistości. Aktualne informacje z życia Kościoła, regionu, kraju i świata, wywiady z gośćmi - znanymi postaciami świata kultury, sztuki i życia publicznego, a także dobra muzyka to tylko niektóre z wielu pozycji programu, pozwalające w sposób wyraźny zaistnieć Radiu eM wśród innych rozgłośni działających na terenie Śląska.
W ramówce Radia eM dominują programy społeczno-religijne, kulturalne, a także audycje publicystyczne oraz poradnikowe.Jest to radio żywe, ceniące bliski kontakt ze słuchaczem, dlatego w programach porusza się problemy istotne dla mieszkańców regionu, dając im przy tym możliwość aktywnego włączenia się w ich rozwiązywanie.
Radio poprzez świadomość przywiązania słuchaczy oraz ich gust i preferencje, stara się zainteresować ich również ciekawymi wydarzeniami związanymi z życiem Kościoła, kulturą, nauką, sportem oraz rozrywką. Realizacja tych zamierzeń możliwa jest dzięki wykorzystaniu własnego zaplecza technicznego, umożliwiającego transmisje na żywo ciekawych koncertów, spotkań, czy imprez kulturalnych.|

Radio Express – polska komercyjna stacja radiowa nadająca na aglomeracje katowicką. Siedziba znajduje się w Bielsku – Białej. Publikuje informacje z regionu i aglomeracji katowickiej. Radio powstało w 2008 roku z przekształcenia pszczyńskiego Radio Mega FM. Radio gra dla dorosłego słuchacza i kładzie bardzo duży nacisk na lokalną informację. Radio obejmuje swoim zasięgiem takie miasta jak: Tychy, Łaziska Górne, Mikołów, Katowice, Mysłowice, Jaworzno, Sosnowiec, Gliwice, czy Zabrze.

Radio Vanessa - polska regionalna stacja radiowa, związana głównie z Raciborzem, gdzie znajduje się siedziba radia. Powstała 5 czerwca 1994 roku. Formatem radiowym stacji jest CHR, pełni ona również funkcje informacyjne poprzez regularne nadawanie w ciągu dnia krótkich serwisów informacyjnych. Moc nadajnika wystarcza na odbiór sygnału na terenie całego powiatu raciborskiego, dociera on również do miejscowości bardziej odległych, m.in. do Wodzisławia Śląskiego, Żor, Rybnika, Jastrzębia-Zdrój, Kędzierzyna-Koźla, Cieszyna, Ustronia, czy też Wisły. Liner radia stanowi hasło Mnóstwo Nowej Muzyki. Program radia jest adresowany do każdego. Oprócz głównego kanału, Radio Vanessa posiada również w swej ofercie Śląski kanał – całodobowy kanał radiowy adresowany głównie do Ślązaków. Emitowane są w nim audycje w gwarze śląskiej oraz śląskie przeboje muzyczne. Dostępny jest jedynie poprzez transmisję on-line, a parametry przekazu są takie same, jak dla kanału głównego.

Regionalne stacje telewizyjne
Dla Ciebie TV
Powstała w 2012 za CTV Jaworzno.
Jej właścicielem jest Wydawnictwo GM sp. z o.o.
Na antenie tej stacji emitowane są pasma lokalne różnych stacji i materiałów znanych ze stron internetowych: katowicetv.eu; jaw.pl; TV zagłębie Uś TV, chorzowianin.pl, Chorzów TV, sfera TV
Dostępna na UPC oraz w systemie live streaming
Przykładowe ramówki
Joanna Kulig - Telewizja
Dorota Pawłowska - Radio
Krzysztof Dyła - Prasa
Regionalne stacje telewizyjne
Śląska Telewizja Miejska realizuje programy o szerokim spektrum tematycznym obejmującym kwestie gospodarki, polityki, kultury i sportu w ujęciu lokalnym. Wszystkie emitowane przez nią audycje są odpowiedzią na zainteresowanie wydarzeniami zachodzącymi wśród lokalnej społeczności. Telewizja ŚTM posiada bogatą ofertę programową. Aktualne, rzetelnie przygotowane i przedstawione w przystępnej formie audycje poświęcone są wszystkim dziedzinom życia społecznego. Przez cały tydzień na antenie ŚTM prezentowane są audycje cykliczne, poruszające ważne dla mieszkańców regionu sprawy.

Regionalne stacje telewizyjne
Telewizja Zabrze
Powstała 19 października 1992 roku. Można ja obejrzeć jedynie posiadając dekoder sieci kablowej Vectra albo na stronie internetowej w systemie live streaking. Emituje głównie programy o charakterze informacyjnym, edukacyjnym oraz rozrywkowym.
Jej zasięg obejmuje mieszkańców takich miast jak: Zabrze, Świętochłowice, Ruda Śląska, Bytom, Radzionków, Gliwice, Tarnowskie Góry, Miasteczko Śląskie, Czeladź, Będzin, Wojkowice.


Regionalne stacje telewizyjne
Pierwsza w historii Górnego Śląska koncesjonowana telewizja naziemna. Nadaje od 15 maja 2007r. z nadajników , które zlokalizowane są w Żorach oraz Rybniku. Początkowo program był głownie kierowany do mieszkańców regionu rybnickiego. Ze względu na zmianę nadawania na DVB-T w grudniu 2013 zakres odbiorców się zwiększył (obejmuje obecnie praktycznie cały Górny Śląsk) co za tym idzie zwiększono teren zainteresowania stacji. Na kanale możemy obejrzeć wydarzenia sportowe, zdarzenia z życia kulturalno-społecznego, programy publicystyczne.


Regionalne stacje telewizyjne
Full transcript